Еднократна помощ за майки студентки

12.11.2014, 12:04 146347 173

#100 | 12.11.2014, 12:04
Публикации: 1704 / 207
Най-добре попитайте учебното заведение за студентските права. Лично се съмнявам да има такива след вземане на държавните изпити, както е посочила Наталка Малка на 4-та страница от тази тема.
#101 | 01.12.2014, 14:39
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
 Не съм сигурна, че въпросът ми е за тук и моля да ме извините, но не намерих по-подходяща тема, където да го задам.

Към момента съм редовен докторант ( от 15.07.2013г.), имам 18 месеца осигурителен стаж от преди това. Освен на еднократната помощ за майки студентки, имам ли право на месечни обезщетения за майчинство? Зная, че условието е да съм в трудови правоотношения към момента на раждането, както и да имам трудов стаж повече от 12 месеца, но в правилника, който урежда дейността на докторантите в СУ пише, че докторантурата се приема за трудов стаж в СУ (т.е. може ли да се сметне, че съм в трудови правоотношения с университета?)

Благодаря предварително!
#102 | 01.12.2014, 14:47
Публикации: 6668 / 658
Нямам идея какво пише в правилника, но в Кодекса за социалното осигуряване е записано, че право на обезщетение имат лицата, които към дата на издаване на болничен лист са осигурени за фонд Общо заболяване и майчинство.
#103 | 17.12.2014, 16:51
Публикации: 4 / 0
Здравейте, през 2013г. взех помощта след като родих сина си. До година ми предстой да родя отново /юни 2015/, въпросите са ми следните: Мога ли да взема помощта отново и за второто си дете и трябва ли да е за друга специалност, тъй като не успях да завърша магистратурата си/ имам още 1 семестър и съответно държавен изпит/?
#104 | 12.01.2015, 21:48
Публикации: 5 / 0
За работещата -да, може да получи помощ като майка студентка, но при условия, че няма 12м осиг.стаж и няма да има право на обезщетение от НОИ. Само при това условие.

Но ако работи и има необходимият осигурителен стаж, то тя ще си получава обезщетението от НОИ.

Много добре знаеш, че за едно и също нещо не можеш да получаваш две обезщетения едновременно.

Това ти е ясно мисля  :wink1:

И защо трябва всичко да е написано дума по дума.
Пише майка студентка РЕДОВНО обучение.
Е как такава майка, която учи редовно, ще има време и да работи!?!? :blink:
Аз да попитам, жена ми е студентка редовна форма на обучение, на пример е родила и е получила еднократната помощ от 2880лв. след което завършва образованието си би ли трябвало да и дадат помощи или майчинство всеки месец ?
#105 | 13.01.2015, 12:30
Публикации: 21 / 0
здравейте, имам позната майка студентка, ще ражда скоро но близнаци, в този случай каква сума и се полага да получи, 2880,00 или два пъти по толкова след като са две деца?
благодаря предварително :smile1:
#106 | 13.01.2015, 13:00
Публикации: 6668 / 658
здравейте, имам позната майка студентка, ще ражда скоро но близнаци, в този случай каква сума и се полага да получи, 2880,00 или два пъти по толкова след като са две деца?
благодаря предварително :smile1:

