Търг. обект ли е апартамент, който се отдава под наем?

17.12.2013, 15:41 6346 6

17.12.2013, 15:41
Публикации: 251 / 8
Здравейте,

във връзка с възстановяване на ДДС на дружество трябва да подам декларация за търговските обекти. Дружеството притежава собствен недвижим имот, който се готви да отдаде под наем. За момента го обзавежда. Но предназначението му е да се отдаде под наем в бъдещ момент.

Търг. обект ли е този апартамент по смисъла на ДР от ЗДДС? Моето мнение е, че не е, но ще съм благодарна, ако някой сподели опит.
#1 | 17.12.2013, 16:22
Публикации: 11973 / 2190
Определение на понятието „търговски обект” е дадено в §1, т.41 от ДР на ЗДДС, който гласи, че това е всяко място, помещение или съоръжение на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели, да е част от притежаван недвижим имот или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.
#2 | 17.12.2013, 16:29
Публикации: 251 / 8
Благодаря, чела съм определението. Просто не съм убедена, че апартаментът е търг. обект в този смисъл. И исках да чуя какво мислят останалите.
#3 | 17.12.2013, 16:34
Публикации: 1884 / 384
А това ще ви хареса ли ? :)

Инвестиционен имот - имот (земя или сграда, или част от сграда, или и двете), държан (от собственика или от наемателя по финансов лизинг) по-скоро за получаване на приходи от наем или за увеличаване на стойността на капитала, или и за двете, отколкото за:

а) използване при производството на продукция или оказването на услуги;

б) доставката на материали, стоки или услуги;

в) за административни цели;

г) от персонала - независимо дали персоналът плаща наем по пазарни цени;

д) продажба в рамките на икономическата дейност на предприятието.
#4 | 17.12.2013, 16:36
Публикации: 251 / 8
Да, говорим точно за инвестиционен имот. Като такъв е заведен в счетоводството. Та за този същият имот става въпрос в питането ми.
#5 | 17.12.2013, 16:42
Публикации: 9357 / 1573
Този апартамент по-скоро е обект на търговията /стока/, а не място на извършване на търговска дейност /търговски обект/.

ПП Можете да не ми вярвате - не съм съвсем наясно с нещата.
#6 | 17.12.2013, 16:44
Публикации: 251 / 8
За мен нещата стоят по същия начин.

Събирам мнения и съм благодарна на всеки, който се включи.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група