СОЛ с личен труд

24.02.2020, 17:59 154157 195

#160 | 24.02.2020, 17:59
Публикации: 70 / 0
 А ако притежава 1% от дяловете може ли да е СОЛ с личен труд във фирмата.
#161 | 24.02.2020, 19:07
Публикации: 9318 / 1566
 А ако притежава 1% от дяловете може ли да е СОЛ с личен труд във фирмата.
Защо да не може? Може, разбира се.  Само че отчитането ще е по друг начин, напр. като ГД /с НПР/.
#162 | 28.04.2020, 13:32
Публикации: 4 / 0
А някой може ли да ме ориентира откъде мога да видя примемрен договор за положен личен труд на СОЛ?
#163 | 28.04.2020, 14:31
Публикации: 832 / 69
А някой може ли да ме ориентира откъде мога да видя примемрен договор за положен личен труд на СОЛ?
Общото събрание взема решение за полагане на личния труд - какво ще прави, ще има ли възнаграждение и т.н.
#164 | 28.04.2020, 14:50
Публикации: 11944 / 2180
А някой може ли да ме ориентира откъде мога да видя примемрен договор за положен личен труд на СОЛ?

Може да ползвате бланката на граждански договор и просто да я приспособите за целта. :smile1:
#165 | 28.04.2020, 15:04
Публикации: 4 / 0
Може да ползвате бланката на граждански договор и просто да я приспособите за целта. :smile1:

Благодаря за идеята. :smile1:
#166 | 14.01.2021, 12:24
Публикации: 148 / 11
Здравейте,
Може ли да помоля за една проверка на разбраното по темата :)
СОЛ, едноличен собственик на капитала на ЕООД. Цялата 2020 има активна регистрация като СОЛ и внасяни авансови осигуровки през фирмата като е подавана само Д1 за осигуровките. Може ли през месец декември да се начисли и да се изплати наведнъж сума за личен труд полаган през годината, примерно 4-5к? Ако може, то данъчните и осигурителните задължения за страните ограничават ли се до:
1) ЕООД признава разход в размера на начисленото възнаграждение, и понеже е изплатено в рамките на годината не прави корекция в ГДД по чл. 92
2) ЕООД подава Д1 с попълнени данни за осигуровките за декември (на база на избрания от лицето доход за 2020, в случая 610 лв.) и попълва клетки 31 и 31а, в които се вписват облагаемия доход (бруто - осигуровките за сметка на лицето) и дължимия данък
3) ЕООД подава Д6, в която вписва в кл. 16 удържания данък. Декларацията е за м. Декември с дата в кл. 18 (31.12.2020)
4) ЕООД внася удържания данък и осигуровките до 25.01.2021
5) ЕООД декларира сумата в съответната справка по чл. 73
6) СОЛ подава ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. В нея вписва сумата в Приложение 1 (доходи от трудови правоотношения). Посочва сумата в кл. 13 от колона 5 на Таблици 1 и 2 и я разделя равномерно на всички месеци от годината. При тази калкулация не би трябвало да има довнасяне на осигуровки и би трябвало да "излезе на възстановяване" и да си "поиска" надвнесения данък.
Стана дългичко, но и кашата в главата ми си я бива :) Ще се радвам ако някой с опит в темата да ме насочи дали пропускам нещо съществено.
Благодаря!
#167 | 14.01.2021, 12:37
Публикации: 832 / 69
Привет,
Ако в решението/договора е записано, че възнаграждението на СОЛ-а е за цялата година, то ще направите корекция на Д1 за всеки месец. А през м. декември щом за изплане всичките, то сега януари подавате Д6 с код 8, а по късно по ЕГН Д6 с код 13 за СОЛ.
#168 | 14.01.2021, 12:43
Публикации: 11944 / 2180
Здравейте ,

Всичко е така, както сте го описали при едно условие - личният труд се отнася само за месец декември. Ако личният труд се отнася за всички месеци от годината то ще следва да подадете корекции на Д1 помесечно за вписване на облагаем доход и данък. Д6 също бих подала помесечно с дата в клетка 18  31.12.2020.

Доп . : И Nickolay е писал - сега видях - значи сме 2:0.  :smile1:
#169 | 14.01.2021, 13:15
Публикации: 148 / 11
Много Ви благодаря! Предполагам бих могъл да си спестя главоболията с корекции на Д1 ако в решението е записано, че това възнаграждение е само за Декември?
#170 | 14.01.2021, 13:20
Публикации: 11944 / 2180
Предполагам бих могъл да си спестя главоболията с корекции на Д1 ако в решението е записано, че това възнаграждение е само за Декември?

Да .  :smile1:
#171 | 14.01.2021, 13:22
Публикации: 288 / 46
Много Ви благодаря! Предполагам бих могъл да си спестя главоболията с корекции на Д1 ако в решението е записано, че това възнаграждение е само за Декември?

Ако през декември СОЛ не е осигурен на тавана ще се дължат и осигуровки.
#172 | 14.01.2021, 13:29
Публикации: 9318 / 1566
Ако през декември СОЛ не е осигурен на тавана ще се дължат и осигуровки.
Не. Ще си внесе авансово за декември колкото е избрал да си внася. Изравняването на осигуровките е с ГДД за цялата година- всички доходи като СОЛ и всички авансови вноски като СОЛ.

Е, ако прецени, че след ГДД ще има много за довнасяне, може да внесе авансово за декември върху по-голяма сума
#173 | 14.01.2021, 13:33
Публикации: 148 / 11
Не. Ще си внесе авансово за декември колкото е избрал да си внася. Изравняването на осигуровките е с ГДД за цялата година- всички доходи като СОЛ и всички авансови вноски като СОЛ.

Е, ако прецени, че след ГДД ще има много за довнасяне, може да внесе авансово за декември върху по-голяма сума

Благодаря Ви за уточнението! И аз така го разбрах. А в конкретния случай суамата за личен труд, разделена на 12 месеца, е под осигурителния доход, на който са внесени осигуровките авансово и не би трябвало да излязат осигуровки за довнасяне след изравняването.
#174 | 27.03.2021, 23:45
Публикации: 5 / 0
Здравейте :smile1:
Искам и аз да се включа с молба за съвет дали правилно съм разбрала всичко, което изчетох по темата.
Става въпрос за собственик на ЕООД - СОЛ, който вече се осигурява като такъв на друго основание/ и място (но отново като СОЛ). От ЕООД желае да получава доход на база положен личен труд. ЕООД-то няма друг нает персонал. Дохода за личен труд трябва да му се изплаща на база ведомост и договор за полагане на личен труд (гражд.дог.) и се подават Д1 -90 и Д6 за данъка, който е дължим от ЕООД-то, но не е признат разход. Д1 и Д6 се подават само в месеците когато има изплащане на доход. И на края на годината на база служ.бел. за изплатения доход си прави изравняване и ГДД.  Бъркам ли някъде дотук?

#175 | 28.03.2021, 06:38
Публикации: 260 / 66
но не е признат разход.
Кое не е признат разход? Разхода за възнаграждението за личен труд е разход за фирмата.
Служебна бележка се издава, ако лицето поиска. Не е задължително.
До 28.02. на следващата година фирмата подава справка по чл.73, ал.6 от ЗДДФЛ
Другото е така
#176 | 28.03.2021, 10:39
Публикации: 5 / 0
Под не е признат за разход имах предвид данъкът, който фирмата удържа и плаща.  т.е. Данъка е дължим и платим от фирмата, но е за сметка на лицето
#177 | 28.03.2021, 10:44
Публикации: 5 / 0
И много благодаря за отговора  :good:
#178 | 28.03.2021, 16:01
Публикации: 18 / 0
Здравейте , моля за мнение - в декларация чл.73 е подаден доход с 50.00 по-малко за СОЛ с личен труд. Трябва ли да се подава корегираща декларация по чл.73 и какъв е срока ? Благодаря. Дали в НАП се съпоставят данните по чл.73 и ГДД на СОЛ ?
#179 | 28.03.2021, 16:11
Публикации: 9318 / 1566
1. Да. 30.09.
2. Възможно
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група