Предизвестие при прекратяване на трудов договор

22.07.2013, 13:21 20163 18
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

22.07.2013, 13:21
Публикации: 355 / 16
Здравейте,
Моля за малко помощ.
Имам сключен постоянен трудов договор със срок на предизвестие 6 месеца.
Питането ми е: могат ли да ме задържат 6 месеца, след като си подам молбата за напускане /не съм МОЛ/ и реален ли е този трудов договор. По чл. 326, ал. 2, срокат на предизвестие при прекратяване на безсрочен ТД е един месец, но не повече от 3 месеца.
Благодаря предварително... :(
#1 | 22.07.2013, 13:51
Публикации: 7602 / 1145
Хубаво прочетете трудовия си договор. Тези 6 месеца да не се отнасят за друго? Напр. срок на изпитване?
Иначе  - предизвестието по безсрочен ТД е от 30 дни до 3 месеца, според договореното в ТД. Ако имате колективен трудов договор, то в него може да е регламентиран спок на предизвестие според продължителността на трудовия стаж.
Относно ТД - може да си е съвсем реален. Не мога да гадая. Но всяка точка от този договор, която противоречи на КТ е нищожна.
Обърнете се към работодателя за разяснение или корекции.
#2 | 22.07.2013, 14:04
Публикации: 355 / 16
Не е срок на изпитване. Това е срока на предизвестие, което аз мисля, че противоречи на КТ. Работодотеля обаче казва, че след като е подписан от двете страни, се разглежда от Закона за задълженията и договори. Значи ти си се съгласил с това предизвестие.
#3 | 22.07.2013, 14:28
Публикации: 1875 / 379
Както ви е казал/а/ ХХХХХ, хубаво си прочетете трудовия договор. В него има основание на което е сключен и това е КТ, а не ЗЗД.
#4 | 22.07.2013, 15:55
Публикации: 355 / 16
Благодаря много, всички съмнения изчезнаха... :laugh:
#5 | 14.10.2013, 11:01
Публикации: 355 / 16
Колеги, във връзка с предизвестието от 6 месеца.
Моля отговорете ми конкретно, могат ли да ме задържат повече от 1 месец и къде да го прочета освен в
Чл. 326. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя.
 (2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. В колективен трудов договор срокът на предизвестието при уволнение по чл. 328, ал. 1, т. 1 - 4 и т. 11 може да бъде поставен в зависимост от продължителността на трудовия стаж на работника или служителя при същия работодател. Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора.
 
От това не е видно могат ли да ме задължат да остана 3 месеца или имам правото да си тръгна след 1 месечно предизвестие ? Отново да кажа, че не съм МОЛ.
#6 | 14.10.2013, 11:06
Публикации: 5549 / 371
Както Ви посъветваха колегите, прочетете си добре договорът. В него трябва да пише колко е срокът на предизвестието.

Колкото до чл.326, ние го знаем, няма защо да го копирате, но не можем да отговорим на въпроса Ви, защото ТД не е пред нас
#7 | 14.10.2013, 11:10
Публикации: 355 / 16
Много добре съм си прочела договора. В него пише 6 м срок на предизвестие. Затова и задавам въпроса. То е ясно, че не могат да ме задържат 6 м., но могат ли да ме задържат 3 м или след 1 м мога да си тръгна?
#8 | 14.10.2013, 11:27
Публикации: 5549 / 371
Проверете в КТД, ако има такова, дали има нещо заложено по отношение на предизвестието.
Защото "С колективен или с индивидуален трудов договор може да се уговори и по-дълъг срок, но за не повече от 3 месеца."

Ако няма, то срокът Ви за предизвестие е един месец
#9 | 14.10.2013, 11:39
Публикации: 355 / 16
Няма нищо такова договорено в КТД, но ако решат да ме задържат 3 м, ще бъдат ли в правото си? Как да се обоснова, че предизвестието ми трябва да е 1 м., а не 3 м.?
#10 | 14.10.2013, 11:42
Публикации: 5549 / 371
http://magazine.askana.com/ver_05/article.php?art_id=119

прочетете това! Дано Ви е полезно!
#11 | 14.10.2013, 11:46
Публикации: 1247 / 119
Според мен /а и не само/ всяка клауза в договор противоречаща на законови разпоредби автоматично се превръща в нищожна и спокойно бих си пуснал предизвестието. Нека обаче юрист да подскаже от съдебната практика дали отпада изобщо договорката или само тази й част над 3-те месеца.
#12 | 14.10.2013, 11:49
Публикации: 5549 / 371
Според мен /а и не само/ всяка клауза в договор противоречаща на законови разпоредби автоматично се превръща в нищожна и спокойно бих си пуснал предизвестието.

Да, така е, но в случая питащата се интересува 1 или до 3 месеца е предизвестието. Затова казах да види, ако имат КТД, дали няма нещо заложено.
Ако няма, както казва, срокът за предизвестие е 1 месец, в нейния случай
#13 | 14.10.2013, 11:58
Публикации: 355 / 16
 dalila, съгласна съм с твоето мнение на 100 %, но искам да се обоснова. След като в чл. 326 пише: доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. В случая е уговорен 6 м срок, който автоматично става невалиден.
Но означава ли, че трябва да спазя по-дългия срок от 3 м.?
#14 | 14.10.2013, 12:02
Публикации: 5549 / 371
Но означава ли, че трябва да спазя по-дългия срок от 3 м.?

Не, защото всяка клауза в договор противоречаща на законови разпоредби автоматично се превръща в нищожна. А във вашият случай е такава, ако пише 6 месеца предизвестие
Ако няма договорено по КТД по-дълго предизвестие, то остава  чл.326 ал.2 - 1 месец
#15 | 14.10.2013, 12:20
Публикации: 355 / 16
Благодаря много, бяхте ми много полезни.
#16 | 14.10.2013, 12:22
Публикации: 1247 / 119
Това го казвам принципно /юристите знаят, че няма принципно - има частни случаи/... концепцията се обърна през последните 25 години и сега най ниско стои ТК, където са фиксирани минимални/максимални нива, над него стои браншовият КТД, който дава минималните нива за бранша, над него стои КТД в предприятието, където са фиксирани минималните/максималните величини и над всички тези неща стои ИТД /индивидуалният трудов договор/, който единствено има юридическа стойност в преките отношения между работодателя и работника, и кадето се фиксират конкретните стойности на параметрите по договора. Отделно, разпространението на КТД е ограничено и в случая няма информация дали лицето попада под защитата и задълженията му.  Смятам клаузата за нищожна и предизвестието за 1 месец, но при БГ-правосъдна система не искам да съм краен щото не съм юрист.
#17 | 14.10.2013, 12:32
Публикации: 1180 / 85
Да се включа и аз. И за мен в случая предизвестието става 1 месец. Дали не е възможно обаче, в самото предизвестие за прекратяване да бъде вмъкнато като текст, че клаузата в договора за 6 месечният срок на предизвестие е противоречаща на законовите разпоредби и поради тази причина се отправя се едномесечно такова?
#18 | 14.10.2013, 14:43
Публикации: 21 / 4
Посъветвайте се с инспектор от местната Инспекция по Труда (или от главната) - те са контролният орган все пак. В такива случаи най-добре като си пускате едномесечното предизвестие да го обосновете (нищожността на клаузата) и да го изпратите с копие до териториалната и главната инспекция по труда, ако след това работодателя не ви уважи предизвестието, имате пълно право да му предизвикате проверки, както и да сезирате компетентния съд.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група