Изчисляване на данък от наем на магазин при наемодател с ТЕЛК

22.08.2013, 09:38 8414 5

22.08.2013, 09:38
Публикации: 1 / 0
Здравейте :)
предварително се извинявам ако темата се повтаря за пореден път, но след дълго търсене и четене стигнах до извода, че е добре да задам въпроса си направо.

Аз съм ЮЛ и плащам наем на магазин 1000 лв., който се дели между 3 ФЛ наследници, като едното лице е с над 55% ТЕЛК. По закон авансов данък се дължи за този наем на лицето с ТЕЛК ако облагаемият доход на лицето с ТЕЛК над 50% надвишава 7920 лв. За другите 2 лица е ясно че се плаща стандартно 9%. или поне така си мисля.  На база на този закон аз няма как да знам наемодателката колко пари изкарва и дали нейният доход ще превиши 7920 лв след удръжките. Но според нея, ние не дължим данък за нея. Тя и другите 2 лица държат още няколко магазинчета до нашето и хората там ми показаха техните служебни бележки за наем, че наистина нейната сума за данък е 0,00 лв. Може би наистина не надвишава тези 7920 лв като доход. 
Моля за конкретна и ясна информация, как при условие че не дължим данък за нея аз да уведомя НАП за това и как да изчислим и платим данъка за наема, за да можем да го обявим като разход.
Това което сме сметнали е че на 1000 лв наем данъкът от 9% ще бъде 90 лв., който данък трябва да се раздели между трите наследника по 30 лв. Лицето с ТЕЛК твърди че не дължи данък.
Моля, обяснете ми декларация ли се подава, нулево платежно ли, и как точно да го изчисля данъка изобщо какво да направя за да мога да платя.
Предварително Благодаря за отговора  :give_rose:

#1 | 22.08.2013, 10:16
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
При изплащане на съответната сума от 333,33 лв. на всеки един от наемадателите издавате СИС и Служебна бележка.
Ползвайте калкулатора на форума, много е удобен. Автоматично издава и съответните документи. Там е указано какво се отразява при наемодател с ТЕЛК. Попълвайте данните внимателно.
http://www.kik-info.com/calculators/naem.php

Ако се получи, че не дължите данък, просто не подавате декл. по чл. 55.
Което не значи, че не подавате информация в справката по чл. 73 до 30-ти април на следващата година.
#2 | 22.08.2013, 18:04
Публикации: 260 / 61
Аз си прилагам към фирмената документация, копие от ТЕЛК-а и декларация, че лицето няма други доходи. От там на сетне си следя до  7920 лв. не му  начислявам данък върху доходите, над тази сума започвам да начислявам.
На едната дума имам ТЕЛК не вярвам и си правя удръжки. За всеки платен наем издавам СИС и сл. бележка към нея + РКО /ако плащането е в брой/

Декл. по чл. 55, подавате за дължим данък. Във вашият казус за 2-ма наемодатели, третият не дължи.
#3 | 22.08.2013, 19:53
Публикации: 1884 / 384
nean, това е правилният начин да се уверим, че не следва да удържаме данък до 7920 лв., нека добавя само, че при следващо плащане трябва да попълва пак декларация за липса на получени доходи междувременно.
#4 | 30.01.2018, 12:37
Публикации: 150 / 4
И при недължим данък как попълвате СИС и служебната бележка?
#5 | 30.01.2018, 12:40
Публикации: 9335 / 1570
И при недължим данък как попълвате СИС и служебната бележка?
С облагаемия доход и размера на ползваното облекчение
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група