Разпределяне на дивиденти на физически лица

15.01.2015, 11:08 21019 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

15.01.2015, 11:08
Разпределяне на дивиденти на физически лица

Отговаря д-р Али ВЕЙСЕЛ - д.е.с., регистриран одитор



   Въпрос: Фирма „Х” ООД разпределя дивиденти в размер на 5000 лева в полза на две местни физически лица (по 2500 лв. за всяко лице). Фирмата удържа и внася данък в размер на 250 лева. Каква сума трябва да получат двете лица, по 2500 лв. или по 2375 лв.?

   Отговор: Съгласно чл. 38, ал. 1, т. 2, буква „а” от Закона за данък върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) местните физически лица се облагат с окончателен данък за доходите от дивиденти. Според ал. 2 от същия член окончателният данък за доходите от дивиденти се определя върху брутната сума, определена с решението за разпределяне на дивидент.
Нормата на чл. 46, ал. 3 от ЗДДФЛ определя ставка на данъка за доходите по чл. 38, ал. 1 в размер на 5%.
Чл. 65, ал. 2 от ЗДДФЛ изисква данъкът по чл. 46 за доходите по чл. 38, ал. 2 да се удържа и внася от предприятието - платец на дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което е взето решението за разпределяне на дивидент.
„Удържане и внасяне” на данъка означава приспадане от сумата на лицето. Няма логика този данък да е за сметка на предприятието. То само удържа сумата от физическото лице и я внася в бюджета. Това означава, че според данните в запитването лицата трябва да получат по 2375 лв.
#1 | 19.01.2015, 13:44
Публикации: 92 / 3
Две декларации по чл.55 трябва да попълня за двамата собственици, или една обща. Съответно платежното към бюджета - едно общо или 2.
#2 | 19.01.2015, 13:47
Публикации: 6113 / 545
Една декларация по чл.55 и едно платежно.
#3 | 19.01.2015, 13:51
Публикации: 92 / 3
Благодаря ти!
Няколко пъти така го подавам, ама днес май много се замислих.....
#4 | 06.06.2016, 13:43
Публикации: 21 / 0
Здравейте! Ще ползвам темата да попитам:
1.Сега в месец юни 2016г. собственика взема решение да разпределя печалба /от предходни години 2015, 2014 и 2013/.Кога се отразява това обстоятелство в протокола от Събранието на съдружниците във връзка с публикуването на ГФО? Предполагам догодина, когато обявяваме 2016г.? Понеже още не съм публикувала за 2015г и за първи път ще разпределям искам да съм сигурна сега да не пропусна нещо.
2.Също така във връзка с декл по чл.55 и подаването и в месеца следващ тримесечието на плащането на дивидента, то на практика така ли ще се случи: понеже м. юни е във второто тримесечие, то задължението за плащането на дънъка и подаването на декл. по чл.55 е до 31.07.2016г?
#5 | 06.06.2016, 13:49
Публикации: 6113 / 545
Срокът за подаване на декларация по чл.55 и плащането на данъка зависи от датата на решението за плащане на дивидент, а не от самото плащане на дивидента.
Т.е., ако има взето решение през м.юни трябва д.55 да се подаде до 31.07 и до тази дата да се преведе данъка. Самият дивидент може да се плати на лицето по-късно.
#6 | 06.06.2016, 13:50
Публикации: 7230 / 1079
1. В ТР публикувате решението за приемане на ГФО, което трябва да е накъде от м. малт. Решението за разпределяне на дивидент, когато не е едновременно с решението за приемане на ГФО,  не се обявява в ТР
2. Да
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове