Осигурителни вноски при болнични

15.12.2013, 21:22 137749 91
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 15.12.2013, 21:22
Публикации: 13 / 0
здравейте
имам проблем с един от работниците, който е ползвал 6 месеца болнични от 10.05 -20.11, сега до съкращението му 10.12., се води на работа.
като задам за м.11 , 14 дни в болнични, и 7 дена отработени (отпуск), не ми начислява ДОД
работникът е бил само 2 дена на работа преди болничните.
това правилно ли е
МОД и БТЗ- 310 лв, за 7 дена - 103.33, удръжки 13.33, чисто- 90 лв, но не е начислен ДОД.
Трябва ли да го пиша на ръка?
Лицето мина ТЕЛК на 10.12, с решение от 21.11 за 95% инвалидност без право на работа.
Може ли някой дами обясни връзката на ДОД и решенията на ТЕЛК,
#21 | 15.12.2013, 21:58
Публикации: 7243 / 1083
Може ли някой дами обясни връзката на ДОД и решенията на ТЕЛК - явно има връзка. Обяснението е в ЗДДФЛ. Още повече, че ТЕЛКА е над50%
#22 | 16.12.2013, 09:10
Публикации: 13 / 0
Да, но работникът е с решение за пенсия , считано от 21.11, а не е трудостроен.
#23 | 16.12.2013, 12:05
Публикации: 6118 / 545
Чл.18 от ЗДДФЛ ще Ви даде отговор на питането.
#24 | 27.02.2014, 10:33
Публикации: 4 / 0
Здравейте, потребители на КиК Инфо,

Въпросът ми е свързан с болнични. Интересуваме по време на първите 3 дни от болничният,които са за сметка на работодателят начисляват ли се осигуровки/ДОО,ДЗПО,ЗО/ за сметка на работника?

Знам,че за първите 3 дни работодателят начислява всички дължими осигуровки в размер 100% от МОД за длъжността на лицето, а за дните след третия, начислява само 4.8% ЗО върху 420лв.

Но не ми стана много ясно как стоят нещата от страна на работника, който е в болнични?

Благодаря Ви!
#25 | 27.02.2014, 10:34
Публикации: 4 / 0
А може ли да попитам болничния след като е продължение,за новата година пак ли първите 3 дни са за сметка на работодателя
#26 | 27.02.2014, 10:36
Публикации: 3354 / 253
Няма значение, че болничния е за 2 различни години, щом периода продължава от предния, не се дължат 3 дни :)
#27 | 27.02.2014, 10:37
Публикации: 5550 / 369
Това, мисля, ще Ви е полезно
#28 | 27.02.2014, 21:01
Публикации: 13 / 0
Искам да питам, работник който е назначен на 4 часа, но цял месец ще е в болнични, здравната осигуровка как ще се изчисли- 420 * 4,8* ли ? или е наполовина?
#29 | 27.02.2014, 21:04
Публикации: 7243 / 1083
420 * 4,8
#30 | 28.02.2014, 09:19
Публикации: 309 / 38
Оса ще ползвам темата за да питам:
Лице със заплата 800 лв. и праг за длъжността 387 лв. Лицето има два независими болнични.
5 дена в началото на месеца - някаква настинка.
5 дена в края на месеца - нещо за кръста (ишиас, лумбаго,дископатия :))
22 дена януари
Заплата: 12 дена ---> 12х36,36=436,32
Нои: 4 дена
Работодател: 6 дена --->6х25,45=152,70
800/22=36,36
800*0,7/22=25,45
Общо=589,02
Осигуровки за работника = 589,02 х 12,9 %
Данъка е основната заплата минус осигуровки * 10%
Питането е: каква е основата за ЗОК за работодателя?
#31 | 28.02.2014, 09:26
Публикации: 6118 / 545
Това е записано в Закона за здравното осигуряване - чл.40.
Здравните осигуровки за работодателя ще се изчислят и преведат от два осигурителни дохода.
1. 4.8% от 589.02 лв.
2. 4.8% от 76.36 лв. - за 4 работни дни болнични (420.00 лв. : 22 р.д. х 4 р.д болнични)
#32 | 23.05.2014, 01:23
Публикации: 7 / 0
Здавейте!

От 22.05.14г. излязох в 45-дневен болничен поради временна нетрудоспособност (бременност). На работа съм от 01.01.14г. до момента като преди това имам по малко месец (17дни) стаж. Това стига ли, за да очаквам някакво обезщетение от НОИ? И тъй като си дадох вече болничния на работодателя, аз трябва ли някакви документи да нося в НОИ? И ако имам право на обезщетение от НОИ, трябва ли да им дам някаква банкова сметка или...?

Благодаря предварително!
#33 | 23.05.2014, 06:38
niniv
Обезщетение от НОИ няма да получите.За това ви трябва 12 месеца осигурителен стаж като осигурена за всички осигурителни случаи.Банкова сметка се представя задължително към болничния лист.
#34 | 23.05.2014, 09:17
Публикации: 5550 / 369
Само да допълня, че Ви трябва 12 месеца общ осигурителен стаж, за да имате право на обезщетение
#35 | 23.05.2014, 12:05
Публикации: 383 / 33
Проверете в социалните (АСП) дали имате право на помощи, докато натрупате необходимия стаж.
#36 | 23.05.2014, 14:41
Публикации: 7 / 0
Благодаря за бързите отговори!
#37 | 31.05.2014, 19:21
Публикации: 5 / 1
Здравейте! На 7 май 2014 година е назначена служителка,която е осиновила дете,родено на 29.10.2013 година.От следващия ден/8 май/същата излиза в разрешен отпуск за гледане на дете до 28.10.2014 година.Моля да ми отговорите-какво обезщетение от НОИ ще получи майката/осиновителка/,какъв % върху него ще трябва да се начисляват здравно осигурителни вноски и какво обезщетение за следващите месеци ще получава и размера на осигурителните вноски върху тях?
#38 | 31.05.2014, 19:23
Публикации: 5 / 1
И само да допълня - м.05.2014 година е с 20 работни дни,един от които е изработен от нея и остават 19 дни с обезщетение от НОИ.
#39 | 31.05.2014, 19:31
Публикации: 7243 / 1083
За обезщетението - вижте чл. 48 -50 от КСО и калкулаторите в този сайт.
За осигуровките по време на отпукса - чл. 40 от ЗЗО
За отработения ден - всички осигуровки върху възнаграждението, но не по-малко от МОД за длъжността, определен за 1 р.д.

За да получите точен отговор трябват много данни. По тези -толкова.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове