Авансов данък наем - четвърто тримесечие

19.02.2014, 21:24 26248 29

19.02.2014, 21:24
Публикации: 7 / 0
Здравейте,
при попълването на ГДД по чл.50, Приложение №4, част III, ред 2.4 Четвърто тримесечие -  задължително ли се попълва? Кой плаща данъка за този период и кога?
#1 | 20.02.2014, 07:04
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
В Приложение №4, част ІІІ има две таблици.

В таблици 1 и 1.1 се отразява авансово удържания данък от наемателя, когато е бил длъжен да го прави. И тъй като не всички бяха разбрали, че за ІV-то тримесечие не се дължи авансов данък и го бяха удържали и внесли, има възможност това да бъде отразено.
В Забележка под таблиците е пояснено как се попълват:
Скрит текст :

В таблица 2 се отразява данъкът, внесен от ДЗЛ и за ІV-то тримесечие има възможност да бъде вписан само придобитият доход.

#2 | 20.02.2014, 12:01
Публикации: 191 / 5
Здравейте! И аз искам да попитам нещо, нали сте написали , че в Таблица 2 се вписва само придобитият доход, аз съм от стараната на наемодателя. Въпроса ми е аз само таблица 2 ли трябва да попълня? И при мен случая е, че помещението е отдадено под наем от октомври, т.с. четвъртото тримесечие и не е внасян данък от наемателя по погрешка. Сега следва аз да попълня само данните от бележката на реда на четвъртото тримесечие в таблица 2, нали?
И да посоча в декл. по чл.50, че дължа данък и да го внеса после.
Благодаря за вниманието
#3 | 20.02.2014, 12:11
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте  thebest,
Първо, очевидно е,че таблиците се попълват от придобиващия доход, т.е. от наемодателя.
Който получава дохода, той дължи данъци - той подава декларация. :smile1:

Второ.
Таблици 1 и 1.1 се попълват, ако авансовите вноски се правят от наемателя.
Таблица 2 се попълва само ако авансовите вноски се правят от наемодателя. Или с други думи, ако наемателят НЕ е ЮЛ или СОЛ

Щом имате издадена бележка по чл.45, значи наемателят е ЮЛ или СОЛ и щом не са превеждани авансови вноски, не попълвате таблици за авансови вноски.
#4 | 20.02.2014, 12:14
Публикации: 6682 / 661
Здравейте! И аз искам да попитам нещо, нали сте написали , че в Таблица 2 се вписва само придобитият доход, аз съм от стараната на наемодателя. Въпроса ми е аз само таблица 2 ли трябва да попълня? И при мен случая е, че помещението е отдадено под наем от октомври, т.с. четвъртото тримесечие и не е внасян данък от наемателя по погрешка. Сега следва аз да попълня само данните от бележката на реда на четвъртото тримесечие в таблица 2, нали?
И да посоча в декл. по чл.50, че дължа данък и да го внеса после.
Благодаря за вниманието

Защо пишете, че не внасян данък от наемателя по ПОГРЕШКА? Каква е грешката?
Според мен трябва да попълните таблица 1 и да посочите придобития през ІV-тото тримесечие доход и данък - нула лева.
#5 | 20.02.2014, 12:32
Публикации: 191 / 5
По погрешка казвам, защото нали наемодателя внася данъка за четвъртото тримесечие, не наемателя затова. И защо да попълвам таблица1, нали е за платеца на дохода - той не е ли наемателя? Аз съм наемодател. И затова питам?
#6 | 20.02.2014, 12:41
Публикации: 6682 / 661
За да не изпадаме в празнословие бихте ли ми казали договора за наем с кого е сключен - с физическо лице или с фирма?
#7 | 20.02.2014, 13:02
Публикации: 962 / 103
thebest, попълвате в Таблица 1 на ред 4 колона 2 придобит доход, колкото пише в служебната Ви бележка и в колона 3 - нула. Така ще покажете, че възложителят не е удържал данък за това тримесечие (което е правилно).
А в таблица 2 също попълвате колона 2 - придобит доход. Така пък ще покажете, че за този доход Вие ще си внесете данъка.
#8 | 20.02.2014, 15:02
Публикации: 6403 / 1130
pmihaleva, таблици 1 и 2 от част ІІІ на приложение 4 се попълват за авансови вноски на данък, каквито не са задължени да правят нито наемодатели, нито наематели за ІV-то тримесецие.

Аз мисля, че при доход от наем само за ІV-то тримесечие, тези таблици не се попълват.
#9 | 20.02.2014, 15:47
Публикации: 962 / 103
Имаше една дискусия преди време, че ако не се попълни нищо в някоя от тези таблици, при опит да се подаде по електронен път, изписва грешка със съответното съобщение, че не са попълнени.
#10 | 20.02.2014, 18:32
Публикации: 191 / 5
Благодаря, pmihaleva! Аз като попълвах в декларацията с баркод, като дадох провери ми каза, че трябва да попълня част 3 на приложение 4. И затова реших да попитам, иначе и аз в началото нищо не писах там.
#11 | 20.02.2014, 18:43
Публикации: 191 / 5
И последно да уточня, че наемателя е ЕТ - за мен е ЮЛ. Ако това Ви помогне с нещо да помогнете на мен. А пък наемодателя, който е от моя страна си е ФЛ.
#12 | 20.02.2014, 19:40
Публикации: 6403 / 1130

Указанията гласят следното:

В Таблица 1 от Част ІІІ се посочва размерът на удържания през годината от платеца на дохода авансов данък за доходите от наем и друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество по тримесечия, като към декларацията се прилагат служебните бележки, удостоверяващи размера на този данък.

