Обезщетение по чл. 222 ал. 1 от КТ

15.02.2018, 11:46 44117 46
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#40 | 15.02.2018, 11:46
Публикации: 254 / 17
Надявам се не мислите, че лихви се дължат само върху съдебноопределени задължения.
#41 | 15.02.2018, 12:14
Публикации: 7230 / 1079
Надявам се не мислите, че лихви се дължат само върху съдебноопределени задължения.
Не. Исках да зная как мога да определя каква лихва ми дължи бившия работодател, като забави изплашането на обезщетението по чл. 222, ал.1 ? От коя дата се брои? С какъв лихвен процент?И най-вече - какво основание да му посоча, че да не може да откаже да ми плати лихвата?
След отговор 37 помислих, че ти знаеш конкретния начин за определяне на лихвата и няма да ме пращаш по дяволите с отговори от сорта:  Основанието- общото гражданско законодателство. и Мораторните лихви са определени
#42 | 15.02.2018, 18:02
Публикации: 254 / 17
Знам разбира се, защото съм чела ЗЗД.
#43 | 15.02.2018, 18:03
Публикации: 254 / 17
Чл. 86. При неизпълнение на парично задължение длъжникът дължи обезщетение в размер на законната лихва от деня на забавата. За действително претърпени вреди в по-висок размер кредиторът може да иска обезщетение съобразно общите правила.
Размерът на законната лихва се определя от Министерския съвет.

Законната лихва
#44 | 15.02.2018, 19:56
Публикации: 571 / 2
Благодаря Ви за разясненията  :good: :good: :good: :good:
#45 | 17.02.2018, 16:46
Публикации: 254 / 17
 1. В чл. 228 се правят следните допълнения:
1. В заглавието накрая се добавя „и срок за изплащане“.
2. Създава се ал. 3:
„(3) Обезщетенията по този раздел, дължими при прекратяване на трудовото правоотношение, се изплащат не по-късно от последния ден на месеца, следващ месеца, през който правоотношението е прекратено, освен ако в колективния трудов договор е договорен друг срок. След изтичане на този срок работодателят дължи обезщетението заедно със законната лихва.“
#46 | 17.02.2018, 16:49
Публикации: 254 / 17
Когато говорехме по темата просто изразих становище как аз тълкувам нормата.

Не знаех, че законодателят вече го е въвел като норма
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове