Осигуряване собственик на ЕООД работещ в чужбина

09.11.2018, 09:50 1349 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

09.11.2018, 09:50
Публикации: 5 / 0
Собственик на ЕООД живее и работи в страна от ЕС. Доходът му е по-голям от максималния осиг.доход в България. Трябва ли да се осигурява в България като СОЛ при условие че не упражнява трудова дейност в страната.
#1 | 09.11.2018, 09:57
Публикации: 8983 / 1511
Трябва ли да се осигурява в България като СОЛ при условие че не упражнява трудова дейност в страната.

Това е в основата и на отговора - няма дейност - няма осигуровки. :smile1:
#2 | 09.11.2018, 10:19
Публикации: 5 / 0
Ако започне фирмата да работи и назначи хора на трудов договор собственика ще трябва ли да се осигурва
#3 | 09.11.2018, 10:40
Публикации: 8983 / 1511
Когато дойде такъв момент ще разгледате Наръчника за определяне на приложимото осигурително законодателство . Вътре са разработени много примери като варианти. Принципно , ако едно лице е заето в друга държава членка по ТД и е самоосигуряващо се тука ще има за осигурителна база тази на държавата, в която е заето.
Практически наръчник относно законодателството, приложимо в Европейския съюз (ЕС), Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Швейцария
от примерите :
"14. Как стоят нещата с лице, което е както заето, така и самостоятелно заето в различни държави членки?


Спрямо лице, което обичайно осъществява дейност като заето лице и дейност като самостоятелно заето лице в различни държави членки, се прилага законодателството на държавата членка, в която то осъществява дейност като заето лице."
#4 | 14.01.2020, 11:27
Публикации: 85 / 1
За осигурителна база на СОЛ,  което е заето в друга държава от ЕС минималната ставка за страната ли се взима или възнаграждението му от ТД в другата държава?
#5 | 14.01.2020, 11:53
Публикации: 85 / 1
Ето как е описан конкретния пример в Наръчника:
Пример:
Български гражданин, пребиваващ по смисъла на регламент в България, е самоосигуряващо се лице на територията на нашата страна. Едновременно с това, без да прекратява дейността си в България, същото лице сключва трудов договор за работа на територията на Германия. В Германия лицето се квалифицира като заето лице. Тъй като осъществява дейност като заето лице в Германия и дейност като самостоятелно заето  лице в България, то спрямо него е приложимо германското законодателство. Задължителните осигурителни вноски за него от дейността му на територията на България и Германия са дължими в Германия, съгласно нейното законодателство.

#6 | 14.01.2020, 14:14
Публикации: 8983 / 1511
https://zakonnik.bg/document/view/qanda/149052/279969

от линка :
Съгласно разпоредбата на чл. 11(3)(а) от Регламент 883/2004 спрямо лице, осъществяващо дейност като заето или като самостоятелно заето в една държава членка, се прилага законодателството на тази държава членка. С други думи, основното правило при определяне на приложимото право е, че лицата са подчинени на законодателството на държавата членка, на чиято територия полагат труда си.

Всъщност във Вашия случай лицето ще се осигурява по трудов договор в Германия доколкото то пребивава и работи там, ако правилно съм Ви разбрала.
#7 | 14.01.2020, 15:19
Публикации: 85 / 1
Тоест , лицето трябва да си извади документ, че се осигурява в Германия и не плаща осигуровки в България . А декларация 1 подава ли се?
#8 | 14.01.2020, 15:23
Публикации: 8983 / 1511
Тоест , лицето трябва да си извади документ, че се осигурява в Германия и не плаща осигуровки в България . А декларация 1 подава ли се?

Ако няма осигуряване в България няма и за какво да се подава Д1.
#9 | 14.01.2020, 18:06
Публикации: 2 / 0
Разширявам въпроса ! Как трябва да се осигурява  съдружник и Управител  в ООД, който работи на трудов договор в страна, която не е членка на ЕС  !
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове