Кога да кажа в работата, че съм бременна?

26.04.2013, 14:29 9137 5

26.04.2013, 14:29
Публикации: 6 / 0
   Здравейте! Бременна съм някъде в 6 г.с. , но още не съм ходила на лекар, за да потвърдят бременността ми. Ще го направя другата седмица. Знам, че в момента, в който кажа на управителката че съм бременна, трябва да имам в себе си документ от лекаря, за бременността. Въпросът ми е веднага ли ще съм защитена от закона или трябва да минат 3 месеца, както съм чувала. И другото нещо, вече работя във фирмата 9 месеца. Имах изпитателен срок от 6 месеца, но не са ме викали за подписване на постоянен договор, което ме кара да си мисля, че ми е подновен автоматично. Има ли опасност заради това нещо да ме уволнят. Само документ от доктора ли трябва да представя, като им кажа новината или и някакъв друг. Благодаря!!! 

P.S. Има ли вариант да си замълча примерно до третия месец, но през този период ако се опитат да ме уволнят да ги спра с този документ или вече е трябвало да съм го предала.
#1 | 26.04.2013, 15:15
Публикации: 9335 / 1570
А на какво основание е сключен трудовия договор - безсрочен с изпитателен срок или срочен с изпитатеелн срак? Ако е безсрочен, то след изтичане на срока на изпитване договорът продължава като безсрочен и не е нужно преподписване. Не е нужно да чакате три месеца. Уведомете работодателя и представете документи. Така можете да ползвате защита. Не е невъзможно да Ви уволнят, но без Ваше съгласие ще е доста трудно.
Аналогично стоят нещата и при срочен договор, но той се прекратява с изтичане на срока/не срока на изпитване, а срока на договора/, завършване на работата или за каквото е сключен. При изтичането на такъв ТД нямате защита, независимо от бременност, болнични и т.н.
И още едно пояснение - за срок на изпитване се броят само действително отработените дни. Ако сте ползвала отпуск, болнични и н.н - прибавете ги към 6-те месеца.
#2 | 02.01.2014, 18:46
Публикации: 21 / 4
могат ли да уволнят служителка, която разбира че е бременна в срок на изпитване (договорът е безсрочен със срок на изпитване 6месеца)
#3 | 02.01.2014, 18:58
Публикации: 9335 / 1570
могат
Без всякакъв проблем
#4 | 02.01.2014, 19:01
Публикации: 21 / 4
в този случай не попада ли под защита?
#5 | 02.01.2014, 19:10
Публикации: 9335 / 1570
Ако срокът на изпитване е уговорен в полза на работодателя или в полза и на двете страни, то в рамките на този период работодателят може да прекрати договора без да посочва мотиви и работникът няма никаква защита.
На защита можете да се надявате едва когато изтече срокът на изпитване. Имайте предвид, че отпуските, болничните и другите отсъствия удържанат срока на изпитване.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група