Основание за неначисляване на ДДС (отново)

06.01.2023, 21:24 1913 5

06.01.2023, 21:24
Публикации: 30 / 1
Току що прескочих всички препятствия на системите на Булстат и НАП и успях да се регистрирам като лице на свободна професия и самоосигуряващо се лице респективно онлайн.  Към края на месеца ще трябва да издам първата си фактура, и реших да попитам НАП какво да напиша в полето "основание за неначисляване на ДДС", тъй като не съм регистриран по ДДС а и фактурата ще е за доставка на услуги в САЩ. Ето диалога ни с НАП:


Аз:
Местно данъчно задължено лице (свободна професия) нерегистрирано по ЗДДС издава фактура на фирма със седалище САЩ за извършена услуга (ИТ консултация).  Какво трябва да е основанието за неначисляване на ДДС във фактурата?

Според закона всички тези изглеждат валидни:

чл.86, ал.3 във вр. с 21, ал.2 от ЗДДС
чл.86, ал.3 във вр. с 21, ал.5 от ЗДДС
чл.113, ал.9 от ЗДДС

Бихте ли пояснили дали има някакъв приоритет или което и да е от тези основания е приемливо.

НАП:
Нерегистрираните по ЗДДС нямат право да начисляват ДДС в издаваните от тях фактури.

Аз:
Въпросът ми беше какво трябва да се напише в полето “основание за неначисляване на ДДС” на фактурите?  Бихте ли ми отговорили конкретно?

НАП:
Нерегистрираните по ЗДДС лица не посочват основание за неначисляване.


Според моя плах прочит на съответните части от ЗДДС и ППЗДДС за попълване на полето за основание за неначисляване на ДДС не се прави разлика м/у регистрирано и нерегистрирано по закона лице.  Попълването на полето ми изглежда задължително.

Сега се чудя дали да попълвам основание и ако да кое от всички. ...или да го оставя празно и да разчитам, че официалния отговор от НАП ще е достатъчен при евентуални проверки.
#1 | 06.01.2023, 21:32
Публикации: 4394 / 734
Нерегистрираните май пишеха чл. 113 ал. 9. Има разлика между "не начисляват" и "не посочват". Чл. 86 е за регистрираните, 113 (9) за нерегистрираните.
#2 | 06.01.2023, 23:36
Публикации: 79 / 10
Посочвате "чл.113, ал.9 от ЗДДС" – лицето не е регистрирано по ЗДДС.
#3 | 07.01.2023, 09:12
Публикации: 30 / 1
Благодаря за отговорите!

Имам още един донякъде свързан въпрос.  Каква трябва да е датата на възникване на данъчното събитие при условие че има сключен дългосрочен договор за извършване на услуги със съответно фиксирано месечно възнаграждение?  Аз се колебая между последния ден на месеца и първия ден на следващия.
#4 | 07.01.2023, 10:35
Публикации: 9339 / 1571
Както пише в договора
#5 | 07.01.2023, 10:37
Публикации: 30 / 1
Там е проблемът.  Договорът не уточнява конкретна дата.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група