Изчисляване на обезщетение по чл. 222, ал.1

02.10.2013, 08:37 40115 39
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

02.10.2013, 08:37
Публикации: 261 / 4
Здравейте! :hi:
За първи път правя изчисляване на обезщетение по чл. 222, ал. 1 и затова искам помощ от всеки който се е сблъсквал с такъв казус. Ползвам програма ТРЗ и ЛС про на Микроинвест и от там ми казаха,че трябва да си изчисля обезщетението и в програмата да напиша сумата на изплатеното обезщетение и периода /дните/.Това ли  е начина за изчисляване? Ако греша колеги моля поправете ме.
Имам съкратен служител от 01.09. и през този месец той се е регистрирал в БТ и не е започнал работа. Базата за изчисляване  е м. 08 като през този месец:
- възнаграждение за отработени дни /21/ - 534,55,
- допълнително възнаграждение /1,2%/   -    6,41,
- платен годишен отпуск /1 ден/              -   25,76
 Брутно Възнаграждение                            566,72лв.
Осигуровките се изчисляват в/у 566,72лв.
за с/ка служител                  за с/ка работодател
ДОО   5,7%  -  32,30лв.      ДОО   7,1%   -  40,24лв.
ДЗПО   2,2%  - 12,47лв.      ДЗПО  2,8%   - 15,87лв.
ДОД   10%     - 52,20лв
всичко             96,97лв.      всичко            56,11лв.
566,72лв. - 96,97лв. = 469,75лв. е сумата за изплатено обезщетение и тази сума трябва да се впише в Трудовата книжка на стр.26
#1 | 02.10.2013, 09:50
Публикации: 3354 / 253
В ТК се записва брутната сума, а не чистата :)
#2 | 02.10.2013, 09:52
Публикации: 261 / 4
т.е. 566,72лв. ли?
#3 | 02.10.2013, 09:57
Публикации: 3354 / 253
Точно така :)
#4 | 02.10.2013, 11:00
Публикации: 261 / 4
Само за още един въпрос: в Трудовата книжка на стр. 26 в колоната за изплатена сума /4/ се пише 566,72лв.?
#5 | 02.10.2013, 11:07
Публикации: 3354 / 253
Да, там се посочва брутото.
#6 | 02.10.2013, 11:10
Публикации: 261 / 4
 :give_rose: Много Благодаря!
#7 | 09.01.2014, 15:15
Публикации: 140 / 2
Работодателят задължен ли е да изплаща обезщетение по чл.222, ал.1 или това става само при поискване от страна на работника?
#8 | 09.01.2014, 15:27
Публикации: 7215 / 1079
само при поискване от страна на работника
#9 | 09.01.2014, 15:30
Публикации: 1181 / 85
Да, задължен е, НО при положение, че лицето подаде декларация след един месец, че не е започнало работа и удостовери това с труд. си книжка, в която следва да се впише основанието, сумата и периода, за който се плаща обезщетението. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок.
#10 | 09.01.2014, 15:33
Публикации: 140 / 2
А ако работника не се появи след изтичане на 1 месец, работодателя не е длъжен да го търси или да му превеждата обезщетението?/имам предвид, ако работника няма претенции за това обезщетение/
#11 | 09.01.2014, 15:37
Публикации: 1181 / 85
Тогава, НЯМА да му се плати.
#12 | 09.01.2014, 15:39
Публикации: 950 / 101
Ако разчитате, че лицето няма да знае, че има право на такова обезщетение, имайте предвид, че ако ще получава обезщетение от НОИ за безработица, те ще му напомнят да дойде да си го поиска, защото през този 1 месец, за който работодателят дължи обезщетение, те не му плащат, започват от следващия.
#13 | 09.01.2014, 15:42
Публикации: 7215 / 1079
Да напомня, че това обезщетение е с давност 3 годиин. Т.е. ако работникът сега не се появи, но се сети след 2 г и 11 м., ще трябва да платите. Че и Д1 да подадете за минали години...
#14 | 09.01.2014, 15:51
Публикации: 140 / 2
Благодаря на всички за отговорите!

P.S Лицето знае за обезщетението  :wink1:
#15 | 09.01.2014, 15:52
Публикации: 1181 / 85
Най-чистият вариант е, след като работникът няма претенции да го получи, то тогава да подпише един разходен ордер поне, че го е получил, защото не се знае след време какъв акъл ще му дойде. Не знам има ли срок за потърсване на обезщетението, но мисля че до 3 години има право да го търси по съдебен ред.
#16 | 09.01.2014, 15:58
Публикации: 7215 / 1079
Най-чистият вариант е, след като работникът няма претенции да го получи, то тогава да подпише един разходен ордер поне, че го е получил, ....
А де ;) Хем за подпише, хем нищо да не вземе, хем Вие да внасяте осигуровки :)
Защо просто не си платите ;)
#17 | 09.01.2014, 16:02
Публикации: 140 / 2
svetlakercheva, обмисляме го като вариант  :thumbup:
XXXXX, защото е в интерес на лицето да подпише  :wink1: ;D
#18 | 09.01.2014, 16:05
Публикации: 7215 / 1079
Какъв му е интереса? А Вашия?
В края на краищата - подписал РКО=взел парите.
А не включвате ли това обезщетение във ведомостта за заплати?
#19 | 09.01.2014, 16:09
Публикации: 140 / 2
При лицето е члена по който ще бъде съкратен!
А и все още всичко е на етап проучване, какви са възможностите...
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове