Дивидент

17.03.2015, 16:49 15913 24
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

17.03.2015, 16:49
Публикации: 118 / 0
Имам разпределен дивидент, т.е. собственикът си е превел средства по личната сметка с основание - авансово разпределение на дивидент. Имам следните въпроси:

1. Четох, че може да се разпредели като дивидент само печалба от минали години, ЗКПО забранява авансово вземане на дивидент от печалбата от текущата година. Вярно ли е това, не го намирам  в ЗКПО. В случай че е вярно - какви варианти остават, той вече си ги е превел по личната сметка? може би да ги сложа в с-ка Разчети със собственика? става въпрос за 5 000 евро......

2. В случай че може да остане като дивидент - дивидентът е изплатен през март и собственикът е чуждестранно лице от ЕС. Подавам декларация по чл.55 /образец 4001/  заедно с приложение 1 /образец 4011/ и плащам данък 5% до края на април - има ли нещо друго ?
#1 | 17.03.2015, 17:27
Публикации: 118 / 0
Всъщност забраната май произтича от ТЗ, а не от ЗКПО ...... сама си дискутирам , ще съм благодарна и на участие на други колеги  :smile1:
#2 | 17.03.2015, 18:02
Публикации: 9639 / 1643
#3 | 17.03.2015, 20:06
Публикации: 6322 / 1027
Всъщност забраната май произтича от ТЗ, а не от ЗКПО ...... сама си дискутирам , ще съм благодарна и на участие на други колеги  :smile1:
Забраната произтича от ТЗ, както правилно отбелязвате, но не води до санкции от какъвто и да било вид.
Можете да отчетете дивидента в намаление на неразпределената печалба от минали години за 2014-та, а през 2015-та, когато е взето решението за изплащане на дивидента, да го декларирате и да платите данъка в срок.
#4 | 18.03.2015, 10:18
Публикации: 118 / 0
Проблемът е, че по сметка 122 нямам суми. Дружеството е създадено през 2014 и за 2014 няма дейност, само банкови такси. Финансовият резултат за 2014г е стотина лева загуба.

През 2015г издава фактура за 15 000, получава парите по сметката на дружеството  и си превежда по личната сметка 1/3 от  сумата на фактурата - въпросните 5 000. Умувам по два варианта:

1. Ако го отразя като дивидент, което излиза че е не съвсем правилно, но не подлежи на санкции, статиите ми биха били следните:

426/493 - 5 250 - дивидента + данъка /използвам кръгла сума, данъка няма да е точно 250/
493/503 - 5 000 - сумата, която си е превел по личната сметка
493/454 - 250 - данъка.
В този случай ми остават 5 250 по Дт на 426  - и догодина ще си направя статия 122/426 -  редно ли е това?

2. Да отпусна заем на собственика на ЕООД-то в размер на сумата от 5 000. В този случай за да няма отклонение от данъчно облагане, трябва заема да е с пазарана лихва, нали? Как се отчитат после тези лихви и облагат ли се?

Кой от двата варианта е по - безболезнен, предвид че до края на годината ще има още такива случаи?
С две думи как е най добре да отчета тези взаимоотношения със собственика на ЕООД след като нямам натрупана печалба?
Благодаря, много се обърках и много се надявам на помощта ви:)
#5 | 18.03.2015, 10:24
Публикации: 7212 / 1079
Прочетете какво пише в ЗКПО за скритото разпределение на печалбата.
#6 | 18.03.2015, 10:30
Публикации: 118 / 0
Това ли имате предвид? :

5. (изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) "Скрито разпределение на печалба" са:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) сумите, несвързани с осъществяваната от данъчно задълженото лице дейност или превишаващи обичайните пазарни нива, начислени, изплатени или разпределени под каквато и да е форма в полза на акционерите, съдружниците или свързани с тях лица, с изключение на дивидентите по т. 4, букви "а" и "б";

Тогава излиза, че заемът предоставен на собственикът макар и с лихва е скрито разпределение на печалбата?
По какъв начин тогава да оформя излезлите пари от дружеството? Едва ли само при мен се случва
Остава варианта с дивидента може би , макар и не съвсем правилен. Притеснява ме само че по 426 ще натрупам големи суми
#7 | 18.03.2015, 10:31
Публикации: 118 / 0
Мисля, че съвсем оплетох понятията и се обърках :(
#8 | 18.03.2015, 10:40
Публикации: 7212 / 1079
Е, заемът с лихва си е вид сделка :)

Парите, платени на собственика могат да бъдат отчетени като:
- предоставен заем с договор , срок и лихва
- предоставени суми на подотчетни лица и последващо отчитане
- изплатено възнаграждение за личен труд или по договор за управление със съответното документиране, осигуровки и данъци.

