Грешно УП3? Грешен осигурителен стаж?

04.04.2022, 20:07 2158 11

04.04.2022, 20:07
Публикации: 17 / 0
Здравейте, пиша със следният въпрос. Работих от 01.10.21 г. до днес - 04.04.22 на половин работен ден (4 часа). Договорът е прекратен в рамките на изпитателен срок, като заповедта е дадена на 01.04.22, но 04.04.22 е последен ден работен (водят този изпитателен срок до 10.04.22, не знам защо). Днес при предаването на трудовата книжка беше вписано в нея, че трудовият стаж се равнява на 6 месеца и 3 дни. Заедно с това ми беше предадено и УП3 (вероятно се дава, защото трудовия и осигурителни стаж не съвпадат) и в това УП3 излиза осигурителен стаж 2 месеца и 20 дни. Специалистката по ТРЗ не знае защо, така й излизал УП3 в програмата. Казва ми, че в края на април щяла да види и да ми извади ново УП3 ако е различно и заедно с него щяла да ми даде УП2. Според нейното изчисление трябва да е 3 месеца и 16 дни. Но е по-малко. Аз също не мога да се ориентирам какво се случва и защо осигурителния стаж излиза толкова малко. Има ли някой, който може да ми каже какво трябва да се направи, за да бъдат попълнени тези документи като хората. Благодаря предварително.
#1 | 04.04.2022, 21:03
Публикации: 9339 / 1571
водят този изпитателен срок до 10.04.22, не знам защо - явно сте ползвали 10 дни отпуск или болничен.
трудовият стаж се равнява на 6 месеца и 3 дни. ....осигурителен стаж 2 месеца и 20 дни. - Без да смятам, много вероятно е наистина да е така. Трудовия стаж се смята в календарни дни, а осигурителния в работни и за един месец осиг .стаж се смятат 21 работни дни по 8 часа (или 41 р.д на 4 часа). Като се има предвид,е в периода има месеци с под 21 р.д., съвсем нормално е при 6 м.и 3 д. трудов стаж, осигурителния да е 3 месеца без 1 ден.
И кажете на счетоводителката да погледне актуалните указания на НОИ и да попълни осиг.стаж в УП3 в работни дни, без да ги превръща в месеци.
#2 | 04.04.2022, 21:18
Публикации: 17 / 0
Благодаря за отговора. Не съм ползвала 10 дни отпуск. Имаше някакви дни 4 на брой, които около Коледа и Нова Година ни ги бяха пуснали служебно платен отпуск и ме накараха да подписвам молба за отпуск със задна дата с обяснението, че така било за всички служители. Факт е, че не работихме в дните между Коледа и Нова Година.

Ами, аз не знам какво мога да я инструктирам сега ТРЗ след като тя вече е издала УП3 в месеци+дни. Тя каза, че ако накрая на април й излиза нещо друго ще ми издаде ново УП3. По-скоро аз не разбирам как аз да съм сигурна дали осигурителния стаж е 2 месеца и 20 дни (както е написано в сегашното УП3) след като тя го смята, че трябва да е 3 месеца и 16 дни, на мен на калкулатор за осигурителен стаж ми излиза също толкова. Как да разбера и да си го сметна сама, за да знам ако е нужна корекция? Влизам в сайта на НОИ с ПИК и там изобщо няма данни за осигуровки за месец март към момента. Благодаря.
#3 | 04.04.2022, 21:30
Публикации: 9339 / 1571
Как да го сметнете: вземате календара, преброявате всички работни дни от 01.10.21 до 04.04.22, умножавате по 4, делите на 8 и получавате псог.стаж в работни дни и евентуално часове. Работните дни делите на 21 и получавате месеци и дни.
21+22+20+20+20+22+2=127 р.д.*4/8=63р.д. и 4 часа
63/21 = 3 месеца
По мои сметки осиг.стаж е 3 м. 4 часа
#4 | 04.04.2022, 21:49
Публикации: 17 / 0
Изключително много благодаря, че ми дадохте формула. По тази формула на мен ми излизат 63,5 работни дни и после като разделя ми излиза 3,02. Но може би вашето изчисление е по-правилно.
Въпросът е, че очевидно на издаденото УП3 при това положение излиза грешна информация, че стажа е 2 месеца и 20 дни. Дали се дължи на факта, че данните за март месец все още липсват при мен в НОИ като осигуряване (след справка с ПИК)? Не знам, гадая. Тоест сега трябва да искам поправка на УП3, но тя казва, че тя не може да го поправя ръчно, а то излиза каквото е в системата. Според вас мога ли да изисквам поправка, защото нейното обяснение беше, че не знае дали ще ми издаде ново УП3, защото не знае дали ще излезе нещо различно като стаж в края на април?
#5 | 05.04.2022, 12:23
Публикации: 17 / 0
Аз съм в потрес просто. Днес звъннах в НОИ да попитам дали изобщо е нужно това УП3, защото ако е нужно ще трябва да се коригира. Те не знаят. Насочват ме към НАП. Те също не знаят. Насочват ме обратно към НОИ, а те ме насочват към Министерство на труда или Инспекция по труда. Как е възможно това да е такава загадка - дали е нужно УП3 ако съм била на половин работен ден и защо излизат грешни данни в него? :blink:
#6 | 05.04.2022, 12:37
Публикации: 9339 / 1571
Не зная дали има практическа нужда от това УП3 /нали има данни в персоналния регистър!/, но по Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж такъв документ трябва да се издаде зя непълно работно време
#7 | 05.04.2022, 12:43
Публикации: 20 / 3
Доколкото зная, трудовият стаж винаги е 30 дни за месец, а осигурителният - 21. Но както и да
въртя формулите, в този пример осигурителният стаж е 3 месеца и 1 ден.
#8 | 05.04.2022, 12:47
Публикации: 17 / 0
Благодаря за отговорите. Аз също смятах и ми излиза 3 месеца и 1 ден. Затова се и зачудих дали проблема не идва от факта, че в НОИ още няма данни за месец март постъпили за осигуряването. Но никои няма отговор на този въпрос. И аз прочетох така тук във форума - при непълен работен ден да се даде и УП3 и те си ми го дадоха, но грешно. Явно така или иначе практическата нужда от въпростното УП3, в случай че не се коригира ще е нулева и ще бъде един хвърчащ лист. Дано да разгадаем защо излиза грешно. Аз че не знам е обяснимо, но че ТРЗ не знаеше и тя...
П.П. В НОИ и НАП никой не е запознат с тази наредба явно.
#9 | 05.04.2022, 13:07
Публикации: 2116 / 147
Първо, за какво Ви е това УП-3, след като всичко го има в ПР?

Второ- да три месеца и 4 часа е стажа осигурителния. Най-вероятно не са включени тези 12 часа от април и за това толкова излиза.

Чудя се пък служителката толкова ли не може да смята, че й трябва програма, за да издаде УП-3.
#10 | 05.04.2022, 13:08
Публикации: 2116 / 147
Доколкото зная, трудовият стаж винаги е 30 дни за месец, а осигурителният - 21. Но както и да
въртя формулите, в този пример осигурителният стаж е 3 месеца и 1 ден.

Грешно знаете, но ако не сте ТРЗ не е болка за умиране.
#11 | 05.04.2022, 13:26
Публикации: 17 / 0
Ами и аз не знам за какво ми е това УП3, нали такава била наредбата, че трябвало да се даде и те ми го дават, но грешен. Ами, не я знам какво може да смята ТРЗ, но тя реално твърди, че изобщо не можела да коригира ръчно дните и месеците на осигурителния стаж в УП3, защото като идела в незнам си каква програма и така й излизало - 2 месеца и 20 дни. И ще чака края на април да видела ще й излезе ли друго и да издадяла ново УП3, а щяла да дава и УП2 тогава- може и за зелен хайвер да ме праща с това изказване, но аз няма как да знам. Тя очевидно никаква идея си нямаше какво прави. Книжката също я сбърка-написа там  стаж 3 месеца и 16 дни, после каза че това било всъщност осигурителния стаж и драска отгоре и написа 6 месеца и 3 дни...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група