ДДФЛ

26.08.2013, 12:06 13653 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.08.2013, 12:06
Публикации: 427 / 4
Здравейте колеги, имам да плащам хонорар на адвокат. Той ще ми даде бележка, че се самоосигурява на 2200лв. В такъв случай трябва да му удържа 10% ДДФЛ  върху сумата или нищо не трябва да му удържам?
#1 | 26.08.2013, 12:17
Публикации: 6328 / 1033
Здравейте колеги, имам да плащам хонорар на адвокат. Той ще ми даде бележка, че се самоосигурява на 2200лв. В такъв случай трябва да му удържа 10% ДДФЛ  върху сумата или нищо не трябва да му удържам?
Здравейте колега,
Няма абсолютно никакво значение на каква сума се самоосигурява адвокатът. Вземете му само декларация, че е СОЛ, изплатете му хонорара, а данъците и осигуровките са си негова грижа, а не Ваша.
#2 | 26.08.2013, 12:20
Публикации: 427 / 4
И данъка ли трябва той да си внесе?
#3 | 26.08.2013, 12:30
Публикации: 427 / 4
Д1 подавам ли или само Д6?
#4 | 26.08.2013, 12:42
Публикации: 6328 / 1033
Вие нищо не удържате и не внасяте:
Авансов данък за доходи от стопанска дейност
     чл. 43. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) (1) Лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход, а ако лицето не е самоосигуряващо се - между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски.
          (2) Лице с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност дължи авансово данък за доходи от стопанска дейност по чл. 29, след като облагаемият доход на лицето от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, намален с удържаните или внесените за сметка на лицето задължителни осигурителни вноски, превиши 7920 лв.
          (3) Размерът на дължимия данък се изчислява, като разликата по ал. 1 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.
          (4) Когато платец на дохода от стопанска дейност е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му.
          (5) Алинея 4 не се прилага, когато лицето, придобиващо дохода, е самоосигуряващо се лице по смисъла на Кодекса за социално осигуряване и декларира това обстоятелство с писмена декларация пред платеца на дохода.
          (6) Когато платецът на дохода от стопанска дейност не е предприятие или самоосигуряващо се лице, както и когато лицето, придобиващо дохода, е самоосигуряващо се и е декларирало това обстоятелство пред платеца на дохода, размерът на данъка се определя и данъкът се внася от лицето, придобило дохода.

В светлината на това, че не удържате и осигуровки, нямате задължение да подавате Д1 и Д6.
#5 | 26.08.2013, 13:10
Публикации: 427 / 4
Много благодаря :smile1: :give_rose: :give_rose: :give_rose:
#6 | 24.10.2013, 11:22
Публикации: 7 / 0
Здравейте! Нова съм в сайта, но е доста интересен и от него човек може да научи много.
Моят въпрос е: Трябва ли, когато един човек е инвалид, да му се удържа ДДФЛ?
#7 | 24.10.2013, 11:26
Публикации: 7243 / 1082
Зависи от процента на инвалидност - не се удържа при инвалидност 50 и над 50%
Зависи от дохода - ако не бъркам - не се облагат  суми до 660 лв месечно или 7920 годишно. Точният равмер може да проверите в ЗДДФЛ.
#8 | 24.10.2013, 11:30
Публикации: 6328 / 1033
Здравейте! Нова съм в сайта, но е доста интересен и от него човек може да научи много.
Моят въпрос е: Трябва ли, когато един човек е инвалид, да му се удържа ДДФЛ?
Здравейте,
Данъчното облекчение за инвалиди се ползва от лицата с 50 и над 50 процента трайно намалена работоспособност.
Състои се в това, че такива лица ползват 7920 лв. годишен (660 лв. месечен) необлагаем доход.
Практически за доходи в рамките на тези суми не се удържа ДДФЛ. Удържа се върху превишението над тях.
Облекчението се ползва за цялата година, вкл. годината на издаване на решението на ТЕЛК и на приключването му.
#9 | 24.10.2013, 11:30
Публикации: 5550 / 369
Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) (1) Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.
(2) Месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 за доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове