Размер на майчинството

03.08.2013, 20:50 25799 25

03.08.2013, 20:50
Публикации: 2 / 0
Здравейте! Имам следния казус: върнах се на работа след майчинство през 08.2012год. и през 01.2014 год. отново живот и здраве ще се наложи да изляза. В един калкулатор ми изчисли размер на майчинството 310 лв за целия период на майчинството! :blush: Някой може ли да даде инфо защо е така?
Благодаря много предварително  :yes3:
#1 | 03.08.2013, 22:50
Публикации: 9365 / 1574
Зависи какви данни сте задала в този калкулатор. Би трябвало за зададете заплатите 24 месеца назад. Ако сте на ниска заплата - възможно е да е така, както казвате.
#2 | 04.08.2013, 16:30
Публикации: 2 / 0
Здравейте! Започнах работа на 1.02.2013 по европейска програма от бюрото на заетостта за младежи до 29г. срокът и е една година, а термина ми е на 12.02.2014. Това ми е първа работа и до края на бременността ми ще се счита за 1 година стаж. Но след като изтече срока какво да правя..? Вече имам 6 месеца и мисля да използвам болничен, но ме вълнуват няколко въпроса: Болничния ще повлияе ли на майчинството като сума и дали ще мога да взимам майчинство. Не ми се иска да съм на социално една година. Осигуряват ме на 450лв., а чисто получавам 360лв. Моля посъветвайте ме какво да направя, защото тук в нашия град никой не иска да ми разясни... да ползвам ли болничен, до кога.. колко ще взимам и т.н. Използвах калкулатора, но нещо не ми е ясно. Извинявам се, че ви занимавам с моите невежи въпроси,но това много ме тревожи...  :'( :hmmm:
#3 | 04.08.2013, 17:30
Публикации: 9365 / 1574
За да получавате майчинство трябва да имате 12 месеца осигурителен стаж. Ако работите по трудов договор и сте в болнични - времето на болничния също се зачита за осигурителен стаж. Ако сте на срочен договор и срокът изтече преди да излезете в майчинство или по време на майчинството ще Ви спре обезщетението. Не съм съвсем наясно до колко време след прекратяване на ТД спира обезщетението.
Съвет - за сега си работете по програмата. Все пак трябва да трупате стаж. Пък и сигурно има някакви обезщетения при предсрочно напускане. Желателно е след като приключите работа по този ТД или малко преди края /ако раждането наближи/ да си намерите друга работа на безсрочен ТД. Може и при познат. Важното е да имате поне 1 работен ден при този /нов/работодател преди да излезете в отпуск за бременност и раждане /45 дни преди раждането/. Ако не ви достига малко от 12-те месеца осиг.стаж - не е проблем. Обезщетението ще започне след като стажът, вкл. болничните, стане 12 месеца. Доколкото разбирам, това ще е въпрос на дни.
Относно обезщетението  - много вероятно е да бъде 310 лв, защото през последните 24 месеца сте работила само 12 , а за останалите се взема МРЗ. Дано догодина повишат минимума на майчинството. Наличието на болничен след 6-тия месец работа няма да окаже влияние върху обезщетението.
Потърси по форумите  - има много теми за майчинството.
#4 | 05.08.2013, 12:57
Публикации: 2 / 0
Много БЛАГОДАРЯ!!  :bow:
#5 | 13.08.2013, 13:43
Публикации: 7 / 0
Здравейте!Искам да помоля за консултация относно моят казус,детето ми е на 2 годинки и половина и съм ползвала отпуск по чл.167а за 6 месеца неплатен отпуск след навършването на 2 години.Но детето ще постъпи в детска градина чак септември 2014г,аз ща ползвам платени отпуски,но те са едва до Ноември 2013г,как и по какъв начин бих могла да използвам неплатен отпуск или по какъв друг начин да се оформят нещата,за да не ми се прекъсва трудовият стаж и да мога да гледам детето максимално дълго време докато дойде време за градина.На бащата не се полагат 6 месеца тъй като не е на трудов договор,а до септември догодина просто нямам друг вариант за гледане на детето освен аз да си я гледам,но не искам да ми бъде прекъснат трудовият стаж.Благодаря ви предварително!
#6 | 13.08.2013, 13:53
Публикации: 6682 / 661
До септември 2014 година няма как да се получи без прекъсване на стажа.
#7 | 13.08.2013, 13:57
Публикации: 3326 / 256
С разрешение на бащата имате право да ползвате още 5 месеца неплатено майчинство.

Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст

Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Всеки от родителите (осиновителите) може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие.
#8 | 13.08.2013, 14:01
Публикации: 6682 / 661
С разрешение на бащата имате право да ползвате още 5 месеца неплатено майчинство.

Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст

Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Всеки от родителите (осиновителите) може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие.

В питането си пише, че бащата не работи по трудов договор.
#9 | 13.08.2013, 14:23
Публикации: 7 / 0
Благодаря за отговора,но да не е до септември 2014г да гледам аз детето поне докато навърши 3 години и после да си използвам платеният отпуск,това ми е идеята т.е.от сега до ферруари 2014г примерно неплатен отпуск и след това още 3-4 месеца платения да използвам и да се доближим максимално до септември 2014 за градина,а за другото лято с помощта на баби ще свуржем нещата.Идеята ми е пак да поясня аз да гледам детото до навършване на 3 годи и след това да си ползвам платеният отпуск или обратното само и само да не се прекусва трудовият стаж как би могло да стане това.Благодаря отново!
#10 | 13.08.2013, 14:27
Публикации: 7 / 0
и друго бих искала да поясня обесниха ми,че на бащата не се полагат тези 5 месеца от чл.167а,които може да ми преотстъпи,защото не работи в България.Той има сключен договор,но в чужбима,наистина ли при тези условия не му се полагат тези месец от майчинството,работо,с догоров,всичко е наличе,но извън България и оттам идва затруднението с гледането на детето,ние разчитахме на тези месеци,които му се полагат,а сега в последният момент ме уведомиха,че не можело и оттам възниква казуса аз да гледам детето мак дълго време,но без да си прекъсвам стажа.Благодаря отново!
#11 | 13.08.2013, 14:34
Публикации: 3326 / 256
Можете да ползвате неплатени и платени отпуски, като неплатения отпуск до 30 дни на година се зачита за стаж. Писали сте че до Ноември ще сте платен отпуск, за Декември можете да ползвате неплатен отпуск. За 2014 можете да ползвате 30 дни пак неплатен отпуск и евентуално платен отпуск, но пак не може да стигне до септември без да има прекъсване.
#12 | 13.08.2013, 14:40
Публикации: 7 / 0
Благодаря много за отговоа,а ако бабите и дядовците са на трудови договори може ли чрез тях нещо да се използва и да се преотсъпи на мен аз да гледам детето поне до 3 години,защото като използва платен+неплатен отпуск е точно до края на годината,казвате,че за следващата календарна година ще имам ново 30 дни неплатени+20 платени ако и тях използвам може да се свържат нещата,за септември 2014г е ясно,че е много време и няма как да не се прекъсне стажа,но поне ми се иска до април-май поне да се измисли нещо ако има вариант.А казуса с бащата като е на трудов договор,но не в България наистина ли не му се полагат тези 5 месеца по чл.167а.Благодаря отново,но съм много притеснена,а и нямам време до 1 седмица трябва да се уредят нещата и да уведомя в работата какво ще правя.
#13 | 13.08.2013, 14:49
Публикации: 6682 / 661
Чрез баби и дядовци - няма начин за преотстъпване.
Бащата след като не работи на трудов договор в България няма как да се ползва правото по КТ.
#14 | 13.08.2013, 15:00
Публикации: 7 / 0
Благодаря много за бързите отговори и последно да попитам ако се прекъсне трудовият стаж до какви последици води това,т.е.знам,че не е добре за мен,но с какво може да ми се отрази зле това,за ползване на болнични ли,за какво,за да знам рисковете и положителните и отрицателните страни и на двата варианта,защото колкото и да не ми се иска ако се наложи да си прекусна стажа,за да гледам детето докато тръгне на градина до какво би довело това.Благодаря отново!
#15 | 13.08.2013, 15:04
Публикации: 6682 / 661
Ако ползвате неплатен отпуск, който няма да се зачете за трудов стаж за това време не Ви се полага платен отпуск.  Също така ако по време на неплатения отпуск, който не се зачита за стаж се наложи ползване на болничен - няма да имате право на обезщетение, защото към момента на издаване на болничния лист няма да сте осигурена за фонд Общо заболяване и майчинство.
#16 | 13.08.2013, 15:09
Публикации: 7 / 0
а тези 30 дни неплатен отпуск,които се считат за трудов стаж само през съответната календарна година ли могат да се ползват,т.е. може ли да се ползват от минали години 2012,2011.....назад или вече не е възможно като е изтекла годината.Благодаря!
#17 | 13.08.2013, 15:10
Публикации: 6682 / 661
а тези 30 дни неплатен отпуск,които се считат за трудов стаж само през съответната календарна година ли могат да се ползват,т.е. може ли да се ползват от минали години 2012,2011.....назад или вече не е възможно като е изтекла годината.Благодаря!