Едва ли някой ще се засили да и плаща 5760 лв.
#107 | 13.01.2015, 15:50
Публикации: 58 / 12
здравейте, имам позната майка студентка, ще ражда скоро но близнаци, в този случай каква сума и се полага да получи, 2880,00 или два пъти по толкова след като са две деца?
благодаря предварително :smile1:
Помощта се дава на майка студентка за отглеждане на дете, т.е. би трябвало да я изплатят два пъти. Това, което съм чела по други форуми е, че ако се подадат документите за двете деца едновременно ще изплатят само един път помощта, но ако за двете деца се подадат документи отделно (да кажем през месец или седмица) изплащат две помощи. Дали това наистина е вярно не зная, но може да пробвате.
#108 | 13.01.2015, 16:02
Публикации: 6668 / 658
Моля Ви не се самозалъгвайте с това, че ще изплатят тази помощ два пъти.
Ще получи 2880.00 лв.
#109 | 13.01.2015, 16:09
Публикации: 6668 / 658
Чл. 16а. (Нов - ДВ, бр. 34 от 2009 г., в сила от 08.05.2009 г.) (1) Еднократна парична помощ за отглеждане на деца близнаци до навършване на една година се отпуска въз основа на подадена молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.
(2) Еднократна парична помощ за отглеждане на дете до една година от майка (осиновителка) студентка, учеща в редовна форма на обучение, се отпуска въз основа на подадена молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.
(3) Към молба-декларацията се прилагат следните документи:
1. копие от удостоверение за раждане на децата, за които се иска помощта;
2. копие от заповедта на директора на дирекция "Социално подпомагане" и/или решението на съда за настаняване на децата в семейство на роднини, близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето - в случаите по чл. 6а, ал. 5 ЗСПД;
3. уверение от висшето училище за лицата по чл. 8в, ал. 1 и 4 ЗСПД, че са записани като редовни студенти към датата на подаване на молба-декларацията;
4. лична карта (за справка).
(4) При промяна на постоянния адрес на майката или на друго правоимащо лице за периода от раждането (осиновяването) или настаняването по чл. 26 ЗЗД на детето до датата на подаване на молба-декларацията дирекция "Социално подпомагане" извършва проверка, която обхваща:
1. справка от компетентните органи на МВР;
2. предоставяне на данни за изплащане/неизплащане на помощите по чл. 6а и 8в ЗСПД от съответните дирекции "Социално подпомагане" по предходен постоянен адрес на майката или на другите правоимащи лица по чл. 6а и 8в ЗСПД.
(5) Правото за получаване на еднократната помощ по ал. 1 възниква от датата на раждането на децата, освен ако те са оставени за отглеждане в специализирана институция за деца към датата на подаване на молба-декларацията и/или от датата на настаняване по чл. 26 от Закона за закрила на детето.
(6) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 95 от 2012 г., в сила от 04.12.2012 г.) Правото за получаване на еднократната помощ по ал. 2 възниква от датата на раждане (осиновяване) на детето.
(7) (Отм. - ДВ, бр. 27 от 2010 г., в сила от 09.04.2010 г.)
(8) (Нова - ДВ, бр. 95 от 2012 г., в сила от 04.12.2012 г.) Еднократната помощ по ал. 2 се отпуска на лицата по чл. 8в, ал. 1 и 4 ЗСПД в размера, определен по реда на чл. 8в, ал. 2 ЗСПД, независимо от броя на родените/осиновените/отглежданите в семейството деца до едногодишна възраст
#110 | 13.01.2015, 18:56
Публикации: 5 / 0
По отговор 104 някой може ли да вземе отношение
#111 | 02.02.2015, 22:33
Публикации: 106 / 0
Има ли някаква промяна относно изплащането на тази еднократна помощ към днешна дата? Тези дни говореха за отмяна на тази помощ?
#112 | 16.03.2015, 09:51
Публикации: 4 / 0
Да ви дам малко инфо от опит. Когат се роди синът ми бях на 27г. и не знам защо смятах, че не мога да взема помощта за майка студентка, заради навършени 26г.
Значи, няма значение на колко години сте. В социалното ми казаха, ако съм студентка да си подам документи и за това. Това се случва Октомври месец, т.е. всички приеми с изпити са минали отдавна. Намерих ВУЗ с приемане на студенти по докумети. Записах се, занесох необходимите документи в социалното, одобриха ме и ми платиха помощта.
1. Когато си на трудов договор, но си в майчинство за отглеждане на дете, имаш право на помощта, но ако работиш, намаш право на помощта.
2. Няма знение кога записвате да учите висше, дали преди или след като се роди детето. Има значение кога подавате документи за помощта, това трябва да стане преди навършване на 6м. на детето.
3. Към този момент няма значение дали ще запишете, ще вземете помощта и ще преустановите посещаване на лекции и взимане на изпити. Готвят се обаче промени в закона, за да се избегнат именно такива злоупотреби!
4. Ако сте завършили семестриално, взели сте си изпитите и чакате държавен или защита на диплома, няма как университета да ви издаде бележка за редовен студет, т.е. няма и как да кандидатствате за тази помощ. Същото важи и ако сте взели държавен, но чакате да получите дипломата си.
5. Ако кандидатствате за тази помощ, вземете средствата и се върнете на работа, също няма кой да ви накара да върнете парите. Стига да има кой да гледа бебето ви. И не са верни твърденията, че няма как да ходиш редовно обучение на лекции и едновременно да работиш. Всичко зависи от твоите смени на работа и дните на лекциите. Въпрос на време и желание.

6. За тази помощ в момента се изисква да сте студентка в редовна форма на обучение към момента на подаване на документи в социалното (не при раждането), да сте в майчинство, да подадете документите си преди детенцето ви да е навършило 6м., няма значение дали сте бакалавър или магистър и дали сте държавна или частна поръчка. Също така няма значение на каква възраст сте, дали ви е първо висше или пето, към момента няма значение и дали ще завършите, никой няма да ви кара да връщате пари.
7. Предимството на тази помощ е, че се взима в по-голям процент от българи, т.е. малцинствата трудно биха стигнали до това ниво на образование,  да я получат!!! Лошото е, че ще лишат скоро нас, данъкоплатците от една от малкото помощи, които можем да получим за децата си! с моите реални доходи и осигурови, моето дете и детски няма да получава..
#113 | 19.03.2015, 14:55
Публикации: 106 / 0
Какво общо има възрастта - 26г. Вчера се записах и ме питаха до 26г. ли съм, но тъй като съм точно толкова не ме питаха повече. Може ли и някой от опит да каже в какъв срок ти изплащат помощта.
#114 | 19.03.2015, 15:09
Публикации: 9299 / 1558
Какво общо има възрастта - 26г. Вчера се записах и ме питаха до 26г. ли съм, но тъй като съм точно толкова не ме питаха повече.

Ако говориш за записване като студент,  възрастта 26 г. има значение. За студентите редовно обучение, ненавършили 26 г., университетът вназя здравни осигуровки. Навършилите 26 години, ако не са осигурени на друго основание,  правят това за своя сметка.

За помощта за майките мисля че няма ограничение във възрастта.
#115 | 19.03.2015, 17:41
Публикации: 2 / 0
Въпрос до Unnormal girl
Хареса ми поста ти и ако е удобно да ми дадеш някакви контакти твои за допълнителни въпроси и ако може само да ми кажеш в кой университет са те приели само по документи, тъй като и аз имам желание да се възползвам от еднократната помощ давана от държавата, а като гледам се готвят промени, които ще ме засегнат и искам колкото се може по-бързо да си подам документите преди да са ги приели. Та случаят ми е следният -
1. Родила съм началото на март 2015г.
2. Имам завършен магистър и съм на 26 г. като края на април ставам на 27.
3. Осигурена съм и съм по майчинство.
Какво ще ми предложиш? Благодаря предварително :) :blush:
#116 | 19.03.2015, 23:36
Публикации: 4 / 0
Записах магистратура във Варненски свободен университет, филиал Пловдив (имат такъв в София и Смолян), вече последен семесътр ;)
1. Родила съм началото на март 2015г.  - до 09.2015г. трябва да си се записала студентка и да са те приели, като предварително можел да поташ вуза дали ще ти издадът документ за редовен студент, въпреки че промерно няма да са започнали занятията, за да можеш до 09.2015 да си подала документи в социалното
2. Имам завършен магистър и съм на 26 г. като края на април ставам на 27. - годините, както многократ о установих, нямат никакво отношение към тази помощ
3. Осигурена съм и съм по майчинство. - това също не е пробелм, важното е да си редовен студент бакалавър или магистър преди детенцето да навърши 6м., като затова предоставил необходимите документи от Вуза


Най-важно е да провериш всички университети в града си и околностите, кога им е най-ранното записване. Някои имат и летни семестри. Можеш да ги питаш по телефона доректно за този документ, без да се притесняваш да им обясниш за какво ти е, като изтъкнеш това, че нямаш финансова възможност сама да си платиш обучението и това сега е брилянтен шанс да се преквалифицираш :)
Какво ще ми предложиш? Благодаря предварително :) :blush:
[/quote]
#117 | 20.03.2015, 19:17
Публикации: 2 / 0
Благодаря за бързия отговор  :good:
#118 | 05.04.2015, 15:11
Публикации: 1 / 0
Здравейте, имаме бебенце, което се роди началото на януари. Въпроса ми е дали само трябва да съм записала до навършването на 6-тия месец, или трябва да е започнал и семестъра, за да получа еднократна помощ? Предполагам със записването ще се справя, но семестъра при всички случаи ще започне чак към 8-мия, 9-тия месец.
Благодаря ви предварително!
#119 | 05.04.2015, 15:48
Публикации: 6403 / 1129
Дали само сте се записали или е започнал семестъра не е меродавно по казуса.
Иска се документ от учебвото заведение, че СТЕ студентка редовно обучение към момента на подаване на заявлението за получаване на еднократната помощ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група