Собственик на ЕООД може ли да не внася осигуровки

11.03.2014, 20:43 19107 14

11.03.2014, 20:43
Публикации: 12 / 0
Въпросът ми е следния. Възможно ли е собственик на ЕООД да не внася осигуровки, ако фирмата е действаща и осигуровките да се внасят на името на назначен друг чомек за управител?
#1 | 11.03.2014, 20:46
Публикации: 9297 / 1557
Може, щом има друг управител и собственика не работи в ЕООДто
#2 | 11.03.2014, 20:48
Публикации: 12 / 0
Собственика работи в ЕООД-то, защото  няма как да не работи там. То просто е негово. Назначил е друг управител уж, за да избгне внасяне на осигуровки. Собственика не работи никъде другаде и е хем безработен, хем има работеща фирма. Очаквам и други мнения...
#3 | 11.03.2014, 21:10
Публикации: 11932 / 2174
" Възможно ли е собственик на ЕООД да не внася осигуровки, ако фирмата е действаща и осигуровките да се внасят на името на назначен друг чомек за управител? "

За да е възможно това собственикът не трябва да упражнява дейност в ЕООД-то си. Назначеният управител управлява, а дейността на фирмата трябва да се извършва от наети лица, а не от собственика.Упражняванет о на каквато и да е дейност в дружеството води след себе си и осигуряване на работещия съдружник или ЕСК.
#4 | 11.03.2014, 21:18
Публикации: 12 / 0
Няма съдружник-ЕООД е, а не ООД. Няма наети лица. Собственикът :blink: е безработен и има еднолична фирма, която работи. Да разбирам ли, че по този начин всеки може да има фирма и да се води безработен/да взима обезщетение за безработен/??
#5 | 11.03.2014, 21:26
Публикации: 11932 / 2174
" Собственикът :blink: е безработен и има еднолична фирма, която работи"

Как работи като няма наети, има само управител , който управлява и собственикът не полага труд ? Защото , ако полага следва и да се осигурява........

#6 | 11.03.2014, 21:33
Публикации: 12 / 0
Това искам да кажа. Работи и има фактури-приходи, разходи... Има си дейност. Аз си мисля, че щом собственика на фирмата има приходи от дейността на фирмата е длъжен да внася осигуровки, защото фирмата му работи. Тя все пак е негова собственост, а както разбрах от вашия форум управителя може да е назначен и като такъв да няма възнаграждние и щом не получава такова не е длъжен да внася осигуровки.
#7 | 11.03.2014, 22:17
Публикации: 11932 / 2174
" Аз си мисля, че щом собственика на фирмата има приходи от дейността на фирмата е длъжен да внася осигуровки......"

Фирмата може да има дейност и да има управител, различен от собственика , а същият в това време да не полага труд. В този случай не следва и да се осигурява. Полагането на труд, а не приходите от дейността на фирмата са в основата на изискването за осигуряване.
Един собственик или съдружник в рамките на самоосигуряването може и да управлява и да упражнява дейност свързана с основната дейност на фирмата. В този случай , ако няма възнаграждение по ДУК не следва ида се осигурява като управител, а само като самоосигуряващо се лице.

 
#8 | 11.03.2014, 22:35
Публикации: 12 / 0
Да. Собственика е безработен, взима помощи като безработен. Сам си движи нещата. Не се осигурява, защото ще му спрат обезщетението за безработен, а управителя е назначен, за да взима собственика обезщетението.
#9 | 11.03.2014, 22:36
Публикации: 12 / 0
Според това, което сте написали всеки може да мами  и да взима обезщетение все едно, че не работи и в същото време да получава пари от фирмата си.. Благодаря! Разбрах!
#10 | 11.03.2014, 22:40
Публикации: 11932 / 2174
Не мисля, че това, което пишете е вярно. Фирмата има управител, който управлява. Тя извършва някаква дейност , каквато и да е тя. Все някой трябва да я върши - не и управителят обаче. Няма наети. Следва, че се извършва от собственика. Значи той упражнява личен труд и следва да се осигурява. Това, че не го прави е нарушение, а не законова възможност, която използва, за да " лъже и мами " .
#11 | 11.03.2014, 22:41
Публикации: 9297 / 1557
"всеки може да мами  и да взима обезщетение все едно, че не работи и в същото време да получава пари от фирмата си.."

Абе може, ама ако му стиска.
При първата проверка, при която се установи, че този фирмаджия е подписал накакъв документ или работи нещо друго без да е подал декларация за начало на самоосигуряването, хем ще внася осигуровки с лихвите, хем ще връща обезщетението.
#12 | 11.03.2014, 22:44
Публикации: 12 / 0
Всъщност целта е била понеже фирмата работи и трябва да се внасят някакви осигуровки, а собственика в момента е на помощи-този управител да внася някакви осигуровки. Въпросът ми е длъжен ли е собственика да внася осигуровки щом фирмата има дейност и освен управител няма други служители?
#13 | 11.03.2014, 22:46
Публикации: 11932 / 2174
Въпросът ми е длъжен ли е собственика да внася осигуровки щом фирмата има дейност и освен управител няма други служители?


Ако от това логично следва, че този собственик работи, полага труд в собствената си фирма - да, следва и да се осигурява.
#14 | 11.03.2014, 23:40
Публикации: 12 / 0
Благодаря за отговорите!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група