Счетоводител на граждански договор

08.11.2013, 15:03 21326 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

08.11.2013, 15:03
Публикации: 133 / 1
Може ли счетоводство /текущо месечно и годишно приключване/ на фирма да се осчетоводява от физическо лице, чрез сключен граждански договор? Месец за месец ли се сключва договорът или може да е за цяла календарна година като абонамента такса да се заплаща наведнъж? Физическото лице няма други доходи. Какви осигуровки и данъци се дължат? Благодаря!
#1 | 08.11.2013, 15:45
Публикации: 6959 / 1021
Може с ГД, стига да формулирате точно крайния продуктот дейността си. Може за всеки месец, може на тримесечие, може... както се разберете.
Физическото лице няма други доходи - това има значение, но не е съществено.
Какви осигуровки и данъци се дължат? - това не е въпрос на счетоводител!
#2 | 08.11.2013, 16:08
Публикации: 949 / 101
В сайта има калкулатор за гражданските договори - само внимавайте да сложите вярно отметките дали е осигурено лицето на друго основание и т.н. и  ще видите какви осигуровки се дължат съответно от лицето и от осигурителя.

http://www.kik-info.com/calculators/civil_contracts.php
#3 | 08.11.2013, 17:04
Публикации: 133 / 1
ХХХХХ, формулирането е текущо осчетоводяване на документи, създване на документи, представяне на нужна информация пред разни органи и годишно представяне на отчетите.
А това не е въпрос на счетоводител - не го разбрах....


pmihaleva, вписах в калкулатора 200 лв. като месечно възнаграждение и се дължи само 15 лв. данък за лицето, без никакви други осигуровки. Няма осигуровки за пенсия, няма здравна осигуровка и допълнителна пенсия. Това нормално ли е? А когато тази сума от 200 лв. се определи за цялата година от 2400 лв. осигуровките и данъка за двете страни са около 624 лв. годишно. И така картинката е съвсем различна.
#4 | 08.11.2013, 17:14
Публикации: 9364 / 1591
Без да вземам участие в дискусията само искам да Ви посъветвам да си наемете счетоводител, защото питанията Ви определено подсказват, че имате нужда от професионален съвет и то по основни въпроси.

Да, месечната сума не изисква осигуровки, а годишната как я разбирате - еднократно за годишно приключване или ежемесечна работа ? Ако е последното това твърде много наподобява трудов, а не граждански договор.........
#5 | 08.11.2013, 17:59
Публикации: 6959 / 1021
формулирането е текущо осчетоводяване на документи, създване на документи, представяне на нужна информация пред разни органи и годишно представяне на отчетите.
Така написан предметът на договора не е нищо друго, освен прикрит трудов дотовор. За последствията вижте КТ, чл.414. При ГД предметът на договора трябва да е формулиран като краен продукт и с краен срок. Напр. Съставяне на ГФО в срок до 25.03.2014 г.
А това не е въпрос на счетоводител - не го разбрах....
Исках да кажа, че един счетоводител не може и не бива да задава такъв въпрос! Това са елементарни неща. Пропуснах възможността да не сте счетоводителя, а възложителя по гражданския договор. delphine е обяснила.
Така че ако сте счетоводител - първо почетете още малко или повече и тогава си търсете клиенти, а ако сте търтовецът - оставете нещата в ръцете на счетоводителя си.
#6 | 09.11.2013, 08:31
Публикации: 6310 / 1021
Може ли счетоводство /текущо месечно и годишно приключване/ на фирма да се осчетоводява от физическо лице, чрез сключен граждански договор?
Може, стига лицето да отговаря на изискванията за съставител на финансови отчети, посочени в ЗСч.
 
Скрит текст :

Месец за месец ли се сключва договорът или може да е за цяла календарна година като абонамента такса да се заплаща наведнъж?
Обикновено договорът за счетоводно обслужване не зависи от месечната и годишна заетост като функция на времевия срок, а е функция на поетите ангажименти - брой документи, брой заети лица, допълнителни счетоводниуслуги, извън договорените в абонамента и др., за които се договорят страните.
Периодичността на заплащането също се записва в договора.

Физическото лице няма други доходи. Какви осигуровки и данъци се дължат?
Действително, при заплащане на месечни суми на неосигурено лице, под МРЗ, няма да се дължат осигуровки. Всеки месец си е сам за себе си. :smile1:
#7 | 21.11.2013, 23:24
Публикации: 80 / 2
Обикновено договорът за счетоводно обслужване не зависи от месечната и годишна заетост като функция на времевия срок, а е функция на поетите ангажименти - брой документи, брой заети лица, допълнителни счетоводни услуги, извън договорените в абонамента и др., за които се договорят страните.
Периодичността на заплащането също се записва в договора.

Винаги се чудя, като видя как някои определят цената на счетоводно обслужване на база минималната работна заплата или пък размера на приходите. Доколкото за последното има резон, предвид по-голямата отговорност която се поема, за МРЗ си е неадекватен аргумент. Ценовите фактори, формиращи стойността на счетоводните услуги, са много и рядко им се дава гласност, така клиента е в недоумение и не знае за какво си дава парите.

Колкото до съществото на темата - аз никога не бих доверила фирмата си на счетоводител, който работи на граждански договор, поради следните причини:
- може би това му е допълнителен доход, т.е. работи някъде другаде на трудов договор. В този случай не мога да бъда сигурна, че винаги ще е на разположение и ще ми обръща достатъчно внимание
- ако това му е основен доход - явно възприема ненасериозно професията, за да не си регистрира едно ЕООД и да работи през него. Освен това как да разчитам на него да ми оптимизира данъци и осигуровки, като самия той работи по неизгоден за него вариант (освен ако не отчита минимален доход).
#8 | 25.02.2016, 09:57
Публикации: 496 / 8
здравейте колеги,
имам спор с една колежка и искам и вашето мнение:
ГД сключен за периода от 01,03-31,03,2016г. във връзка с год.приключване 2015г.
Въпроса ми е:кога начисляваме разхода по ГД и за коя година се отчита-за 2015 или 2016. И трябва ли ако се отчете като разход за 2015г. със сумата по ГД да се увеличи фин.резултат?
#9 | 25.02.2016, 10:12
Публикации: 5921 / 509
Според мен за годината, в която е положен труда.
#10 | 25.02.2016, 10:15
Публикации: 3076 / 416
Е как за 2015? Аз бих га начислил при изплащането, или най-рано при предаването на протокола за извършена работа, или друг подобен документ.
#11 | 25.02.2016, 10:23
Публикации: 496 / 8
благодаря и аз съм на това мнение :good:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове