Обезщетение за безработица

09.01.2014, 11:45 4650 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

09.01.2014, 11:45
Публикации: 308 / 8
Има ли право на обезщетение за безработица лице (ако приеме, че отговаря на всички останали условия ), което през последните 15 месеца ползва 9 месеца отпуск за отглеждане на дете до навършване на 2-годишната му възраст и след това ползва 6 месеца неплатен отпуск за отгл. на дете до 8 години, но няма внесени осигурителни вноски във фонд „Безработица”?
#1 | 09.01.2014, 11:57
Публикации: 7212 / 1079
КСО, чл. 54а, ал. 2
За придобиване право на парично обезщетение по ал. 1 се зачита и времето:
1. на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете;
2. на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност и за бременност и раждане, както и отпуска при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст;
3. на неплатения отпуск до 30 работни дни през една календарна година;
4. зачетено за осигурителен стаж по законодателството на друга държава на основание на международен договор, по който Република България е страна.


Явно ще имате право.
#2 | 09.01.2014, 12:08
Публикации: 308 / 8
ал. 2 не уточнява ли само времето при определяне на продължителността на осигурителния стаж? А правото за обезцетение да се определя от чл.54, ал.1 КСО?

Чл. 54а. ал.1 Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването...
Лицето няма внесени осигуровки за фонд Безработица.
#3 | 09.01.2014, 12:13
Публикации: 7212 / 1079
Цитираната от мен алинея казва, че в 9-те месеца се ВКЛЮЧВАТ и месеците на на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете и т.н, БЕЗ ДА СА ВНАСЯНИ вноски за безработица.
#4 | 09.01.2014, 12:15
Публикации: 308 / 8
 :thumbup: Благодаря!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове