Обезщетение чл. 222, ал.1 от КТ-оформяне

16.03.2015, 13:26 76982 68
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#40 | 16.03.2015, 13:26
Публикации: 7230 / 1080
Да кажа за УП-то: може да издадеш отделни УП за периода по ТД и за периода по чл.222, а може и едно УП, като периода по чл.222 вписваш на отделен ред.
Да не забравиш да впишеш обезщетението отзад в трудовата книжка.
#41 | 16.03.2015, 13:34
Публикации: 264 / 5
Благодаря Ви много!
Обезщетението е вписано на стр. 27 в трудовата книжка със стойността на брутното трудово възнаграждение.
Направих Д1 за месец януари и сега остава Д1 за месец февруари, което няма да е проблем, но понеже заплатите се изплащат през следващият месец и стандартно Д6 ми е две колонки (една с код 5 за осигуровките през месеца и една с код 8 за данъка от предходният месец). Сега би следвало данъка, който съм начислил за обезщетението през месец януари да се добави към стандартната колонка с код 8 нали? Няма нужда да пускам допълнителни колонки в Д6, а само да прибавя стойността на данъка за обезщетението през януари месец, а за вефруари, ще бъде отразено с Д6 за мартенските заплати?
#42 | 16.03.2015, 13:37
Публикации: 7230 / 1080
Според мен осигуровките за м.януари трябва да са в отделна колона. Ще имаш Д6 с три колони.
Все пак погледни наредбата. Може и да бъркам....
#43 | 16.03.2015, 14:08
Публикации: 264 / 5
С три колонки трябва да е, какви ги дрънкам и аз...
Ще търся в наредбата с какъв код трябва да е колонката в Д6 с осигуровките за януари.
#44 | 18.03.2015, 08:43
Публикации: 264 / 5
Само нещо последно да попитам.
При това обезщетение освен за фонд пенсии и ДЗПО се начислява и данък по ЗДДФЛ или греша?
#45 | 18.03.2015, 09:30
Публикации: 7230 / 1080
начислява и данък по ЗДДФЛ
#46 | 18.03.2015, 09:33
Публикации: 264 / 5
Благодаря Ви!  :bow:
#47 | 19.03.2015, 11:07
Публикации: 264 / 5
Стигнах до подаването на Д1 и Д6. Реших да подам декларациите за обезщетението по отделно за периодите обхващащи двата месеца.
Само за обезщетението от 06.01 до 31.01.2015 г. подадох Д1 с код 27 с осигуровките за месец януари (начислени само по обезщетението) и Д6 с една колонка с код 6 за период януари (със същите стойности).
Само обезщетението от 01.02 до 05.02.2015 г. Д1 с код 27 с осигуровките за месец февруари (начислени само по обезщетението) и Д6 отново с код 6 (със същите стойности).
Сега ми предстои да подам Д1 за редовните служители и Д6, като в Д6 се включва и данъка за обезщетението.
Не знам обаче, понеже в Д6 с код 8 посочвам данъка за предният месец, защото заплатите се изплащат през следващият, в Д6 да посоча данъка на редовните служители + данъка за обезщетението само за януари с код 8, а данъка за периода на обезщетение през февруари, да начисля през април, с мартенските заплати?
Така ли е правилно?
Благодаря предварително.
#48 | 19.03.2015, 12:35
Публикации: 264 / 5
А проблем ли е да посоча данъка в двете Д6 за обезщетението в същата колонка с док 6?
#49 | 19.03.2015, 13:26
Публикации: 1534 / 169
Не.
#50 | 19.03.2015, 17:23
Публикации: 264 / 5
Оказа се, че е проблем.
Споделям го някой да не се подведе.

Декларации обр.6 : Ред 1: (Колона 1) ЗДДФЛ чл. 42 (поле 16): при код на плащане различен от "8" и "9" при месечни декларации сумата не се попълва.

Така, че утре на ново.
Приятна вечер!
#51 | 20.03.2015, 14:43
Публикации: 5550 / 369
Оказа се, че е проблем.
Споделям го някой да не се подведе.

Декларации обр.6 : Ред 1: (Колона 1) ЗДДФЛ чл. 42 (поле 16): при код на плащане различен от "8" и "9" при месечни декларации сумата не се попълва.

Така, че утре на ново.
Приятна вечер!

Както си го подал, естествено, че е проблем! :) Данъкът е трябвало във колона 2 да попълниш
#52 | 20.03.2015, 15:06
Публикации: 1534 / 169
Въпросът Ви беше "в Д6 да посоча данъка на редовните служители + данъка за обезщетението". Данъците са в колона 2. :)
#53 | 08.07.2015, 10:29
Публикации: 242 / 5
Здравейте,
трябва да изплатя обезщетение 222 за периода от 18.06. - 17.07. вкл.
БТВ го деля на работните дни през този период и после го разпределям в двата месеца /юни и юли/. Въпроса ми е относно увеличението на минималната работна заплата от 01.07.2015г променя ли нещо в изчисленията, тъй като лицето има БТВ - 360 лв + 28,08 клас.?
#54 | 08.07.2015, 11:15
Публикации: 3354 / 253
Нищо не се променя.
#55 | 11.07.2016, 12:11
Публикации: 6324 / 1030
Здравейте,
Да попитам, как трябва да коригирам Д1 и Д6 за обезщетение по чл. 222, което е за периода 18.04 - 17.05. Поискано е днес.
Моля за указания стъпка по стъпка  :smile1:
#56 | 11.07.2016, 12:16
Публикации: 3354 / 253
Д1 си я коригираш по нормалния начин, а Д6 в кл.8.1 я подаваш с код 6
#57 | 11.07.2016, 17:02
Публикации: 236 / 22
А защо трябва да се коригира Д1?
По принцип за м. 04 трябва да има две Д1 - една с код 01 (предполагам) в т. 12 и втора за обезщетението с код 27. Тя се подава по-късно, след месеца на плащане. Май и Д6 с код 6 също, но да не Ви объркам за срока, по-добре пак проверете
#58 | 08.09.2016, 07:30
Публикации: 548 / 10
Добро утро!
Един практически въпрос - обезщ. на лицето по чл. 222 ал. 1 от КТ е начислено, но все още не е изплатено.
В какъв срок трябва да отиде в НАП, за да подаде декл. 7 и да си внесе здравната осигуровка /периодът е 2.08-2.9/. Какво е необходимо да носи като документи в НАП?

Благодаря предварително и лек ден!
#59 | 08.09.2016, 09:09
Публикации: 7230 / 1080
Добро утро!
Един практически въпрос - обезщ. на лицето по чл. 222 ал. 1 от КТ е начислено, но все още не е изплатено.
В какъв срок трябва да отиде в НАП, за да подаде декл. 7 и да си внесе здравната осигуровка /периодът е 2.08-2.9/. Какво е необходимо да носи като документи в НАП?

Благодаря предварително и лек ден!
Значи лицето е без здравни осигуровки от 02.08.2016. Тогава Д7 трябва да се подаде до 25.09. В НАП се носи само лична карта.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове