Неплатен отпуск

04.11.2013, 16:00 8803 13
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

04.11.2013, 16:00
Публикации: 261 / 4
Здравейте!  :wave:
Имам следния казус :  тъй като идва Зимен период и  се увеличават разходите на организацията / която се издържа от субсидии/ сме принудени да пуснем част от персонала в неплатен отпуск.
Може ли Работодателя да пусне служителите в неплатен отпуск?
Интересува ме колко време може Работодателя да пусне част от служителите си в неплатен отпуск, като от прочетеното до тук до 30 дни се признават за трудов стаж/ чл.160 ал.3 /
#1 | 04.11.2013, 16:03
Публикации: 5550 / 369
Чл. 160. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят по искане на работника или служителя може да му разреши неплатен отпуск независимо от това, дали е ползувал или не платения си годишен отпуск и независимо от продължителността на трудовия му стаж.
#2 | 04.11.2013, 16:03
Публикации: 7243 / 1083
Работодателят НЕ може да пусне служителите в неплатен отпуск.
Добре е те сами да "пожелаят"
Няма ограничение в размера на неплатения отпуск.
#3 | 04.11.2013, 16:11
Публикации: 6118 / 545
Работодателят може да пусне служителите в неплатен отпуск, но те трябва да искат това.
#4 | 04.11.2013, 16:22
Публикации: 261 / 4
Добре, ако служителя поиска това. От тук нататък каква е процедурата?
#5 | 04.11.2013, 16:23
Публикации: 5550 / 369
Добре, ако служителя поиска това. От тук нататък каква е процедурата?
Подава молба за неплатен
#6 | 04.11.2013, 16:26
Публикации: 261 / 4
А осигуровки има ли?
#7 | 04.11.2013, 16:30
Публикации: 5550 / 369
ЗО 16.80 лв. на месец за сметка на лицето
#8 | 04.11.2013, 18:15
Публикации: 261 / 4
Благодаря! :bow:
#9 | 05.11.2013, 08:04
Публикации: 261 / 4
 :wave:Извинявам се за въпросите които възникнаха в последствие, но за първи път  ми се налага да имам служител в неплатен отпуск.
Работника е подал молба за неплатен отпуск за период от 4 месеца. Той трябва да дава всеки месец по  16,80лв. на работодателя си за да не му са прекъснати здравните права.  Когато се стигне до попълване на  Д1:
  - едната Д1 - до 30 работни дни с код 1 - Работните дни се зачитат за трудов стаж
 -  другата Д1 - след тези 30 работни дни с код 28 - тези дни не се признават за трудов стаж
Ако някъде греша моля поправете ме.
#10 | 05.11.2013, 08:20
Публикации: 9679 / 1651
 :wave:
#11 | 06.11.2013, 15:10
Публикации: 261 / 4
Здравейте! :hmmm:
 Когато служител ползва платен отпуск и иска да си пусне неплатен отпуск.
 По време на платения да пусне молба като продължение с неплатен отпуск?
Или
Трябва да дойде на работа и тогава да си пусне неплатения отпуск?
#12 | 06.11.2013, 15:12
Публикации: 7243 / 1083
Може по време на платения да пусне молба като продължение с неплатен отпуск
#13 | 06.11.2013, 16:16
Публикации: 261 / 4
Благодаря!!!! :bow:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове