ЕООД и граждански договор за счетоводното обслужване като физ.лице

06.07.2015, 16:28 12745 21

06.07.2015, 16:28
Публикации: 40 / 0
Ако имаме ЕООД (счетоводна къща) която си я обслужва собственика и  200 лв приход  месечно  ?  Собственика  работи по два  ТД  в др.фирми (на 8 и 4 часа) и правилно ли е да сключа граждански договор за счетоводното обслужване като физ.лице   :question:
#1 | 06.07.2015, 17:00
Публикации: 9261 / 1550
Ако имаме ЕООД (счетоводна къща) която си я обслужва собственика и  200 лв приход  месечно  ?  Собственика  работи по два  ТД  в др.фирми (на 8 и 4 часа) и правилно ли е да сключа граждански договор за счетоводното обслужване като физ.лице   :question:
Този собственик на ЕООД-то като какъв се осигурява? ДУ? СОЛ? ДУ+СОЛ?
Какво значи "имаме ЕООД , която си я обслужва собственика"? Само собственика ли е единствения работещ във фирмата или този собственик е счетоводител на ЕООД-то?
ГД е последната грижа - може с него, може и без него.
#2 | 06.07.2015, 17:19
Публикации: 40 / 0
Като никакъв не се осигурява :smile1:  Изобщо не му и трябва да се осигурява в ЕООД-то,осигурява се при други работодатели. Въпроса ми беше свързан с това,че самия управител(има сключен ДУ без месечно възнаграждение) си води счетоводството на 2 фирми и дали е най-изгодно да се пуска  по един ГД за по 30 лв  месечно на фирма ? Осигуряване като СОЛ е изключено на този етап,защото сумата е прекалено малка  и е безумие да се направи.
#3 | 06.07.2015, 18:00
Публикации: 9261 / 1550
Като никакъв не се осигурява :smile1:  Изобщо не му и трябва да се осигурява в ЕООД-то,осигурява се при други работодатели. Въпроса ми беше свързан с това,че самия управител(има сключен ДУ без месечно възнаграждение) си води счетоводството на 2 фирми и дали е най-изгодно да се пуска  по един ГД за по 30 лв  месечно на фирма ? Осигуряване като СОЛ е изключено на този етап,защото сумата е прекалено малка  и е безумие да се направи.

води счетоводството на 2 фирми ...за по 30 лв  месечно на фирма - няма да коментирам цената. Може и работата да е толкова.
Осигуряване като СОЛ е изключено - а според КСО в конкретната ситуация неосигуряването като СОЛ е недопустимо.

Не съм човекът, който ще дава оценка на това "водене" , но всеки  счетоводител би трябвало да знае, че щом фирмата Му има дейност, и тази дейност я върши Самият Той, то ще трябва да се самооосигурява. Това не може да бъде избегнато нито с ГД, нито по друг начин.
#4 | 08.07.2015, 14:30
Публикации: 40 / 0
води счетоводството на 2 фирми ...за по 30 лв  месечно на фирма - няма да коментирам цената. Може и работата да е толкова.
Осигуряване като СОЛ е изключено - а според КСО в конкретната ситуация неосигуряването като СОЛ е недопустимо.

Не съм човекът, който ще дава оценка на това "водене" , но всеки  счетоводител би трябвало да знае, че щом фирмата Му има дейност, и тази дейност я върши Самият Той, то ще трябва да се самооосигурява. Това не може да бъде избегнато нито с ГД, нито по друг начин.


