Удържане на авансов данък за доходи от наем

24.03.2020, 23:01 16265 26

#20 | 24.03.2020, 23:01
Публикации: 721 / 96
Не е ли по-добре задълженията да се отчитат през с/ка 499 Други кредитори, вместо по с/ка 401 Доставчици?

А през сметка 401 вземания ли отчитаме?
И всички задължения  казвате оттам?
#21 | 25.03.2020, 00:40
Публикации: 829 / 69
А през сметка 401 вземания ли отчитаме?
И всички задължения  казвате оттам?
Задълженията към наемодателя, към наемодателя.
#22 | 25.03.2020, 06:51
Публикации: 721 / 96
Задълженията към наемодателя, към наемодателя.
Специално това? А не са ли писали в тази литература, че няма отдавна задължителен сметкоплан? И номерът и наименованието на сметките в индивидуалния са въпрос на избор на предприятието? Ползването на сметките от Нац. сметкоплан /вече отменен / е само една добра счетоводна практика. В него 499 отразява разчети към трети лица .
Няма забрана да ползвате, която сметка сте си определили, но не и да твърдите, че така пише някъде и така са Ви учили, защото това отдавна не е някаква догма.

#23 | 25.03.2020, 07:19
Публикации: 6403 / 1129
Вижте, навярно имате доста повече практически опит от мен, но моите преподаватели в училище, и в университета също, са ме учили, че задължението се отразява по посочената сметка от мен, а и в счетоводните книги си е така записано. За справка: Счетоводство на предприятието, ГорексПрес, 2009, с. 78. :wink1:

Благодаря за комплимента, че имам повече опит от Вас. Отчитам, че Вие пък сте учили по по-модерни учебници от мен (връщам Ви комплимента).
Само искам да обърна внимание, че данъчните винаги реагират като бик на червено на с-ка 499 и при проверки, като я видят в оборотката, искат най-подробни обясненения за нея, а на 401 реагират спокойно. Но Вие сте подготвени и ще им цитирате учебника  :wink1:
#24 | 25.03.2020, 08:01
Публикации: 14 / 2
1. Д-т с/ка Разходи за услуги - цялата сума
    К-т с/ка Доставчици анал. Наемодател
2. Д-т с/ка Доставчици анал. Наемодател - с размера на авансовия данък
    К-т с/ка 454 Разчети за данъци по ЗДДФЛ анл. 454/2 Авансов данък в/у наеми
3. Д-т с/ка 454/2 - внасяме данъка (при наемателя)
     К-т с/ка парични средства
4. Плащане на наема (р-р наем - авансов данък)
Д-т с/ка Доставчици анал.Наемодател
  К-т Парични средства
#25 | 25.03.2020, 08:08
Публикации: 14 / 2
анализ: Кредитно салдо на с/ка Доставчици анал. Наемодател - неплатен наем
Кредитно с-до с/ка 454/2 - невнесен авансов данък
дебитно с-до с/ка Доставчици анал. Наемодател - надвнесен наем или неправилно осчетоводен
#26 | 25.03.2020, 12:03
Публикации: 829 / 69
Специално това? А не са ли писали в тази литература, че няма отдавна задължителен сметкоплан? И номерът и наименованието на сметките в индивидуалния са въпрос на избор на предприятието? Ползването на сметките от Нац. сметкоплан /вече отменен / е само една добра счетоводна практика. В него 499 отразява разчети към трети лица .
Няма забрана да ползвате, която сметка сте си определили, но не и да твърдите, че така пише някъде и така са Ви учили, защото това отдавна не е някаква догма.
Резонно е да си правите справката по наименование на сметката, а не по шифъра ѝ. Дори в посочения от мен учебник с/ка Други кредитори е 4992, но имам друга литература, където не е така записана.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група