Все пак това не трябва да е постоянна практика. Обяснете нещата на фирмаджията.
#9 | 18.03.2015, 11:11
Публикации: 118 / 0
Благодаря ви
Аз ще му обясня,  той ще продължава да си тегли :( Чужденец е и трудно се обяснява защо не може..... то и българин да беше, пак е трудно, но така съвсем

Какво е мнението ви за варианта с дивидента, за сега на мен той най ми допада. Доколкото чета това не е правилно, но не се санкционира. Или пък редуване на дивидент, заем и личен труд. Вие как процедирате?


#10 | 18.03.2015, 11:21
Публикации: 9639 / 1643
ХХХХХ изчерпателно е изброила възможните варианти .  :good:
Сред тях не е разпределението на дивидент , защото на практика не само  нямате такъв , но и не е допустим законово при липса на неразпределена печалба от минали години / следва да отчетем и различните мнения по въпроса в практиката все пак /  .
#11 | 18.03.2015, 11:30
Публикации: 118 / 0
Да, изчерпателно ги е изброила
Благодаря ви за отговорите. няма как 100 % вярно да се оформи нещо, което не е съвсем правилно, това е извода :(
Благодаря още веднъж за отговорите
#12 | 18.03.2015, 11:36
Публикации: 118 / 0
извинете - последно включване
При вариант  "авансов дивидент" - той  може ли да се счете за "скрито разпределение на печалбата". Макар че няма нищо скрито - декларира се и би имало решение на едноличния собственик на капитал
#13 | 18.03.2015, 11:40
Публикации: 9639 / 1643
Дивидентът се декларира чрез декларация по чл.55 / данък дивидента / и чл.73 и основание за това е Решението за разпределение на дивидента, а не изплащането му. В случая Вие ще изплащате нещо, за което нито е взето решение, нито е декларирано, защото не е възникнало основанието за това.И в тази връзка смятам, че си е скрито разпределение на печалбата. Изразявам лично мнение .
#14 | 18.03.2015, 12:58
Публикации: 118 / 0
Благодаря
Накрая ще ги сложа в 422 и да се трупат там до догодина. Пак не е добре, но 422 поне никъде не я декларирам
#15 | 18.03.2015, 13:03
Публикации: 333 / 37
Ако е необходимо се консултирайте с адвокат и си изпипайте документацията. Ето и едно съдебно решение по тази тема http://www.admcourt-bs.org/CMS_ADM/images_content/1478_2011R.htm
#16 | 18.03.2015, 13:43
Публикации: 333 / 37
Ако е необходимо се консултирайте с адвокат и си изпипайте документацията. Ето и едно съдебно решение по тази тема http://www.admcourt-bs.org/CMS_ADM/images_content/1478_2011R.htm

Постнал съм в грешна тема  :smile1:
#17 | 18.03.2015, 14:40
Публикации: 118 / 0
 няма проблем, само това и липсва на моята  :smile1:
#18 | 18.03.2015, 16:03
Публикации: 1873 / 376
 няма проблем, само това и липсва на моята  :smile1:

Разсмяхте ме  :smile1:
Комбинирания вариант би могъл да бъде:
През тази година ги отнасяте в 422, в крайна сметка вие не знаете защо си ги прибира тия пари собственика-може да акумулира средства за да купи стока от чужбина и да ви я достави за продажба. :wink1:
През следващата година ако се формира през тази година печалба, начислете му дивидент с решение на ОС, декларация, плащане данък, а на него платете разликата между дивидента и данъка, като закриете част от 422.
#19 | 18.03.2015, 16:11
Публикации: 118 / 0
Радвам се, че съм ви разсмяла  :smile1:
За сега се спирам на този вариант, а когато средствата станат повече ще мисля пак......или просто ще направя договор за заем с пазарна лихва и всичките сложнотии произтичащи от това
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове