Осигуряване управител ООД

12.11.2013, 10:18 6958 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

12.11.2013, 10:18
Публикации: 340 / 9
Здравейте, знам, че те темата е доста банална и многократно дъвкана, но наистина се колебая за отговора на въпроса- Възможно ли е управител на ООД да се осигурява като самоосиг. се лице върху 420,00 лв. и също така да му бъде удържан и ДОД? Необходимо ли е да се сключва договор, че участва в дейността с личен труд? Мерси предварително.
#1 | 12.11.2013, 10:27
Публикации: 7243 / 1083
Възможно е да се самоосигурява. Осиг.доход е според КСО. Минимумът за нови СОЛове е 420.
ДОД отдавна няма, но предполагам питате за ДДФЛ - може да се удържа, ако му се плаща за личен труд. А за това е нужен някакъв договор. Тъй като този договор е по ЗЗД, а не по КТ /не е трудов/, то може да се нарече  "граждански".
#2 | 12.11.2013, 10:35
Публикации: 340 / 9
Мерси за отговора, фирмата не е нова, друг е водил счетоводството досега. Това, което ми беше обяснено е, че на управителя се изплаща възнаграждение за положен личен труд, за да минават сумите като разход и му се подава и ГДД по чл.50. Осиг.доход е 420, внасят се същите суми като на СОЛ, но и данък по ЗДДФЛ.Правилно ли е това?
#3 | 12.11.2013, 10:36
Публикации: 9678 / 1651
Тука има доста дискусии по въпроса - потърсете, защото темата действително е многократно обсъждана.
Прилагам и едно писмо на НАП по въпроса.

Скрит текст :



Иначе и ХХХХХ Ви е отговорила - да, може да се самоосигурява на 420 лв. , да се удържа ДДФЛ при изплащане на личен труд и да, трябва да има и договор .
#4 | 12.11.2013, 10:49
Публикации: 6328 / 1033
Доходите от личен труд на управителя на ООД са приравнени на доходи от трудови правоотношения. Годишната данъчна основа за такива доходи се определя по реда на чл. 25, ал. 2 от ЗДДФЛ:
Скрит текст :
Вие питате, възможно ли е да се удържа на управителя данък. Да, възможно е, ако след намаляване със задължителните осигурителни вноски като СОЛ, остава сума за облагане.
Трябва ли да се сключва договор? Трябва да има някякво основание за изплащането на личен труд на управителя и да е определен размера на това възнаграждение. Най-малкото е необходимо решение на съдружниците.
#5 | 12.11.2013, 13:07
Публикации: 340 / 9
Благодаря Ви за отговорите, но едно не ми става ясно- може ли управител, който полага личен труд, да се осигурява само върху 420,00 лв. , от тази сума да му се удържа и данък по ЗДДФЛ, без да се осигурява отделно и върху Минималния осигурит.праг за съответната икономическа дейност?
#6 | 12.11.2013, 14:25
Публикации: 6328 / 1033
Явно нещо не можем да се разберем ::)

Сумата 420 лв. е минимален праг за осигуряване на СОЛ, който не е по ДУК срещу възнаграждение и числото 420 е база за осигуряване ВЪРХУ него. Това число е виртуално и ОТ него не може да се удържа нищо.

Личният труд на управителя не е обвързан с осигурителни прагове. Размерът на възнаграждението за личен труд е реално и се договаря и определя с решение на собствениците.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове