Болничен при бременност

Днес в 16:44 61 4

Днес в 16:44
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
Имам следния въпрос:
Започнах работа март месец, а април разбрах,че съм бременна. Веднага казах на работодателя, за да съм коректна, понеже съм в изпитателен срок. Но сега се налага да изляза болничен до края на бременността, поради усложнения. Въпросът ми е ако работодателя реши да ми прекрати договора аз мога ли подпиша договор на друго работно място и там отново да изляза болничен до края, вече към друга фирма? Какви са ми опциите, за да мога да получавам майчинство, ако ме махнат от сегашното работно място?
P.S. Имам осигурено място, където мога за започна работа, това не е проблем. Какви са стъпките след това?
Благодаря предварително?
#1 | Днес в 17:52
Публикации: 9517 / 1614
Вариант 1: Настоящият работодател е търпелив и разбран човек и Ви чака да се върнете на работа след всичките болнични, майчинства, отпуски.... Като се върнете на работа и иска да Ви уволни, съвсем спокойно може да го направи, защото още ще сте в срок на изпитване
Вариант 2: При прекратяване договора с този работодател изчаквате да изтече поредния болничен /ако вече не е 45 дни преди раждане/ и не си вземате болничен няколко дни. В това време сключвате договор с новия работодател, ОТРАБОТВАТЕ поне един ден и започвате с поредните болнични. Много вероятно е след такава "врътка" новият Ви работодател да бъде проверен от НОИ
#2 | Днес в 17:59
Публикации: 3 / 0
Много Ви благодаря за бързия отговор. :)
Още 1 въпрос: Новият работодател  може да бъде проверен, понеже ще изляза болничен или понеже съм бременна и започвам нова работа? Ако ме назначи и просто се водя на работа, без болничен има ли риск за него?
#3 | Днес в 18:14
Публикации: 9517 / 1614
Няма законова пречка да се назначи бременна жена. Дори да е в осмия месец
Няма законова пречка да се разболеете и да ползвате болничен след само един отработен ден, стига да имате нужния осигурителен стаж преди това /при други работодатели/
Обаче при болничен след един ден работа  НОИ светва червената лампичка "тия ще точат бюджета" и хайде да ги проверим. Проверката е по документи и анкети - защо са назначили точно Вас, имали ли са други кандидати; като позицията им била толкова нужна защо няма назначен заместник; лични въпроси - да опишете работното си място, колегите..., колегите да Ви опишат...такива работи. Е, проверката не  е в 100% в случаите
Ако "работите" един по-дълъг период /месец, два/ може да си спестите евентуалните проверки. Стига здравословното Ви състояние да го позволява /не се изисква задължителна почивка, болнично лечение и т.н./ и заплатата за този период да не повлияе отрицателно на бъдещото майчинство. В края на краищата - по-добре по-малко, но нещо, от колкото нищо, нали
#4 | Днес в 19:47
Публикации: 3 / 0
Благодаря Ви, въпросът е, че не мога физически да работя, състоянието ми не го позволява и при подписване на нов договор няма да мога наистина да присъствам и работя.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група