НАП: Място на изпълнение и изискуемост на ДДС при услуги по складиране на стоки по чл. 21, ал. 2 и чл. 82, ал. 2, т. 3 ЗДДС
ЗДДС: чл.21 ал.2, чл.25 ал.4, чл.82 ал.2 т.3
Определя се режимът за ДДС при услуга по складиране, получена от ДФ "Земеделие" от финландска агенция. При квалифициране като услуга по съхранение мястото на изпълнение е в България по чл. 21, ал. 2 ЗДДС, данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2, т. 3, с протокол по чл. 117, данъчното събитие е по чл. 25, ал. 4, а основата - фактурираната сума. При наем на склад мястото е във Финландия по чл. 21, ал. 4, т. 1.
НАП: Право на приспадане на данъчен кредит при вътреобщностно придобиване на стоки втора употреба по чл. 151, ал. 4 ЗДДС
ЗДДС: чл.151 ал.4
Определя се режимът за приспадане на ДК при ВОП на стоки втора употреба от дилър, избрал общия ред на облагане. На основание § 51, ал. 2 ППЗДДС и чл. 151, ал. 4 ЗДДС (редакцията до 31.12.2011 г.) НАП приема, че правото на данъчен кредит за тези стоки, включително наличните към момента, възниква и се упражнява в периода, в който данъкът за последващата им доставка стане изискуем.
НАП: Признаване за данъчни цели на разходи и приходи при недоказана доставка на стоки по ЗКПО
ДОПК: чл.122 ал.2, ЗДДФЛ: чл.38 ал.10, ЗКПО: чл.10, чл.26 т.2
Разгледан е въпросът за прилагане на чл. 26, т. 2 и чл. 10 от ЗКПО при дружества, търгуващи с метали, когато по ЗДДС е установена липса на реални доставки. НАП приема, че непризнаването на данъчни разходи поради недоказана доставка не води автоматично до непризнаване на приходите, като за ЗКПО водещ е критерият за документална обоснованост по чл. 10, а не резултатите от ревизиите по ЗДДС.
НАП: Данъчно третиране по ЗДДС на доставки на инвестиционно злато при липса на право на избор по чл. 160, ал. 2 ЗДДС
13.06.2013 ОУИ Пловдив 274 ЗДДС: чл.160, чл.161
Определя се режимът по ЗДДС при търговия с инвестиционно злато. НАП приема, че когато дружеството не произвежда или преработва инвестиционно злато, не доставя злато за промишлени цели и не извършва посреднически услуги, не може да избере облагаем режим по чл. 160, ал. 2 ЗДДС. Доставките му на инвестиционно злато са освободени по чл. 160, ал. 1, т. 1 ЗДДС.
НАП: Данъчно третиране по ЗДДС на услуга по управление на инвестиционни портфейли, получена от чуждестранно лице
ЗДДС: чл.46 ал.1 т.5, чл.82 ал.2 т.3, чл.86 ал.1 т.1, чл.117 ал.1 т.1
Определя се режимът за ДДС при услуга по управление на инвестиционни портфейли, получавана от българско презастрахователно дружество от доставчик от ЕС. НАП приема, че мястото на изпълнение е на територията на страната по чл. 21, ал. 2 ЗДДС, услугата представлява една облагаема доставка и не попада в освобождаването по чл. 46, ал. 1, т. 5 ЗДДС.
НАП: Осигурителни вноски за лица, работещи без трудово правоотношение, при прилагане на чл. 4 от НЕВД и чл. 4 и чл. 6 от КСО
НЕВД: чл.4
Определя се режимът за осигуряване на лица по граждански договори при доход под и над минималната работна заплата и при множество договори. НАП приема, че дължимостта на вноските се определя по КСО върху месечния осигурителен доход по всички договори, а декларацията по чл.4 от НЕВД и по-ранното изплащане не освобождават възложителя от задължението за внасяне и деклариране на дължимите осигурителни вноски.
НАП: Осигурителни вноски за лица, работещи без трудово правоотношение, при прилагане на чл. 4 от НЕВД и чл. 4 и чл. 6 от КСО
НЕВД: чл.4
Определя се режимът за осигуряване на лица по граждански договори при доход под и над минималната работна заплата и при множество договори. НАП приема, че дължимостта на вноските се определя по КСО върху месечния осигурителен доход по всички договори, а декларацията по чл.4 от НЕВД и по-ранното изплащане не освобождават възложителя от задължението за внасяне и деклариране на дължимите осигурителни вноски.
НАП: Здравно осигуряване на пенсионер в неплатен отпуск по трудово правоотношение по чл. 40 от ЗЗО
ДОПК: чл.128, чл.129, ЗЗО: чл.40 ал.1 т.1, чл.40 ал.1 т.4
Разгледан е въпросът за здравноосигурителните вноски при неплатен отпуск на лице с пенсия за инвалидност. НАП приема, че при статут на пенсионер по чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗЗО вноските се дължат върху пенсията за сметка на държавния бюджет и не се дължат по чл. 40, ал. 1, т. 1, б. "б" за периода на неплатен отпуск. Недължимо внесени суми се прихващат/възстановяват по чл. 128-129 ДОПК.
НАП: Данъчно третиране по ЗДДС и ЗКПО на липсващи стоки при вътреобщностно придобиване
11.06.2013 ОУИ Велико Търново 136 ЗДДС: чл.13 ал.1, чл.62 ал.1, чл.62 ал.2, чл.62 ал.3, чл.62 ал.4, чл.79 ал.3, ЗКПО: чл.28 ал.2, чл.28 ал.3, чл.28 ал.4, чл.29
Определя се режимът за ДДС и ЗКПО при липсваща стока по ВОП, когато транспортът е за сметка на получателя и стоката не пристига. НАП приема, че при ВОП под български ДДС номер възниква задължение за начисляване на данък и при приспаднат данъчен кредит се дължи корекция по чл. 79, ал. 3 ЗДДС. Разходът за липсата и свързаният ДДС не се признават по ЗКПО, с изключенията по чл. 28 и 29.
НАП: Данъчно третиране по ЗДДС и право на данъчен кредит при управление на фонд за жилищно обновяване
ЗДДС: чл.12 ал.1, чл.69, чл.73, чл.82 ал.1
Определя се режимът за ДДС при услуга по управление на Фонд за жилищно обновяване. Услугата е облагаема доставка по чл. 12, ал. 1 ЗДДС, като данъкът е изискуем от доставчика по чл. 82, ал. 1. Банката има право на данъчен кредит за получените стоки и услуги, използвани за тези облагаеми доставки, при ограниченията на чл. 70 и 71, а при смесено използване - на частичен данъчен кредит по чл. 73 ЗДДС.