Телк

13.01.2013, 20:06 7491 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

13.01.2013, 20:06
Публикации: 91 / 0
Здравейте!Времето,през което лице е получавало пенсия по инвалидност поради телк-признава ли се за осигурителен стаж за отпускане на пенсия за стаж и възраст?Аз си мисля,че не - поне не успях да намеря някъде да пише,че се признава...
#1 | 14.01.2013, 00:49
МамаБожка
Трудово право на Република България
   19-08-2012   
   Атанасова    
Въпрос

Времето на нетрудоспособност над 50% с решение на ТЕЛК признава ли се за трудов стаж?

   03-09-2012   
   Системен  потребител - експерт "МТСП"   
Отговор

"Уважаема госпожа Атанасова,
Съгласно чл. 354, ал. 1 от Кодекса на труда, за трудов стаж се признава и времето, през което не е съществувало трудово правоотношение, в следните случаи: 1. работникът или служителят е бил без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи - от датата на уволнението до възстановяването му на работа; 2. уволненият поради задържане от органите на властта е останал без работа в резултат на това уволнение, когато не е бил привлечен като обвиняем, бил е оправдан или наказателното преследване е било прекратено поради това, че не е извършил деянието или че извършеното деяние не съставлява престъпление; 3. лицето е изтърпявало наказание ""лишаване от свобода"", което впоследствие е признато по съответния ред за неоснователно наложено; 4. трудоустроеният или бременната работничка или служителка не работи, тъй като не е предоставена подходяща работа от работодателя съобразно предписанието на здравните органи; 5. работникът или служителят е останал без работа поради незаконно задържане на трудовата книжка; 6. майката, бащата, осиновителката или осиновителят се грижи за отглеждане на дете до навършване на 3-годишна възраст; 7. работникът или служителят е останал без работа и е получавал обезщетения за безработица, или е бил включен в школи и курсове за преквалификация; 8. в други случаи, установени от Министерския съвет. Следователно, времето на трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто не се зачита за трудов стаж когато лицето не работи по трудово правоотношение. ЕКБ"   
#2 | 14.01.2013, 07:07
Публикации: 105 / 6
Добро утро и успешна седмица. Не съм сигурна дали съм на точното място и тема, но ще Ви попитам: Лице -ЕТ с над 50% инвалидност получава пенсия с разпореждане, че става постоянна. Има ТЕЛК решение със срок до 28.02.2011 година. За 2011 намаляваме облагаемата печалба на база ТЕЛК-а но за 2012 това Телк решение не върши работа според мен. Споря с него, че трябва да си е подновил Телк решението, а той ми сочи разпореждането за пенсия. Аз ли съм права или той?  Благодаря предварително.
#3 | 14.01.2013, 07:23
Публикации: 6328 / 1033
Споря с него, че трябва да си е подновил Телк решението, а той ми сочи разпореждането за пенсия. Аз ли съм права или той?

За да има резултат в спора са необходими аргументи. :smile1:
Изпращам Ви едно писмо, което е в подкрепа на тезата на собственика на ЕТ.
#4 | 14.01.2013, 09:21
Публикации: 105 / 6
Много благодаря за бързата реакция. 
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове