Обезщетение за безработица и прекъсване на осигуряването за ден между две работни места

27.06.2024, 14:55 194 2

27.06.2024, 14:55
Публикации: 68 / 0
Здравейте!  Последните години при назначаване на нови служители се сблъсквам с проблем. Все по-често цитират служители от НОИ: "Не бива да имам прекъсване между двете работни места".  Трудовия договор при нас включва процента трудов стаж и професионален опит, който мога да видя в трудовата книжка, която пък  е в последния работодател, за да я приключи. Това ме вкарва в нарушение с подаването на уведомление по чл.62 от КТ . Вече ми е правило да уведомявам НАП за сключен договор в първия работен ден на новопостъпилия.  И всичко това, заради изречението "казаха ми да нямам прекъсване". Кой текст в кой документ навежда към извода, че е неизготно за служителя да има един ден прекъсване между двете работни места?
#1 | 27.06.2024, 15:06
Публикации: 9475 / 1605
Никъде няма такова изискване "да няма прекъсване"!!!! Изискването е през последните 18 месеца да има поне 12 с осигуровки за безработица.
Прекъсването от 1-2, че и повече дни ще е дотолкова "негативно" за работника, доколкото за тези дни ще се вземе МРЗ за страната. На фона на другите му доходи от последните 24 месеца...
Не се подавайте на такива глупави изявления!!!!

ПП Ако държите да няма прекъсване - подайте уведомлението в деня на сключване на ТД /може да е преди прекратяването на стария, ако сте убедени, че той ще бъде прекратен преди първия работен ден при Вас/ и чакайте. Когато стария ТД приключи и работника дойде при Вас - връчвате му справката и този ден посочвате като начало на осигуряване в Д1 и начало на договора в ТК
Ако стане някаква издънка и работникът не постъпи на работа, винаги може да заличите уведомлението /няма ограничение в срока/
#2 | 27.06.2024, 15:44
Публикации: 68 / 0
Благодаря1 :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група