Осигуряване в ЕООД и на ТД

12.07.2022, 10:55 2663 15

12.07.2022, 10:55
Публикации: 79 / 1
Здравейте,
имам проблем който трябва да реша в кратък срок и ми е необходимо вашето съдействие.
Преди седмица почина собственик на ЕООД от семейството.И се налага аз да приема фирмата.
Имам няколко въпроса в тази връзка.
1.Аз имам две години още до пенсия.В момента работя на ТД като се осигурявам на максимума,но работата ми е периодична с командировки  на период от 3 месеца.Месеца в който не работя ми е в неплатен отпуск.През този месец трябва да плащам осигуровки през фирмата като СОЛ върху 710лв.
Как може документално да се оформи за другите месеци да не плащам осигуровки,а само за месеца в който съм в НО.
2.Ако няма вариант така,тогава трябва да поискам да ме осигуряват на 2600 и да ми върви осигуряването и от двете места.
3.Стажа как ще ми се зачита- на ТД съм на 8 часа ,а като СОЛ пак ли ще е на 8часа и имам ли право така?
4.Имам и за 2 месеца платена борса,която няма да мога да използвам като приема ЕООД.
Може ли след7-8 месеца фирмата да се прехвърли на друг и аз да искам да ме съкратят по ТД за да си доизползвам борсата?
Много е объркано,но ситуацията ми е такава.
Предварително благодаря за отговорите!
#1 | 12.07.2022, 11:22
Публикации: 11932 / 2174
1.Аз имам две години още до пенсия.В момента работя на ТД като се осигурявам на максимума,но работата ми е периодична с командировки  на период от 3 месеца.Месеца в който не работя ми е в неплатен отпуск.През този месец трябва да плащам осигуровки през фирмата като СОЛ върху 710лв.
Как може документално да се оформи за другите месеци да не плащам осигуровки,а само за месеца в който съм в НО.

За месеците, през които ще се осигурявате на максимума по трудов договор не дължите никакви осигуровки като СОЛ. Не е необходимо да правите нищо специално по този въпрос . В персоналния регистър е видно, че имате максимален осигурителен доход за този период. Можете да си разпечатвате тази справка от там, за да имате обоснованост, че не плащате осигурителни вноски .


2.Ако няма вариант така,тогава трябва да поискам да ме осигуряват на 2600 и да ми върви осигуряването и от двете места.

Това според мене е излишно усложняване на нещата.

3.Стажа как ще ми се зачита- на ТД съм на 8 часа ,а като СОЛ пак ли ще е на 8часа и имам ли право така?

Стажът ще се зачита 8 часа на ден - няма как да е 2*8. А от двете места ще се взема осигурителния доход за определяне на пенсията.

4.Имам и за 2 месеца платена борса,която няма да мога да използвам като приема ЕООД.
Може ли след7-8 месеца фирмата да се прехвърли на друг и аз да искам да ме съкратят по ТД за да си доизползвам борсата?

Да, можете да си ползвате остатъка от борсата при това положение .
https://qwerty1/statiya/obezshtetenie-za-bezrabotica


Съболезнования за случилото се.
#2 | 12.07.2022, 12:28
Публикации: 79 / 1
Много Ви благодаря за бързия и изчерпателен отговор!
#3 | 12.07.2022, 12:38
Публикации: 79 / 1
За месеците, през които ще се осигурявате на максимума по трудов договор не дължите никакви осигуровки като СОЛ. Не е необходимо да правите нищо специално по този въпрос . В персоналния регистър е видно, че имате максимален осигурителен доход за този период. Можете да си разпечатвате тази справка от там, за да имате обоснованост, че не плащате осигурителни вноски .

А да попитам още нещо.От кога трябва да подам Код 5 за започване на осигуряването.Докъто стане прехвърлянето на ЕООД ще мине може би месец-два.И през този период длъжна ли съм да подавам,че ще се осигурявам от когато е починало лицето тоест за месеците назад.?

Това според мене е излишно усложняване на нещата.

Стажът ще се зачита 8 часа на ден - няма как да е 2*8. А от двете места ще се взема осигурителния доход за определяне на пенсията.