Дните са 30 работни за всяка календарна година. Няма начин да се ползват за минали години.
#18 | 28.08.2013, 14:30
Публикации: 7 / 0
Zdraveite,iskam da popitam platenata otpuska koqto se e natrupala po vreme na maichinstvoto,ako ne se izpolzva,a se zapochne rabota moje li da se izgubi ili produljava da se natrupva s vremeto t.e. az imam 67 dni otpuska platena,sega izpolzvam 20 ot tqh i me karat da zapochna rabota tezi 47 dni,koito ostavat ima li veroqtnost da gi izgubq ili mogat da se prenesat v sledvashtata godina?Blagodarq!
#19 | 28.08.2013, 14:48
Публикации: 6403 / 1130
Zdraveite,iskam da popitam platenata otpuska koqto se e natrupala po vreme na maichinstvoto,ako ne se izpolzva,a se zapochne rabota moje li da se izgubi ili produljava da se natrupva s vremeto t.e. az imam 67 dni otpuska platena,sega izpolzvam 20 ot tqh i me karat da zapochna rabota tezi 47 dni,koito ostavat ima li veroqtnost da gi izgubq ili mogat da se prenesat v sledvashtata godina?Blagodarq!

Здравейте,
Преди всичко ще Ви обърна внимание, че правилата на този форум регламентират изискването да пишете на кирилица. Моля, за напред да се съобразите с това. :smile1:

"Отлагането на ползването на платения годишен отпуск, предвидено в чл. 176, ал. 4 КТ, е свързано с ползването на друг законоустановен отпуск от работника или служителя.
При завръщане на работниците и служителите от ползване на други отпуски, работодателят е длъжен, според чл. 37в, ал. 1 НРВПО, да допълни графика с техния платен годишен отпуск, а отложеният платен годишен отпуск, съгласно чл. 37б, ал. 4 НРВПО, може да се включи в графика за следващата календарна година.
Правото на ползване на така отложения платен годишен отпуск се погасява по давност съгласно чл. 176а КТ, ако не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага. Това правило влиза в сила и се прилага за отпуска от 2010 г. и следващите години, и не засяга натрупания до края на 2009 г. платен годишен отпуск, който може да се ползва до прекратяване на трудовото правоотношение, а при прекратяването му за натрупания неизползван размер се дължи обезщетение по чл. 224 КТ.
Правото на ползване на платения годишен отпуск, отложен по реда на чл. 176, ал. 4 КТ поради ползването на друг законоустановен отпуск, се погасява с изтичането на 2 години от края на календарната година, в която работникът или служителят се е завърнал на работа. Така, ако майка е била в отпуск за бременност, раждане и отглеждане на дете и се завърне на работа през 2013 г., тя ще трябва да ползва до края на 2015 г. полагащия й се в пълен размер платен годишен отпуск за 2011, 2012, 2013, 2014 и 2015 г."

Цвета ПОПОВА, главен асистент в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група