Осигуряване на управителите-съдружници от 01.01.2013

02.06.2013, 11:58 194866 166

#100 | 02.06.2013, 11:58
Публикации: 15 / 0
Ох, съвсем се обърках вече!

Ако имаме следната ситуация:
Регистрира се  фирма в която има двама съдружници, които се самоосигуряват на 420 лв без да получават доход, и искат да се осигуряват от самото начало без тя да има дейност все още.
1. подават се Д1 и Д6 само за осигуровките без ДОД и се плащат
2.Когато започне дейността на фирмата съдружниците няма да имат служители, трябва ли да се назначават на ТД или може и ДУК с нулево възнаграждение, трябва ли да се осигуряват двойно, и има ли начин това двойно осигуряване да се заобиколи.
3. Ако се има ДУК с нулево възнаграждение Д1 с нули ли се подава?
#101 | 02.06.2013, 12:04
Публикации: 9337 / 1570
1. Защо да се подава Д6?
2. Най-добре да си останат само СОЛ и да забравят за ДУ. ТД не е необходим.
3. не
#102 | 02.06.2013, 12:14
Публикации: 15 / 0
т.е. това че са съдружници полагащи личен труд във фирмата и не им се изплаща възнаграждение не(ако второто има отношение по въпроса) не е основание за двойно осигуряване?
#103 | 02.06.2013, 13:53
Публикации: 1884 / 384
Да, може да не им се изплаща възнаграждение, т.н. личен труд. Ще си разпределят дивидент от печалбата, срещу 5% данък и това ще им е произход на средства.
#104 | 21.06.2013, 14:15
Публикации: 4 / 0
Здравейте!
Моля за съвет относно следния казус:
Аз и съдружникът ми сме 2-ма собственици на ООД. В търговския регистър сме вписани 2-ма управители управляващи винаги заедно. Фирмата е създадена месец януари тази година и има дейност от този месец - юни. Подадохме декларации за самоосигуряващи се лица и подадох декларация обр. 1 този месец. Така ни посъветва счетоводителка след консултация, но прочетох, че от тази година ДУК е задължителен. Във тази връзка искам да попитам наистина ли е задължително една от нас да има ДУК и да се осигурява по него или можем да останем самоосигуряващи се лица. Фирмата е малка, без нает персонал и 2-те работим в нея.
#105 | 21.06.2013, 14:31
Публикации: 9337 / 1570
прочетох, че от тази година ДУК е задължителен - Къде го прочетохте?
#106 | 21.06.2013, 15:45
Публикации: 4 / 0
в интернет статия, но не мога да я приложа, защото не я намирам. На мои познати счетоводителката също твърди, че е така и управителя вече трябва да си се осигурява като управител, а пък нашата счетоводителка казва, че е правилно и двамата управители да са самоосигуряващи се лица и не е нужно нито да назначим единия като управител, нито да има ДУК. Объркването ми вече е голямо, защото и от НАП получих 2 противоречащи си отговора и не знам какво да правим. За нас, разбира се, е по-добре да сме самоосигуряващи се лица на 420 лв. , на този етап.
#107 | 21.06.2013, 16:01
Публикации: 9337 / 1570
Само да Ви предупредя, ако случайно се хвърлите на ДУ  - ако управителката по ДУ върши и някаква друга работа във фирмата, то освен че ще трябва да се осигурява като ДУ, ще трябва да се осигурява и като СОЛ.

Ако не вярвате на собствената си счетоводителка  -сменете я. Само че тогава ще казвате: "Нашата счети ни накара да се регнеме по ДУ, а други фирми са само като СОЛ"... Как да Ви се угоди?

#108 | 21.06.2013, 16:08
Публикации: 11956 / 2182
Има една приказка - откакто прочетох за вредата от алкохола, спрях да чета , та така и с този въпрос с ДУК  :laugh: каквото сме прочели - прочели- повече да не четем ........... :laugh: Стига си му на собственика самоосигуряването , за да си работи и управлява при определени условия.

http://www.tita.bg/news/29
#109 | 21.06.2013, 16:11
Публикации: 4 / 0
Не, нашата цел определно не е да сме на ДУ и вярваме на счетоводителката си. Тя самата, обаче, ни посъветва да се допитаме до НАП. Ако не бях получила 2 различни отговора нямаше и да дълбая по темата, затова сега търсим и друго експертно мнение, за да знаем какво сме задължени или не да направим и можем ли да се осигуряваме и 2-те като СОЛ.
Надявам се да не съм погрешно разбрана :)
#110 | 21.06.2013, 16:25
Публикации: 1884 / 384
Не ви разбираме погрешно, имаше такова едно брожение в началото на годината, когато се променяха законите. Дори лекторите на семинарите не можеха да отговорят на този въпрос-могат ли управителите да са СОЛ или следва да са вече по ДУ. Съветът им беше да не променяме нищо, докато не стане по-ясно какво е искал да каже законодателят. Та така, няма все още преводач по въпроса  :smile1:
#111 | 11.07.2013, 11:13
Публикации: 28 / 1
Здравейте!
И аз като Elena_K , имам подобни притеснения. Собственик съм на ЕООД , имам един работник и аз самата  полагам личен труд . До сега се самоосигурявах. Моята счетоводителка  казва , да продължавам да се осигурявам като СОЛ, а друг счетоводител казва , че от НАП ще ме гонят като човек , който реално управлява дружеството и подписва договорити. Изчетох цялата тема и ми е интересно до момента има ли преследвани от НАП за това че не са сключвали ДУК?