Нещо не ме разбираш какво искам да кажа... взимам от фирмите по 100 лв като издавам ф-ра към тях и пускам за месеца ГД към себе си на стойност 30 лв за счетоводни услуги.  Защо да е недопустим ГД в конкретния случай ? Мога да пусна и въпросния ГД и към друго лице например ?
#5 | 08.07.2015, 14:43
Публикации: 6403 / 1127
Доколкото си спомням имаше юридически тълкувания за невъзможността собственик на ЕООД да сключва договор със себе си като ФЛ. :hmmm:
#6 | 08.07.2015, 14:45
Публикации: 266 / 5
Но издавйки фактури от името на фирмата, значи фирмата извършва дейност, следователно ти можеш да се самоосигуряваш или дук, гражданския договор, значи че полагаш личен труд и пак минималните вноски са като на самоосигуряващ, няма как да избегнеш това щом фирмата извършва дейност.
Сключи граждански договор с 2-те фирми по-отделно( за по-малка стойност, за да са по-малко осигуровките и данъка, щом имаш отделно трудови договори, осигуряването през гражданските ще е задължително, за да избегнеш самоосигуряването през фирмата.
#7 | 08.07.2015, 14:58
Публикации: 40 / 0
Но издавйки фактури от името на фирмата, значи фирмата извършва дейност, следователно ти можеш да се самоосигуряваш или дук, гражданския договор, значи че полагаш личен труд и пак минималните вноски са като на самоосигуряващ, няма как да избегнеш това щом фирмата извършва дейност.
Сключи граждански договор с 2-те фирми по-отделно( за по-малка стойност, за да са по-малко осигуровките и данъка, щом имаш отделно трудови договори, осигуряването през гражданските ще е задължително, за да избегнеш самоосигуряването през фирмата.


АЗ като физ.лице съм сключил  два ГД  с моята фирма за счетоводно обслужване на 2-те фирми по-отделно за по 30 лв. Върху тях се плащат осигуровки . Осигурява ме друг работодател (12ч) при който съм на 2 ТД .И аз мисля,че това е начина да се избегне самоосигуряването. Благодаря ти :good:
#8 | 09.07.2015, 00:48
Публикации: 9261 / 1550

АЗ като физ.лице съм сключил  два ГД  с моята фирма за счетоводно обслужване на 2-те фирми по-отделно за по 30 лв. Върху тях се плащат осигуровки . Осигурява ме друг работодател (12ч) при който съм на 2 ТД .И аз мисля,че това е начина да се избегне самоосигуряването. Благодаря ти :good:

Сключил си ГД с ТВОЯТА фирма. Добре. А ТВОЯТА фирма ОБСЛУЖВА другите фирми - клиенти. Така ли? Е, така няма начин да избегнеш самоосигуряването.
Ако ТИ като ФЛ си сключил ГД със всяка фирма-клиент по отделно, без да намесваш фирмата СИ, може и да може да избегнеш самоосигуряването.
Това, че си осигурен на две места по ТД за 8+4 часа, не означава, че не си задължен да се самоосигуряваш. Дори и по тези два ТД да си осигурен  върху 2600 лв общо, не означава, че не трябва да се регистрираш като СОЛ. Независимо, че в този случай реално не внасяш осигуровки.

СЪЖАЛЯВАМ, ЧЕ ТРЯБВА ДА ОБЯСНЯВЯМ ТОВА НА ЕДИН СЧЕТОВОДИТЕЛ!
#9 | 09.07.2015, 15:18
Публикации: 40 / 0
Сключил си ГД с ТВОЯТА фирма. Добре. А ТВОЯТА фирма ОБСЛУЖВА другите фирми - клиенти. Така ли? Е, така няма начин да избегнеш самоосигуряването.
Ако ТИ като ФЛ си сключил ГД със всяка фирма-клиент по отделно, без да намесваш фирмата СИ, може и да може да избегнеш самоосигуряването.
Това, че си осигурен на две места по ТД за 8+4 часа, не означава, че не си задължен да се самоосигуряваш. Дори и по тези два ТД да си осигурен  върху 2600 лв общо, не означава, че не трябва да се регистрираш като СОЛ. Независимо, че в този случай реално не внасяш осигуровки.

СЪЖАЛЯВАМ, ЧЕ ТРЯБВА ДА ОБЯСНЯВЯМ ТОВА НА ЕДИН СЧЕТОВОДИТЕЛ!


В такъв случай  ГД ще се сключи с между фирмата и някой друг за извършване на счетоводната работа и аз като собственик няма да полагам личен труд, респективно да се самоосигурявам. :smile1:
#10 | 09.07.2015, 15:21
Публикации: 266 / 5
Но това значи, че фирмата извършва дейност и управителя няма как да не се осигурява, най-малкото като самоосигуряващ.
#11 | 09.07.2015, 15:22
Публикации: 50 / 5
Тогава всъщност кой ще извършва счетоводното обслужване? :blink:
#12 | 09.07.2015, 15:23
Публикации: 266 / 5
Сключете, вие като физическо лице граждански с др. две фирми, за да не намесвате вашата фирма и да не се самоосигурявате.
#13 | 09.07.2015, 15:25
Публикации: 266 / 5
Вие управителя, който се самоосигурява, може да сключите и договор за личен труд с фирмата ви за по-точно,  но може и без него.
#14 | 09.07.2015, 15:29
Публикации: 40 / 0
Но това значи, че фирмата извършва дейност и управителя няма как да не се осигурява, най-малкото като самоосигуряващ.

Неразбирам защо да се осигурява упрявителя при условие, че не извършва физически труд ? Труда по счетоводното обслужване ще се извърши от лице наето по граждански договор.  Дефакто по този начин ще има кой на практика да е извършил счетоводната обработка на фирмите. Договор между мен и клиента не ме устройва, затова търся алтернатива.
#15 | 09.07.2015, 15:37
Публикации: 50 / 5
И кой ще сключи гражданския договор за счетоводно обслужване от страна фирмата?
#16 | 09.07.2015, 15:40
Публикации: 11896 / 2168
Искате счетоводното обслужване да е с външно за Вашата фирма лице, а иначе клиентите да са на фирмата ? Значи аз като Ваш клиент ще искам да ми издаде фактура фирмата, а тя на кого ще е възложила тази работа не ме интересува. И администрирането на този процес, независимо, че изпълнител на счетоводната работа е външно физическо лице е работа на Вашата фирма. Вие ще ми издадете фактурата за счетоводно обслужване, а не лицето на граждански договор, Вие ще подпишете договора с това лице........изобщо Вие ще управлявате, макар да не счетоводствате и затова ще упражнявате дейност и следва да сте СОЛ.

Ако това не Ви харесва нека друго физическо лице да сключи договор с Вашите клиенти , но това може би също не Ви харесва...
#17 | 10.07.2015, 09:20
Публикации: 40 / 0
Искате счетоводното обслужване да е с външно за Вашата фирма лице, а иначе клиентите да са на фирмата ? Значи аз като Ваш клиент ще искам да ми издаде фактура фирмата, а тя на кого ще е възложила тази работа не ме интересува. И администрирането на този процес, независимо, че изпълнител на счетоводната работа е външно физическо лице е работа на Вашата фирма. Вие ще ми издадете фактурата за счетоводно обслужване, а не лицето на граждански договор, Вие ще подпишете договора с това лице........изобщо Вие ще управлявате, макар да не счетоводствате и затова ще упражнявате дейност и следва да сте СОЛ.

Ако това не Ви харесва нека друго физическо лице да сключи договор с Вашите клиенти , но това може би също не Ви харесва...

Точно това е начина за убиване на дребния бизвес. След това защо ли нямало пари за пенсии ...както и да е то е ясно, че България е отдавна потънал кораб. При условие, че съм на ТД трябва ли да внасям ЗО като СОЛ ?
#18 | 10.07.2015, 09:34
Публикации: 9261 / 1550
При условие, че съм на ТД трябва ли да внасям ЗО като СОЛ ?

Атила, Вие счетоводител ли сте? Или просто се мъчите да ни убедите, че може да "водите" счетоводство на цели две фирми без да сте прочели нито един нормативен документ в областта на осигуряването?
Е, така наистина не може да се прави бизнес :no:
#19 | 10.07.2015, 09:40
Публикации: 11896 / 2168
Точно това е начина за убиване на дребния бизвес. След това защо ли нямало пари за пенсии ...както и да е то е ясно, че България е отдавна потънал кораб. При условие, че съм на ТД трябва ли да внасям ЗО като СОЛ ?

Интересно ми е защо всеки българин в чужбина си внася чинно данъците и казва " Какъв ред има там" . Тука обаче протестира против това, че трябва да плаща и търси вратички да не го направи. Според мене пари за пенсии няма, защото няма плащане на осигуровки от хора, които са задължени, но не го правят. Иначе , ако дребният бизнес загива от 123.06 лв. за осигуровки то по-добре да го няма. Както и да е - нищо лично, просто изказвам мнение, както и Вие го правите.

По темата - осигуряването като СОЛ и по трудов договор е осигуряване на две различни основания. Упражнявате ли дейност в качеството си на собственик на фирма следва и да се осигурявате независимо от това дали сте назначен или не на трудов договор. Ако сте пенсионер ще внасяте само здравни осигуровки, ако ли не - ще се осигурявате за пенсия 108.36 лв минимум или за всички осигурителни случаи 123.06 лв. минимум.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група