Обезщетение за безработица - въпрос за 3те години

13.11.2022, 01:54 2023 4

13.11.2022, 01:54
Публикации: 1 / 0
Здравейте, имам конкретен потенциален казус и въпрос, който няма как да намеря в закона и членовете, както и не успях да намеря в текущите теми тук, а и в нета.

През 2020 бях освободен по чл.71 в предизвестие от работодателя в едномесечен срок(март) поради короната

Всичко точно и от 1ви април аз се водя безработен с възможност да се регистрирам на борсата да получавам пълно обезщетение.

Отново всичко е точно и аз получавах такова до 26ти май 2020, когато постъпих на друга работа.

Бях на нея до края на месец октомври 2022 и започнах нова работа от месец ноември с 4 месечен изпитателен срок (3 от тях в полза на работодателя) - което означава че от 1ви март или ще съм на постоянен договор или работодателя няма да е доволен от показаното от мен и ще счете че няма нужда от мен

Въпроса ми е кога изтичат 3те години срок - на 4ти април 2023(когато съм подал към НОИ) или на 26ти май 2023(когато съм прекратил обезщетението)?

Съответно ако ме освободят март 2023 и аз в 7 дневен срок подам към борсата че съм безработен- мога ли да изчакам(четох че мига до 3 месеца) и да не подавам към НОИ заявление за безработица и съответно ако 3годишния срок приключва април 2023 да подам към нои тогава заявлението и съответно да получавам пълното обезщетение?

Мисля че е ясно какво питам и съм изложил параметрите на ситуацията.

Предполагам че, ако се окаже че не съм подходящ за работата и работодателя иска да ме освободи- би имало възможност за преназначаване с нов 4 месечен изпитателен срок и съответно да изчакаме да минат 3те години(зависи кога изричат точно) което би било по лесния вариант от колкото с го прекратяваме после по 328- съответно и оттук идва цялото ми притеснение, че ако се окажа в такава ситуация най- вероятно просто ще остана освободен през март 2023 чудейки се кога изтичат тея 3 години и дали въобще имам вариант за пълно обезщетение?

Благодаря
#1 | 13.11.2022, 06:02
Публикации: 9366 / 1574
По въпроса за трите години:

Наредба за отпускане и изплащане на паричните обезщетения за безработица
Чл.10, Ал.2
При отпускане на парично обезщетение за безработица по реда на чл. 54б, ал. 4 КСО 3-годишният период се определя от датата на отпускане на предходно парично обезщетение за безработица.

Т.е. - от началото на обезщетението.

По въпроса за следващото обезщетение:
Изчакването на тримесечния срок за регистрация в НОИ с нищо няма да Ви помогне. Ако искате, погледнете чл.3 от цитираната наредба.
За "пълна борса" трудовият договор трябва да е прекратен 3години след отпускане на предходното обезщетение.

Вариантът ако прекратят този ТД преди 3-те години да не се регистрирате като безработен и да започнете нова работа след кратък срок е допустим. Остава да спазите и условието да имате осигуровки за безработица (трудов договор) през 12 от предходните 18 месеца

ПП Няма такова освобождаване "по чл.71 с едномесечно предизвестие" :)
#2 | 20.03.2024, 18:22
Публикации: 4 / 0
Здравейте, чел съм текста и си позволявам да го пейстна тук:

(4) Безработните лица, придобили право на парично обезщетение по чл. 54а преди изтичането
на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение за безработица, получават
минималния размер на обезщетението за срок 4 месеца.

Простете, но не пише начало, а упражняване на право. Промениха го 2017-та. Според мен означава 3 години от последния месец за който сте получили обезщетение за безработица преди.
#3 | 20.03.2024, 18:37
Публикации: 4 / 0
Хааа, извинявам се намерих отговора в чл. 10 Чл.10 от НОИПОБ
#4 | 20.03.2024, 18:38
Публикации: 9366 / 1574
В КСО никога не е писало от кога се броят трите години. Пише го в НОИПОБ, чл.10, ал.2
При отпускане на парично обезщетение за безработица по реда на чл. 54б, ал. 4 КСО 3-годишният период се определя от датата на отпускане на предходно парично обезщетение за безработица

ПП  Вече сте го открили :)
Оказа се, че вече съм  го цитирала още преди две години...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група