Как да проверя дали лице е СОЛ?

20.01.2023, 15:15 1689 15

20.01.2023, 15:15
Публикации: 60 / 0
Лице на ГД твърди, че е СОЛ и иска плащане на брутна сума по договора, Декларира с Декларация че е СОЛ.
Мога ли да проверя че е така, не излиза фирма на негово име...
Ако не е СОЛ трябва да удържим осигуровки и данък.
Затова питам.
#1 | 20.01.2023, 15:18
Публикации: 6679 / 660
Нали имате декларация, че е СОЛ. Той си носи отговорност. Не винаги СОЛ имат фирма.
#2 | 20.01.2023, 15:28
Публикации: 11944 / 2180
Лице на ГД твърди, че е СОЛ и иска плащане на брутна сума по договора, Декларира с Декларация че е СОЛ.

А издаде ли Ви документ с реквизитите по чл.7 ЗСч ?
#3 | 20.01.2023, 15:29
Публикации: 9318 / 1566
Като е СОЛ трябва да Ви издаде документ за плащането с реквизитите на фактура
#4 | 20.01.2023, 16:58
Публикации: 60 / 0
ще поискам фактура, благодаря ви.
#5 | 01.02.2023, 15:39
Публикации: 60 / 0
СОЛ е регистриран със свободна професия. и има Булстат от ян 2022 г. системно направен преобразували са му ЕГН-то.  В този случай задължително ли е да издаде фактура?
С фактурата се създава счетоводен спор дали не се осчетоводява като доставчик по дневници с ДДС.

Правилно ли е да не издаде никакъв документ?
#6 | 01.02.2023, 15:48
Публикации: 9318 / 1566

Правилно ли е да не издаде никакъв документ?
Не, не е правилно.

ЗДДФЛ, чл.9 ал.2 Данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство или касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност съгласно ал. 1, издават документ за придобитите от тях доходи от източници по чл. 10, ал. 1, т. 3 и 4, съдържащ реквизитите по чл. 6, ал. 3 от Закона за счетоводството. Документът се издава в два екземпляра, като единият се предоставя на платеца на доходите, а вторият се съхранява от физическото лице
ал.4  когато платец на доходите по чл. 10, ал. 1, т. 3 е предприятие или самоосигуряващо се лице, което е задължено да прилага Закона за счетоводството и на основание чл. 45, ал. 6 не издава "Сметка за изплатени суми", в документа по ал. 2 физическото лице, придобило доходите, включва и реквизитите по чл. 6, ал. 1, т. 3 от Закона за счетоводството

Дали ще е фактура, протокол, сметка, разписка... все тая. Важното е да е документ, съдържащ нужните реквизити.
Не виждам никакъв казус с включването или не на фактура, издадена от ФЛ, в дневниците по ДДС. Ако фактурата е с ДДС - включвате я, ако доставчикът не е регистриран по ДДС - не е задължително
#7 | 01.02.2023, 16:02
Публикации: 60 / 0
https://www.law-dp.com/bg/whats-new/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%B2-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%8A%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D1%8A%D1%80%D1%85%D1%83-%D0%B4%D0%BE%D1%85/


Предвиждат се изключения от правилото, като няма да се издава документ за получени доходи в следните случаи:

когато платецът издава предвидения формуляр ,,Сметка за изплатени суми‘‘; или
доходите са обложени с окончателен данък; или
доходите са освободени от облагане са освободени на основание чл. 13, ал. 1, т. 24; или
доходите са платени по банкова сметка на физическото лице.
#8 | 01.02.2023, 16:03
Публикации: 60 / 0
платено е по банка
#9 | 01.02.2023, 16:08
Публикации: 9318 / 1566
Щом решавате, че не Ви трябва документ и имате аргументи да се защитите -  не изисквайте. 

Все пак обърнете внимание на чл.9, ал.4 от ЗДДФЛ.
#10 | 01.02.2023, 16:21
Публикации: 11944 / 2180
доходите са платени по банкова сметка на физическото лице.

Тука в ЗДДФЛ чл.9 ал.3 т.4 има продължение, което е пропуснато в материала:
"  доходите са платени по банкова сметка на физическото лице, освен в случаите по ал. 4."


(4) (Нова - ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 01.01.2021 г.) Когато платец на доходите по чл. 10, ал. 1, т. 3 е предприятие или самоосигуряващо се лице, което е задължено да прилага Закона за счетоводството и на основание чл. 45, ал. 6 не издава "Сметка за изплатени суми", в документа по ал. 2 физическото лице, придобило доходите, включва и реквизитите по чл. 6, ал. 1, т. 3 от Закона за счетоводството.

Лицето, ако е СОЛ следва да си издаде документ.
#11 | 01.02.2023, 16:52
Публикации: 60 / 0
да, но от една голяма счетоводна фирма не искат да има фактура, няма да споменавам имена. Изглежда е проблем при осчетоводяването дали е в журнала на доставчиците или при други някакви възнаграждения, нищщо не мога да ви обясня като хората защото и аз не получих човешко обяснение.
#12 | 01.02.2023, 16:53
Публикации: 60 / 0
Щом и разписка става пак е нещо.
Ама това и с него и без него, какво ще докаже щом парите са по банка.
#13 | 02.02.2023, 10:43
Публикации: 60 / 0
Ако остане варианта с фактура , но не е Граждански договор, а договор за услуга, какво се променя, защо счетоводителите правят разлика.
Там нещо друго ли се начилсява от фирмата, както ако плащаме наем от фирма на наемодател физическо лице?
#14 | 02.02.2023, 10:51
Публикации: 9318 / 1566
защо счетоводителите правят разлика.
Ако някой може да обясни по какво се отличават ГД и договор за услуга, ще съм много благодарна. Може да ми посочите и къде е регламентирано какво представлява ГД.

ПП ГД е общоприето наименование на договори (за услуга, за изработка, за посредничество и т.н.) когато изпълнителят е ФЛ.

Златина, Вие счетоводител ли сте или лицето, упражняващо свободна професия, което е изпълнител по договора?
#15 | 02.02.2023, 11:09
Публикации: 60 / 0
Нито едно от двете, аз правя документите във фирма която ползва СОЛ свободна професия с Булстат, който е нает във фирмата уж на ГД, но когато ни издаде фактура счетоводството изрева, че не може.
Трябва или контракторски договор с фактура и да се махне от журнала с пейрола.
или само граждански договор с някаква разписка, но не фактура.

Лицето на ГД не е регистрирано по ДДС до колкото зная, защото не достига оборотите.

В недоумение съм, искам да разбера какво е правилно, но счетито е външна фирма и е доста некомуникативно. Вероятно иска такса за разяснения.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група