Чл.114 от КТ или чл.111 от КТ

27.05.2022, 14:08 1242 2

27.05.2022, 14:08
Публикации: 44 / 1
Здравейте колеги!
Предстои ни да наемем по втори трудов договор лице, което по основен трудов договор работи като санитар в лечебно заведение на смени по график.
При нас ще работи също по график, но само в дни, в които почива при работата си по основно трудово правоотношение, като за месеца сумарно ще има не повече от 40-42 часа.
Според мен назначаването трябва да е по чл.114 от КТ.
Лицето си подаде молба и иска да е по чл.111 от КТ за 2 часа дневно. Каза, че така са го посъветвали, но в този случай реалната ситуация е съвсем друга.
Доколкото знам, при чл.114 от КТ има една особеност, че когато се подава декл.1 трябва конкретно да се посочат дните, в които лицето е работило и е осигурявано ( в т.14 и т.15 се посочват дните в които е започнало и е прекъснато осигуряването).
В случай, че извън дните, в които е подлежало на осигуряване лицето излезе в болнични, то няма право на парично обезщетение, защото дефакто е с прекъснато осигуряване.
Моля, да споделите опит и мнение как според вас е правилно да се назначи лицето при нас?
#1 | 27.05.2022, 16:38
Публикации: 9299 / 1558
 Щом е втори ТД - по чл. 111. Ако искате, добавете "във връзка с чл.114", само че тогава трябва да впишете точно в кои дни от месеца ще работи. Между другото, в чл.114 отдавна го няма оня текст за петте дни и 40-те часа.
Според мен е най-удачно в ТД да посочите работно време 1, 2, 3... часа дневно при СИРВ
#2 | 09.06.2022, 08:34
Публикации: 2116 / 147
Здравейте колеги!
Предстои ни да наемем по втори трудов договор лице, което по основен трудов договор работи като санитар в лечебно заведение на смени по график.
При нас ще работи също по график, но само в дни, в които почива при работата си по основно трудово правоотношение, като за месеца сумарно ще има не повече от 40-42 часа.
Според мен назначаването трябва да е по чл.114 от КТ.
Лицето си подаде молба и иска да е по чл.111 от КТ за 2 часа дневно. Каза, че така са го посъветвали, но в този случай реалната ситуация е съвсем друга.
Доколкото знам, при чл.114 от КТ има една особеност, че когато се подава декл.1 трябва конкретно да се посочат дните, в които лицето е работило и е осигурявано ( в т.14 и т.15 се посочват дните в които е започнало и е прекъснато осигуряването).
В случай, че извън дните, в които е подлежало на осигуряване лицето излезе в болнични, то няма право на парично обезщетение, защото дефакто е с прекъснато осигуряване.
Моля, да споделите опит и мнение как според вас е правилно да се назначи лицето при нас?

При така описаната обстановка не е удачно договор по чл.114, а е удачно по 111 при СИРВ.
Когато договорът е по чл.114 КТ се пише във връзка с 111, за да се знае , че е за допълнителен труд при друг работодател.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група