Зо на човек подал документи за пенсия

12.11.2013, 10:24 4846 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

12.11.2013, 10:24
Публикации: 10 / 0
подадох документи за пенсия на 21,10 ,освободен съм от работа на 01,10,2013,решението ми може да излезе на края на декември,за периода 01,10,2013 до излизането на решението ми дължа ли здравно осигуряване за да не ми се прекъснат здравните права
#1 | 12.11.2013, 11:03
Публикации: 5550 / 369
Считано от коя дата ще Ви пенсията?
Решението ще излезе по-късно, но ще е със задна дата.
Ако ще сте пенсионер от 01.10., не дължите здравно, независимо кога ще излезе решението Ви.
#2 | 12.11.2013, 13:12
Публикации: 10 / 0
да но ако решението излезе на 01,01,2014 и през тези три месеца аз нямам внесени здравни осигуровки при личния си лекър ще съм с прекъснати права
#3 | 12.11.2013, 13:34
Публикации: 7228 / 1079
да но ако решението излезе на 01,01,2014 и през тези три месеца аз нямам внесени здравни осигуровки при личния си лекър ще съм с прекъснати права
Вярвам, че dalila казва истината, но ако не вярваш, може да направиш следното: Подай декларация 7 в НАП по лична карта до 25.11. и изчакай  три месеца, като следиш справката за здравноосигурителните си права. Ако междувременно получиш пенсия, то дукларацията /който и да я подава/ за внесените ЗОВ върху пенсията от бюджета ще обезсили действието на Д7 и няма да имаш нито задължения, нито месеци без ЗОВ. Ако ти отпуснат пенсия с дата след 1.11. и се появат три месеца без ЗОВ - внеси си осигуровката поне за единия от тях. Не бързай да си даваш парите на вятъра.
#4 | 13.11.2013, 10:24
Публикации: 173 / 13
Ако към датата на освобождаване, която както сте написали е 01.10.2013г. сте придобили право на пенсия, не е необходимо да правите нищо свързано със здравното ви осигуряване. Пенсията ще ви бъде отпусната от датата на освобождаване и няма никакво значение колко месеца ще трае изработването и. Като пенсионер ще бъдете осигурен за сметка на държавния бюджет.

Чл. 40. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) Здравноосигурителната вноска на осигуреното лице, определена по реда на чл. 29, ал. 3, се определя върху доход и се внася, както следва:
4. (доп. - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) за пенсионерите от държавното обществено осигуряване или от професионален пенсионен фонд - размерът на пенсията или сборът от пенсии, без добавките към тях; вноските са за сметка на държавния бюджет и се внасят до 25-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят;
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове