Декларация 6 месец 13 без декларация 1 ?

09.10.2023, 13:06 827 7

09.10.2023, 13:06
Публикации: 5 / 0
Здравейте, имам някои дребни продажби чрез платформи в интернет, като физическо лице, осъществени чрез Еконт и други куриери. Сумата е под 3000лв, за 2022г. След обаждане от НАП, подадох декларация по чл.50 и внесох данъка заедно с лихвата за прослрочие. Какво следва по отношение осигуровките? Не съм водил отчет, защото сумите ми се струваха твърде малки и не знам кой месец по колко лева съм пулучавал. Възможно ли е да подам само декларация №6, електронно и да платя дължимото, без декларации образец 1 и какво би породило това? Ще се радвам на отговор от ваша страна, защото това би ме улеснило значително! Предварително благодаря!
#1 | 09.10.2023, 13:33
Публикации: 9388 / 1580
При такава годишна сума осигуровките би трябвало да са на минимума - върху 650 за януари, февруари и март и върху 710 за останалите месеци.
За някаква икономия - може да си спомните кога сте продавали и кога не и за спирате и възобновявате самоосигуряването през определени периоди.
Освен това трябва да подадете декларация за начало на самоосигуряване (ОКД5).
Не зная дали само с Д6 може да мине. По-вероятно не.
#2 | 09.10.2023, 13:50
Публикации: 5 / 0
По принцип съм осигурен на друго основание, а тези продажби възникнаха случайно и временно. А осигуровки не се ли дължат само върху сумата на дохода? Какъв е смисълът от една комерсиална дейност, ако се заплащат осигуровки върху много по-голяма и несъществуваща основа? Не е ли възможно да се посочат само два или три месеца, които да се считат за месеци на получаване на този доход, все пак би трябвало да се обслужи това, което действително се е случило, във финансово отношение, а не да се измисля събитие?
#3 | 09.10.2023, 14:22
Публикации: 9388 / 1580
Не е ли възможно да се посочат само два или три месеца, които да се считат за месеци на получаване на този доход
Няма такова понятие "да се считат за месеци на получаване на дохода". Осигуряването е за периода на осъществяване на дейност, а не за месеца, през който сте получили доход. Друг въпрос е,е може да сте имали дейност 2 , 5 или 20 дни в месеца и да се осигурявате само за тези дни.
Това, че сте осигурен на друго основание, има значение само ако сте осигурен на максимума или близо до него.

Какъв е смисълът от една комерсиална дейност, ако се заплащат осигуровки върху много по-голяма и несъществуваща основа?
Няма смисъл- има изискване на закона (кодекса). Осигуряването на ФЛ, извършващи търговска дейност без да са регистрирани като ЕТ, е върху действителната печалба, НО не по-малко от минимума и не повече от максимума.  Така е и за ЕТ, и за свободни професии,  и за земеделски производители,  и за съдружници или собственици на фирми, така е е за такива като Вас
#4 | 09.10.2023, 14:27
Публикации: 5 / 0
От написаното разбирам, че трябва да се отрази в декларация №1, по дни и така да се формира месечен осигурителен доход съотвотстващ на дохода реализиран от дейността, през този месец. Ако не е така, поправете ме! А този доход, за целите на СО може ли да бъде намален с нормативно признатите разходи за съответния вид дейност?
#5 | 09.10.2023, 14:40
Публикации: 9388 / 1580
За да подадете Д1 само за определени дни, трябва да сте подали декларация ОКД5  за спиране и възобновяване на осигуряването колкото пъти е нужно.
Във Вашия случай няма нормативно признати разходи, а само доказани разходи при формирането на печалбата.
#6 | 09.10.2023, 14:49
Публикации: 5 / 0
Във Вашия случай няма нормативно признати разходи, а само доказани разходи при формирането на печалбата.

Става дума за ръчно изплетени покривки и други подобни ръкоделия. Не се ли признават разходи, като вид занаятчийска дейност?

За да подадете Д1 само за определени дни, трябва да сте подали декларация ОКД5  за спиране и възобновяване на осигуряването колкото пъти е нужно.

Какво става ако не съм подал тази декларация на време? Може ли да се подаде със задна дата?
#7 | 09.10.2023, 15:12
Публикации: 5 / 0
В същност видях, че няма нормативно признати разходи. Благодаря зо поправката! Долу-горе се ориентирах в цялата ситуация. Лек ден!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група