Изграждане на бетонна площадка

13.02.2014, 16:19 9601 5

13.02.2014, 16:19
Публикации: 12 / 0
Имам договор с изпълнител за изграждане на бетонна площадка с площ 4 050 кв.м. Площадката се изгражда върху имот, собственост на фирмата и е на стойност 127 хил. лв.  Съгласно договора гаранционният срок на изградената площадка е 5 год.
Ще се използва във връзка с дейността на фирмата, на нея ще се сушат билки. Фирмата се занимава с изкупуване, преработка и продажба на билки.

Въпросите ми са:
1. Смятам да заведа актива като отделен ДМА, независим от УПИ-то върху което е излят бетона. Права ли съм?
2. в коя категория ДМА, съгласно чл. 55 от ЗКПО  да го отнеса, респективно с какъв срок на изхабяване?  Ако е в кат. I  - Сгради  и съоръжения, срока за амортизация от 25 год. е много над 5–те години гаранция. А пък и според собствениците, бетона едва ли ще издържи повече от 10-15 години. Мога ли да го заведа в трета категория- тр. средства, покритие на пътища и на самолетни писти?



#1 | 13.02.2014, 16:21
Публикации: 6680 / 661
Чудесен въпрос. Ще следя с внимание, че и аз имам една бетонна площадка:)
#2 | 13.02.2014, 17:24
Публикации: 6680 / 661
Никой не се включи с мнение по въпроса. Отправям молба, ако стигнете до някакво решение да споделите.
#3 | 13.02.2014, 19:45
Публикации: 6403 / 1130
Моето мнение е:

По въпрос 1 - да, прави сте, бетонната плащадка е отделен от УПИ актив.

По въпрос 2 - активи, които не могат да се идентифицират стриктно, може да се отнасят към определената за целта VІІ-ма категория.

#4 | 14.02.2014, 10:56
Публикации: 12 / 0
irenabrili, благодаря за мнението.
И аз мислех и за VII-ма категория, амортизация от 80 месеца отговаря горе -долу на очаквания срок за ползване на бетонната площадка, без да има много сериозно напукване и трошене на бетона, като се има предвид, че на тази прощадка ще паркират и ТИР-ове, на които ще се товари стоката, т.е. ще се експлоатира здраво, едва ли ще издържи повече от 7-8 до 10 год. Може би затова и строителя дава 5 год. гаранция.
Намерих и писмо на НАП, изх. № 24-30-28 от 18.08.2012г., относно категоризирането на амортизируемите активи съгласно чл. 55 от ЗКПО, което завършва със следното:
"С ог­лед лип­са­та на под­роб­на ак­ту­ал­на нор­ма­тив­на уред­ба за ка­те­го­ри­зи­ра­не на амор­ти­зи­ру­е­ми­те ак­ти­ви, е не­об­хо­ди­мо да се под­чер­тае, че при оп­ре­де­ля­не на при­над­леж­ност­та на да­ден ак­тив към ня­коя от ка­те­го­ри­и­те, ви­зи­ра­ни в чл. 55, ал. 1 от ЗКПО, тряб­ва да се из­хож­да от не­го­вия вид, ха­рак­те­рис­ти­ки и най-ве­че пред­наз­на­че­ни­е­то му при осъ­щес­т­вя­ва­не на дей­ност­та на да­нъч­но за­дъл­же­но­то ли­це".
Мисля, че мога да се обоснова с това становище и да заведа бетонната прощадка в категория VII.

   
#5 | 14.02.2014, 11:03
Публикации: 6680 / 661
Благодаря Ви момичета!
Аз малко наготово ще се възползвам от Вашите разсъждения и указания.
Пожелавам Ви прекрасен ден!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група