Да, можете да си ползвате остатъка от борсата при това положение .
https://qwerty1/statiya/obezshtetenie-za-bezrabotica


Съболезнования за случилото се.
#4 | 12.07.2022, 12:47
Публикации: 11932 / 2174
А да попитам още нещо.От кога трябва да подам Код 5 за започване на осигуряването.Докъто стане прехвърлянето на ЕООД ще мине може би месец-два.И през този период длъжна ли съм да подавам,че ще се осигурявам от когато е починало лицето тоест за месеците назад.?

ОКД5 ще подадете в 7 дневен срок от започване на дейност, когато и да е това напред във времето. Осигуряването е в пряка връзка с упражняването на дейност - има ли такава следва осигуряване, а ако няма - не.
#5 | 12.07.2022, 14:24
Публикации: 79 / 1
Благодаря!
#6 | 12.07.2022, 16:17
Публикации: 79 / 1
За месеците, през които ще се осигурявате на максимума по трудов договор не дължите никакви осигуровки като СОЛ. Не е необходимо да правите нищо специално по този въпрос . В персоналния регистър е видно, че имате максимален осигурителен доход за този период. Можете да си разпечатвате тази справка от там, за да имате обоснованост, че не плащате осигурителни вноски .                                             

 А да питам за месеца в НО  - трябва да се подаде Д1 и Д6 върху 710лв.  друго не е необходимо - правилно ли сам разбрала?                                                       И  смятате ли,че ще ми се отрази в намаление за пенсията?
#7 | 12.07.2022, 17:05
Публикации: 574 / 56
А да питам за месеца в НО  - трябва да се подаде Д1 и Д6 върху 710лв.  друго не е необходимо - правилно ли сам разбрала?                                                       И  смятате ли,че ще ми се отрази в намаление за пенсията?

За месеците в НО само Д1 като самоосигуряващ се. Да, ще се отрази в намаление, но едва ли ще го осетите. Все пак осигурителния доход за периода от Максимум отива на Минимум.
#8 | 12.07.2022, 18:59
Публикации: 79 / 1
Благодаря!
#9 | 12.07.2022, 19:57
Публикации: 9299 / 1558
За месеците, през които ще се осигурявате на максимума по трудов договор не дължите никакви осигуровки като СОЛ. Не е необходимо да правите нищо специално по този въпрос .

А може и да трябва да подавате Д1.  Зависи за какви рискове се осигурявате като СОЛ.

#10 | 14.07.2022, 14:51
Публикации: 79 / 1
Ще се осигурявам без право на болнични.
А
регистрацията като собственик на ЕООД когато излезе в ТР след това веднага ли трябва да подам Окд5 за започване на дейност при положение,че фирмата не спряна.А  аз може би ще подпиша осигуровки и някоя фактура.
#11 | 14.07.2022, 15:14
Публикации: 9299 / 1558
Ще се осигурявам без право на болнични.
А
регистрацията като собственик на ЕООД когато излезе в ТР след това веднага ли трябва да подам Окд5 за започване на дейност при положение,че фирмата не спряна.А  аз може би ще подпиша осигуровки и някоя фактура.
Вече имате отговор на въпроса. Щом "влизате в действие" като управител от първия ден - от тогава и ОКД5
ОКД5 ще подадете в 7 дневен срок от започване на дейност, когато и да е това напред във времето. Осигуряването е в пряка връзка с упражняването на дейност - има ли такава следва осигуряване, а ако няма - не.
#12 | 14.07.2022, 15:17
Публикации: 79 / 1
Да знам че ми отговорихте,но
#13 | 14.07.2022, 15:20
Публикации: 79 / 1
за започване на дейност какво се зачита?
#14 | 14.07.2022, 15:43
Публикации: 9299 / 1558
за започване на дейност какво се зачита?
Всяко нещо, което може да бъде определено като дейност. Няма конкретно определение. По принцип се предполага, че единствения управител на фирма, която упражнява дейност, също упражнява дейност /поне управленска/
#15 | 15.07.2022, 14:15
Публикации: 79 / 1
 Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група