Отново болнични

20.11.2012, 16:58 18900 21
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

20.11.2012, 16:58
Публикации: 203 / 1
Здравейте,
интересуваме ако един болничен е трябвало да бъде издаден с разрешение на ТЕЛК ,а бъде издаден еднолично или от ЛКК ,НОИ отказва плащането окончателно или изпраща болничния за проверка в ТЕЛК или ако не го изпрати като върне болничния има ли вариант лицето ,на което е издадено да се яви пред ТЕЛК евентуална заверка.Предварително Благодаря!
#1 | 20.11.2012, 19:29
Публикации: 47 / 3
а кой е решил , че болничния е трябвало да бъде издаден с разрешение от телк ? върнат ли е от нои ?
#2 | 20.11.2012, 19:30
Публикации: 203 / 1
а кой е решил , че болничния е трябвало да бъде издаден с разрешение от телк ? върнат ли е от нои ?
Не е върнат,но от счетоводството са казали ,че нямало да бъде изплатен поради тази причина!
#3 | 20.11.2012, 20:00
Публикации: 47 / 3
Добре ! Значи не са го върнали от счетоводството и ще го представят в НОИ !
Изчакайте си или парите  ::) или отказа от НОИ и ще обжалвате !

#4 | 20.11.2012, 20:09
Публикации: 203 / 1
Добре ! Значи не са го върнали от счетоводството и ще го представят в НОИ !
Изчакайте си или парите  ::) или отказа от НОИ и ще обжалвате !
Да аз точно за това се интересувам каква е процедурата и дали има смисъл .НОИ в такъв случай как процедира принципно с отказа си -изпраща ли болничния служебно в ТЕЛК или лицето трябва да се яви пред ТЕЛК?
#5 | 21.11.2012, 07:59
Публикации: 7602 / 1145
Ако сте  ползвали 180 дни непрекъснат болничен, то волничен, обхващащ 181-вия и издаден от ЛКК ще бъде върнат от НОИ.
НОИ не праща служебно болничните в ТЕЛК.
Обикновено ако ползвате продължителен болничен, от ТЕЛК ви пращат писмо да се явите при тях. Предполагам това се инициира от лекарите, издаващи продълженията на болничните.
Ако болничния вече е издаден - работодателят трябва да го предаде в НОИ. Там решават дали ще го върнат или не. Ако го върнат  - пишат защо. Обикновено нещата се оправят от лекарите, издали болничния.
#6 | 21.11.2012, 08:47
Публикации: 173 / 13
Здравейте,
интересуваме ако един болничен е трябвало да бъде издаден с разрешение на ТЕЛК ,а бъде издаден еднолично или от ЛКК ,НОИ отказва плащането окончателно или изпраща болничния за проверка в ТЕЛК или ако не го изпрати като върне болничния има ли вариант лицето ,на което е издадено да се яви пред ТЕЛК евентуална заверка.Предварително Благодаря!
Наредба за Медицинската експертиза
чл.6
(5) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.
          Когато в НОИ установят, че болничния е издаден в нарушение на наредбата за МЕ, НОИ изпраща жалба до ТЕЛК, че болничния е издаден неправомерно /прилагат и болничния/. От ТЕЛК изпращат писмо до лицето и до институцията издала болничния, с покана лицето да се яви и представи документацията за заболяването/ изследвания, снимки и т.н./ Решението на ТЕЛК може да бъде различно според случая:
-  да обяви  болничния  за незаконно издаден
-  да потвърди обжалвания болничен / болничния се връща в НОИ за изплащане/
-  да продължи неработоспособността на лицето с още 2 месеца/ има право на 3 пъти по 2 месеца - за всеки случай лицето трябва да се явява пред ТЕЛК/
       Болничния трябва да се представи в НОИ и ще започне тая дълга  3-6 месечна процедура по доказването му.
#7 | 21.11.2012, 11:58
Публикации: 203 / 1
Наредба за Медицинската експертиза
чл.6
(5) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.
          Когато в НОИ установят, че болничния е издаден в нарушение на наредбата за МЕ, НОИ изпраща жалба до ТЕЛК, че болничния е издаден неправомерно /прилагат и болничния/. От ТЕЛК изпращат писмо до лицето и до институцията издала болничния, с покана лицето да се яви и представи документацията за заболяването/ изследвания, снимки и т.н./ Решението на ТЕЛК може да бъде различно според случая:
-  да обяви  болничния  за незаконно издаден
-  да потвърди обжалвания болничен / болничния се връща в НОИ за изплащане/
-  да продължи неработоспособността на лицето с още 2 месеца/ има право на 3 пъти по 2 месеца - за всеки случай лицето трябва да се явява пред ТЕЛК/
       Болничния трябва да се представи в НОИ и ще започне тая дълга  3-6 месечна процедура по доказването му.
Благодаря!
Винаги ли ТЕЛК изпращат писмо за явяване или може да вземат решение и без явяването на лицето?
#8 | 21.11.2012, 13:14
Публикации: 173 / 13
 Без лицето не могат да вземат решение. Непременно лицето ще трябва да се яви.
Има случаи, когато личния лекар отбелязва, че състоянието на болния не му подволява да се яви в ТЕЛК и тогава комисията ходи в дома на болния.
#9 | 21.11.2012, 14:55
Публикации: 203 / 1
 Без лицето не могат да вземат решение. Непременно лицето ще трябва да се яви.
Има случаи, когато личния лекар отбелязва, че състоянието на болния не му подволява да се яви в ТЕЛК и тогава комисията ходи в дома на болния.
В такива случай при явяване пред ТЕЛК трябва ли да се изисква производствена характеристика от работодателя?
#10 | 21.11.2012, 15:03
Публикации: 10215 / 1765
За явяване на ТЕЛК производствената характеристика е задължителна.
#11 | 22.11.2012, 14:49
Публикации: 173 / 13
За явяване на ТЕЛК производствената характеристика е задължителна.
Да, без  производствената характеристика не може.
#12 | 22.11.2012, 14:59
Публикации: 355 / 16
както и трудова книжка...
#13 | 22.11.2012, 15:34
Публикации: 173 / 13
както и трудова книжка...
Когато наши служители са ходили на ТЕЛК  за продължаване на болнични не са ми искали трудова книжка, само при ТЕЛК за пенсиониране.
#14 | 22.11.2012, 15:42
Публикации: 3353 / 254
 Когато наши служители са ходили на ТЕЛК  за продължаване на болнични не са ми искали трудова книжка, само при ТЕЛК за пенсиониране.

Така е :)
Трудова книжка и производствена характеристика се носят, когато лицето се пенсионира по ТЕЛК, но не и за да му издадат БЛ.
#15 | 22.11.2012, 15:45
Публикации: 355 / 16
Да така е, само при пенсиониране. Явно не съм разбрала точно за какво е питането.
#16 | 26.11.2012, 10:05
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
имам пуснато предизвестие за съкращаване по чл.328, като след подписването му служителят представя болничен. В този случай болничният прекратява ли предизвестието или не го прекратява защото е даден след подписване на предизвестието?
#17 | 26.11.2012, 10:08
Публикации: 3353 / 254
Не го прекратява. Предизвестието продължава да си тече :)
#18 | 26.11.2012, 10:11
Публикации: 2 / 0
Да разбирам, че след изтичането му съкращавам служителя нищо, че е в болничен.

Благодаря за бързият отговор.
#19 | 26.11.2012, 10:13
Публикации: 3353 / 254
Да, освобождавате го нищо че е в болнични. Лицето има право да предоставя БЛ до 30 дни след датата на напускане. :)
Като в прил.15 отбелязвате датата на прекратяване на осигуряването
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група