В Таблица 1.1 от Част ІІІ се попълват данни само за платците на доходите, които са удържали данък през четвъртото тримесечие.

В Таблица 2 от Част ІІІ се посочват данни за размера на дължимия, внесения и декларирания от Вас през течение на годината авансов данък по тримесечия, както и датата на внасянето му.

Никъде не са указали, че контролата им в декларацията с БАРКОД ще изисква попълване на нещо.
Но, след като на практика е така, то във Вашия случай наемателят ЕТ е длъжен да удържа и внася авансовия данък и попълвате таблица 1. И тъй като правилно не е внесъл и удържал данък за четвърто тримесечие, то явно единствената опция е да попълните в Таблица 1, ред 4, колона 2 сумата на получения наем.
#13 | 20.02.2014, 19:50
Публикации: 962 / 103
Не е точно по темата, но да пиша че има още една нелогична контрола в декларацията с баркод. При ползване на облекчение за млади семейства за ипотечен кредит, за да може да се попълнят данните на другия съпруг/съпруга, който декларира, че няма да ползва облекчение, трябва да се попълни т.18, въпреки че там пише
Писмена декларация от съпруга/съпругата, че няма да ползва данъчното облекчение по чл. 22а от ЗДДФЛ за 2013 г. (прилага се, когато съпругът/съпругата не е попълнил/а декларацията в Таблица 5 на Част V)
Ако не се сложи тук отметка, полетата за данни на лицето в таблица 5 остават неактивни.
#14 | 10.04.2014, 12:27
Публикации: 33 / 0
Здравейте, моля за малко помощ.
Аз съм работещ на трудов договор наемодател физическо лице на имот с наемател физическо лице и си попълвам ГДД.
Плащал съм данък за всяко от четирите тримесечия на 2013г
Имам няколко въпроса за попълването на Приложение 4:
1) Кои таблици трябва да попълня в това приложение? Миналата година имаше само таблицата, която сега е номер 2 и попълвах само нея, но сега незнам?
2) Ако трябва да попълня само таб. 2 при условие че съм платил данъка и за четвъртото тримесечие на 2013, то къде трябва да отразя този внесен данък, защото няма такова активно поле?
Защо в основната част IV на ГДД "Изчисление на данъка върху общата годишна данъчна основа" на ред 14 и ред 19 излиза "Дължим данък за довнасяне " сумата дължима за тримесечие, при условие че аз съм платил данъка и за четирите тримесечия?

3) В Приложение 4 таблица 2, колона "Деклариран авансов данък в декларацията
за дължими данъци (образец 4001)" - при условие, че съм подала само 2 декларации за първите 2 тримесечия, а после съм забравила за  следващото тримесечие, празно ли трябва да остане на третия ред полето?

4) През 2012 бях безработна и не отразявах нищо друго освен данните за наема в ГДД, но от 2013 работя на трудов договор и сега незнам дали трябва да се попълни и някаква информация за дохода ми от трудовото възнаграждение в ГДД и в кои раздели и таблици. Моля ви за помощ.

Благодаря ви предварително!

Поздрави,
М.

#15 | 10.04.2014, 12:30
Публикации: 6682 / 661
Трябва да вземете служебна бележка от работодателя Ви и да декларирате и дохода от трудово правоотношение в приложение № 1.

За внесения авансов данък за дохода от наем подавахте ли през 2013 година декларация по чл.55?
#16 | 10.04.2014, 13:47
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте desimona,

На въпросите:

1. В приложение 4 в част І попълвате таблица 1, а в част ІІІ - таблица 2.

2. В таблица 2:
    - в колона 2 - придобит доход по тримесечия
    - в колона 3 - дължимия данък за трите тримесечия
    - в колона 4 - декларирания данък за тези тримесечия, за които сте декларирали
    - в колона 5 - внесения данък по тримесечия, като нямате възможност да отразите недължимо внесения данък за четвърто тримесечие.
Тъй като се е получило известно объркване, а в декларациите трябва да отразяваме истината, ще Ви препоръчам да не ползвате декларацията с Баркод, а да я направите ръчно на хартиен носител.
Така на ред 14 в част ІV на ГДД ще декларирате целия авансово внесен данък.
А сега Ви се появява данък за довнасяне, защото не можете да отразите всички направени 4 вноски, а за една от вноските, която не е съпроводена с декл. по чл.55 сигурно също виси необвързана в личната Ви партида.

3. Да.

4. Трябва да вземете служебна бележка по чл.45 от работодателя и да попълните приложение 1 за доходи от трудови правоотношения.

Успех! :good:
#17 | 10.04.2014, 15:55
Публикации: 33 / 0
irenabrill, Много ти благодаря за подробното обяснение!
Откъде мога да си взема бланка на хартиен носител за ГДД 2013 - продават ли в книжарниците  :blush:?
#18 | 10.04.2014, 15:57
Публикации: 33 / 0
irenabrill, и още едно въпросче - пропуснатата декларация образец 4001 за миналата година ще доведе ли до някаква санкция за мен при условие, че съм си платил данъка за съответното тримесечие?
И още - оказва се, че съм плащал с по 20 ст по-малко от нужната за тримесечията сума. Как мога да доплатя тази сума в настоящия момент, предвид, че касае мое задължение за миналата година?
#19 | 10.04.2014, 16:31
Публикации: 33 / 0
И още едно последно - по въпрос/отговор 2: това значи ли че в ГДД част IV, на ред 15 не трябва да присъства сумата за довнасяне след като коригирам по вашите препоръки сумата в ред 14?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група