Имам и още един въпрос. Видях тук , че можело да се получават пари за положен личен труд.Ако искам да получавам такива , с какъв договор се урежда това?



#112 | 11.07.2013, 11:20
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте!
И аз като Elena_K , имам подобни притеснения. Собственик съм на ЕООД , имам един работник и аз самата  полагам личен труд . До сега се самоосигурявах. Моята счетоводителка  казва , да продължавам да се осигурявам като СОЛ, а друг счетоводител казва , че от НАП ще ме гонят като човек , който реално управлява дружеството и подписва договорити. Изчетох цялата тема и ми е интересно до момента има ли преследвани от НАП за това че не са сключвали ДУК?

Имам и още един въпрос. Видях тук , че можело да се получават пари за положен личен труд.Ако искам да получавам такива , с какъв договор се урежда това?


Няма никой да Ви гони, Вие сте управител по регистрация, още повече, че има становища, че собственикът на ЕООД не може да сключва договори сам със себе си.
#113 | 16.07.2013, 13:56
Публикации: 8 / 0
Здравейте! Имам следния въпрос, моля, ако можете да ми помогнете, да се включите, ще съм Ви много благодарна:
Като управител на дружеството е вписано лице, което не е собственик и не е регистрирано като самоосигуряващо се. На лицето не се изплаща вънаграждение. До скоро това лице работеше на трудов договор в друга фирма, но сега този договор ще бъде прекратен. Въпросът ми е как следва да се осигурява това лице от тук нататък - остава неосигурено ли?
Фактът, че лицето е вписано като управител, ще попречи ли да получава детски надбавки, които досега е получавало?
#114 | 18.07.2013, 21:32
Публикации: 6403 / 1130
Ако в договора за управление има вписано възнаграждение, ще се осигурава върху доход в границите между минимума на МОД за съответната дейност и максимума от 2200 лв. за всички осигурителни рискове съгласно чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО.
В случай, че по ДУК не е уговорено възнаграждение и лицето не упражнява трудова дейност извън дейността по управление и контрол или не е съдружник в дружеството, същото не попада в обхвата на чл. 4 от КСО и не подлежи на осигуряване.
А дали ще получава детските надбавки не зависи от статута му на управител, а от дохода на член от семейството.
#115 | 19.07.2013, 08:58
Публикации: 77 / 1
Скоро регистрирахме ООД с двама съдружници които управляват заедно и поотделно, но към момента фирмата все още няма дейност трябва ли в този лсучай да започнат да се осигуряват или след като започне дейността на фирмата. И доколкото разбрах от прочетеното и двамата трябва да се осигуряват като ДУК така ли е че съвсем се обърках вече
#116 | 19.07.2013, 09:29
Публикации: 2027 / 254
Не е задължително да се осигурява по ДУК , това е Ваше решение . Може и да е като СОЛ. Относно осигуряването то започва от започване на дейноста, в 7-дневен срок трябва да подадете ОКД-5 в НАП.
#117 | 19.07.2013, 09:33
Публикации: 77 / 1
много Ви благодаря за бързия отговор
#118 | 28.12.2013, 02:00
Публикации: 49 / 0
Собственик на ЕООД, вписан в ТР като управител, който работи по ТД в друго предприятие следва ли да се осигурява в ЕООД-то си при положение, че: не е осигурен на максималния осигурителен доход по трудовия си договор, не е уговорено възнаграждение за управлението на ЕООД-то и не извършва личен труд в него. Единственото, което ще прави е да се разписва на ТД, заповеди за командировки, решения на ОС, ГФО....което за мен си е управленска дейност. Очаквам компетентните ви мнения  :smile1:
#119 | 28.12.2013, 07:03
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте mira_varna,
Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО собственикът на ЕООД, който извършва управленска дейност в дружеството си е задължително осигурен за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт. Може да избере да не се осигурява за общо заболяване и майчинство.
Единственият вариант да не се осигурява изобщо през дружеството е ако назначи управител по ДУ, който да подписва цитираните от Вас документи, но тогава ще се дължат осигуровки на МОД за ДУ за всички осигурителни рискове (чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО), което е свързано с повече разходи.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група