Чуждестранно лице по отношение доход от наем в БГ

20.12.2012, 15:41 6049 3

20.12.2012, 15:41
Публикации: 10 / 0
омъжена съм и живея в САЩ ,в България имам на мое име жилище и магазин.магазина отдавам под наем на фирма,в договора за наем е написан адрес по местоживеене в БГ така е решила счетоводителката на фирмата наемател.Децата ми са пълнолетни.Според мен жизненият ми интерес е в САЩ и аз съм чуждестранно физическо лице ,от което следва фирмата наемател да подаде год.д-ция по чл.55  ал.1от ЗДДФЛ  като предприятие платец на дохода.на мен обаче ми издават квитанция и сметка за изплатени суми от фирмата наемател като за местно физическо лице и твърдят ,че трябва аз да си подам ГДД по чл.50 за доход от наем и съответно ме товарят със здравни осигуровки. Аз се осигурявам в САЩ.
МОЛЯ ВИ ЗА ОТГОВОР :wave:
#1 | 20.12.2012, 17:08
Публикации: 11932 / 2174
ЗДДФЛ
...............
Чл. 4. (1) Местно физическо лице, без оглед на гражданството, е лице:
1. което има постоянен адрес в България, или
2. което пребивава на територията на България повече от 183 дни през всеки 12-месечен период, или
3. което е изпратено в чужбина от българската държава, от нейни органи и/или организации, от български предприятия, и членовете на неговото семейство, или
4. чийто център на жизнени интереси се намира в България.

Ако не отговаряте на посочените по-горе условие не сте местно физическо лице.

Чл. 37. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.; изм., бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.; доп., бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) (1) (доп. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.; доп., бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) С окончателен данък независимо от обстоятелствата по чл. 13 се облагат доходите по чл. 8, ал. 11 и следните доходи от източник в България, начислени/изплатени в полза на чуждестранни физически лица, когато не са реализирани чрез определена база в страната:
........................
4. доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на движимо или недвижимо имущество, включително вноски по договор за лизинг, в който не е изрично предвидено прехвърляне на правото на собственост;
#2 | 21.12.2012, 07:08
Публикации: 6403 / 1129
Към отговара на delphine само ще добавя, че ако живеете в САЩ повече от 183 дни в годината, се освобождавате от задължението за внасяне на здравни осигуровки.

Съгласно чл. 33 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/, задължително осигурени в Националната здравно осигурителна каса са:
- всички български граждани, които не са граждани и на друга държава,
- българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Р България,
- чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено дългосрочно пребиваване в Р България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Р България е страна.

Съгласно чл. 40а от ЗЗО българските граждани, включително тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравно осигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление до Националната агенция за приходите.

#3 | 21.12.2012, 12:01
Публикации: 42 / 3
Здравейте,
извинете, че използвам темата, но бих искала да попитам следното:  платили сме 6000 щ д на адв. сдружение в САЩ, за да представлява нашите интереси. Колебая се за данък при източника дали да удържа и внеса, след като този вид услуги не е сред изброените в чл. 12 ал.1-8 на ЗКПО.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група