Отговорност на работодателя при непредставена трудова книжка

22.01.2014, 16:15 15068 15
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

22.01.2014, 16:15
Публикации: 10 / 0
Може ли да се назначи служител, ако не представи трудова книжка?
#1 | 22.01.2014, 16:21
Публикации: 3 / 0
             Според мен може,защото ако лицето не представи тр.кн. при напускане ще му се издаде УП-3.
#2 | 22.01.2014, 16:23
Публикации: 5549 / 371
Може! Единственият евентуален проблем за работодателя ще е, ако лицето се води някъде на ТД и той го назначи на основен ТД
#3 | 22.01.2014, 16:33
Публикации: 1180 / 85
Винаги съм си задавала този въпрос, може или не може? В http://www.bsconsult.bg/pages/norm-baza-10.htm никъде не пише трудова книжка.
#4 | 22.01.2014, 16:34
Публикации: 5549 / 371
Винаги съм си задавала този въпрос, може или не може?

Може, но не е желателно :)
#5 | 22.01.2014, 16:37
Публикации: 1180 / 85
Така е. Ако не я представи, освен, че не може да разбереш дали има друг договор, не може да му начисляваш и клас, ако има такъв разбира се.
#6 | 22.01.2014, 16:42
Публикации: 1180 / 85
Сега ми изниква и друг въпрос, за който моля да споделите как процедирате! Ще се сключва договор за доп. труд при друг работодател. Какъв документ изисквате, за да знаете по основния договор на колко часа е осигурено лицето?
#7 | 22.01.2014, 22:32
Публикации: 5 / 0
при договор по чл.111 на 2 часа начислява ли се клас.Благодаря
#8 | 23.01.2014, 08:37
Публикации: 1180 / 85
НАРЕДБА ЗА СТРУКТУРАТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА

Чл.12, ал. 8 - Допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се заплаща за действително отработено време в рамките на съответната месечна продължителност на работното време само по основното трудово правоотношение, а при непълно работно време - по всеки отделен трудов договор, до допълването им до съответната месечна продължителност на работното време.
#9 | 23.01.2014, 11:54
Публикации: 355 / 16
Във връзка с непредставенето на ТК, аз имам горчив опит и вече не назначавам без да ми се представи такава. Както казва dalila, риска от назначаване на основен ТД, при наличие на такъв е огромен. Аз на такова юнашко доверие допуснах точно такава грешка. Добре че беше за кратко и разбрахме, че лицето е на основен ТД при др. работодател. Моят съвет е не си позволявайте да назначавате без ТК. Освен ако не декларират, че до сега не са имали такава.
#10 | 08.01.2015, 16:01
Публикации: 242 / 6
А как процедирате, ако лицето ви каже че е загубило ТК, или ако ви представи само една /последната/? В кои случаи издавате нова? Моята колежка по ЗБУТ ходила в инспекцията по труда да носи няколко досиета във връзка с проверка и забелязали, че има нови книжки издадени от нас. Препоръчали работника да напише някаква декларация за причината да издадем новата книжка. Не виждам бланка за такава декларация в нета. По закон знам, че ако лицето загуби книжката трябва да му издадат нова в Инспекцията по труда, но тези са казали че може и ние да направим нова + декларация.
#11 | 08.01.2015, 16:07
Публикации: 7602 / 1145
Нова трудова книжка се издава само на работник, който постъпва за първи път на работа и когато старата книжка е запълнена изцяло, а следват още записи.
Декларация се подава само в първия случай. Във втория се прави "по задължение"
Трети вариант няма.
#12 | 08.01.2015, 16:31
Публикации: 2538 / 293
При изгубена трудова книжка ги изпращам в ИТ, за да им издадат нова... обикновено ТК се намира след това :)
Във всеки един случай, в който издавам нова (без продължение) ми се разписват, че за пръв път постъпват на работа с всичките последствия от това за тях
#13 | 08.01.2015, 16:35
Публикации: 5549 / 371
При изгубена трудова книжка ги изпращам в ИТ, за да им издадат нова... обикновено ТК се намира след това :)
Във всеки един случай, в който издавам нова (без продължение) ми се разписват, че за пръв път постъпват на работа с всичките последствия от това за тях

 :good:

И аз така правя :)
Ако случайно не ми донесат ТК, при напускане им издавам  Приложение No 2 към ал.2, 3 и 4 на чл.7
#14 | 08.01.2015, 16:42
Публикации: 2538 / 293
Хех, това колко е хитро, въобще не съм се сетила! Вече така ще правя!
#15 | 11.01.2015, 21:16
Публикации: 62 / 2
аз никога, не съм ги пращала в ИТ, винаги издавам нови, когато нищо не ми дадат. Коя наредба ни задължава да го правим?
Естествено веднъж и аз изпатих, че не ми връчиха книжката- наложи се да коригирам  уведомление по чл.62 и ми стана лошо.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група