Чл.224

10.07.2013, 12:24 3642 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

10.07.2013, 12:24
Публикации: 16 / 0
Здравейте,

Не съм много добре с ТРЗ-то и имам нужда от помощ.

Работник е назначен на 25.06.2013г. /срок на изпитване/ и ще бъде освободен на 12.07.2013г.

Полага ли му се обезщетение за не използван годишен отпуск?

Според мен - не
#1 | 10.07.2013, 12:32
Публикации: 216 / 5
И според мен - не.
#2 | 10.07.2013, 12:43
Публикации: 7233 / 1081
И според мен - не. Няма 1 пълен месец стаж
#3 | 10.07.2013, 13:12
Публикации: 3354 / 253
Не му се полага обезщетение :)
#4 | 10.07.2013, 13:14
Публикации: 1252 / 119
чл. 355, ал. (3) от КТ - във вашият случай не само не са в един календарен месец но и общо са само 14 отработени дни, а и /хипотетично/ да не е почивал нито една събота и неделя са 20.
#5 | 10.07.2013, 13:17
Публикации: 16 / 0
Благодаря Ви за бързите и точни отговори!!!

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове