Дейност / осигуровки на управител в ООД

27.08.2022, 15:16 1661 9

27.08.2022, 15:16
Публикации: 145 / 2
Новорегистрирана фирма – ООД с 2-ма съдружника. Единия е управител.
В Търговския регистър има обявен ДУК, в който е писано, че „Дружеството определя месечно възнаграждение на управителя до 5 минимални работни заплати, което се конкретизира с допълнително решение на съдружниците.“
В случая все още няма допълнително решение на съдружниците за възнаграждението на управителя, а фирмата ще почва дейност и издава фактури.
В този случай правилно ли е управителя да подаде ОКД-5 и да е самоосигуряващо се лице през ООД?
Ще търсят ли НАП осигуровки по ДУК, като няма определено точно възнаграждение?
#1 | 27.08.2022, 15:18
Публикации: 145 / 2
P.S. за сега само този съдружник/управител ще работи в Дружеството. Надяват се като потръгне бизнеса да назначат още хора.
#2 | 27.08.2022, 15:24
Публикации: 9297 / 1557
Що не вземат да прекратят този ДУ, дето адвокатина им е натресъл и да си управлява и работи като СОЛ? С или без заплащане на личния труд.
Иначе трябва да е ДУ + СОЛ
#3 | 27.08.2022, 15:28
Публикации: 145 / 2
Говорих с адвоката. Обясни ми, че щом няма решение на съдружниците се водело, че няма възнаграждение на управителя.
Иначе не можело да се регистрира фирмата?!
#4 | 27.08.2022, 23:21
Публикации: 9297 / 1557
Иначе не можело да се регистрира фирмата?!
Да, бе, да. Не можело. Как пък не.

Обясни ми, че щом няма решение на съдружниците се водело, че няма възнаграждение на управителя.
Само дето в КСО чл.6, ал. 3 е записано:
Осигурителните вноски за работниците и служителите и за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 /където са управителите/ и 8 се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по ал. 2, т. 3 МОД по дейности и групи професии съгласно ЗБДОО, ...
И тъй като договор има - има задължение за осигуряване минимум на МОД /нула е под МОД!/
Според Вас какво е вероятността да попаднете на проверяващ, който чете КСО буквално? И този адвокат би ли Ви защитил в такава ситуация?
#5 | 29.08.2022, 11:31
Публикации: 145 / 2
Адвокатите май мислят по друг начин. Въпросът е дали после са прави.
Попаднах на това: https://economix.bg/dilemata-na-malkiya-biznesmen-sol-duk
Според адвокати обаче лицата, които управляват дружества, без да имат подписани договори за управление и контрол, в които се уговаря възнаграждение и без да имат изплатено възнаграждение по тях, не следва да внасят осигурителни вноски за тази си дейност, ако са избрали да се осигуряват само като самоосигуряващи се. Те се позовават на чл.6, ал.3, според койти осигурителни вноски „ за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 и 8 се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения“. Указание на НАП в този дух съществува от 2010 г. и според него „в случаите, в които по договора не е договорено възнаграждение, осигурителни вноски не се дължат“.
#6 | 29.08.2022, 11:53
Публикации: 9297 / 1557
Според мен във Вашия случай 1. Има подписан ДУ, 2.  (Ще) Има упражнена управленска дейност. 3. Има уговорено възнаграждение - от нула до 5 МРЗ. И трябва мнооого добре да се обосновете (ако можете), защо не внасяте осигуровки минимум върху МОД за управители /КСО чл.6, ал. 3/.
А за това, че собственика ще упражнява някаква трудова дейност във фирмата, подлежи на самоосигуряване. Независимо и отделно от осигуряването по ДУ. Поне докато ДУ съществува и въпросния съдружник извършва и управленска дейност.

В края на краищата Вие си избирате на кого да се доверите. На адвоката му плащате, а аз съм само един анонимен участник във форума и не съм длъжна да нося отговорност за написаното тук.
#7 | 29.08.2022, 14:50
Публикации: 829 / 69
Този адвокат вещ ли е в Трудовото и осигурително право? Понеже моята практика ме е срещала с фигури, които не познават в детайли например ЗДДС.
#8 | 29.08.2022, 15:02
Публикации: 145 / 2
И аз се убедих, че не е вещ в ЗДДС :)
Така е регистрирал фирмата, свършено е.
Сега трябва счетоводителите да оправяме кашите, лошото е, че с дар слово са омагьосали управителя.
#9 | 30.08.2022, 08:11
Публикации: 2116 / 147
И аз се убедих, че не е вещ в ЗДДС :)
Така е регистрирал фирмата, свършено е.
Сега трябва счетоводителите да оправяме кашите, лошото е, че с дар слово са омагьосали управителя.

Няма никакъв проблем и основание за осигуряване - също, докато не определят конкретно възнаграждение.
Може да се осигурява като СОЛ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група