Съкращение след майчинство

23.09.2015, 15:58 4804 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

23.09.2015, 15:58
Публикации: 383 / 13
Здравейте!На 23.09.2015 г. изтича последния ден от отпуската по чл.167а на майка.Детето е навършило 3 години през м.август 2015г.Работодателят иска да съкрати  служителката и тя да се запише в Бюрото по труда.Какъв е редът,има ли срок,в който трябва да се запише в Бюрото-само да не е 3 дни!Имаше нещо-Щатни ведомости-стари,нови-за съкращение в щата.Моля за помощ!
#1 | 23.09.2015, 16:03
Публикации: 5889 / 505
"Имаше нещо-Щатни ведомости-стари,нови-за съкращение в щата." - това не го разбрах.
Срокът за регистрация в Бюрото по труда е 7 работни дни от датата на прекратяване на договора.
#2 | 23.09.2015, 16:06
Публикации: 383 / 13
Благодаря,7 дни е добре!Ами преди години правихме съкращения и бегло си спомням,че искаха щатно разписание ли беше,ведомости ли-губи ми се.Изглеждаше-като бройки и длъжности,старо и ново-та да се види,че тази бройка и длъжност вече я няма.
#3 | 24.09.2015, 17:35
Публикации: 383 / 13
Здравейте отново!Ориентирах се в ситуацията,но имам един въпрос още.Лицето е ползвало неплатен отпуск по чл.167а.Той се брои за трудов стаж.Но за осигурителен-брои ли се?За да знам дали да изписвам текста в трудовата книжка-"Трудовия стаж и т.н..."
#4 | 25.09.2015, 09:48
Публикации: 5550 / 369
Здравейте отново!Ориентирах се в ситуацията,но имам един въпрос още.Лицето е ползвало неплатен отпуск по чл.167а.Той се брои за трудов стаж.Но за осигурителен-брои ли се?За да знам дали да изписвам текста в трудовата книжка-"Трудовия стаж и т.н..."
Да, брои се и за осигурителен
#5 | 25.09.2015, 10:19
Публикации: 383 / 13
 :give_rose:
#6 | 13.07.2016, 14:18
Публикации: 5 / 0
Здравейте!
На 21.07.2016 г. ми изтича майчинството и си вземам полагаемата ми се платена отпуска за двете години, в които не съм била на работа. Въпросът ми е дали работодателят може да ме съкрати след това, за да мога да взимам обезщетение от Бюрото по труда съобразно трудовия ми стаж (9 г.) и на база доходите, които съм получавала? Ако може, какви са процедурите?
Благодаря предварително!
#7 | 13.07.2016, 14:22
Публикации: 5550 / 369
Ако сте в срок за изпитване, работодателят може да Ви освободи по чл.71 КТ.
Тогава ще получаване от борсата според общия трудов стаж
#8 | 13.07.2016, 14:37
Публикации: 5 / 0
Ако сте в срок за изпитване, работодателят може да Ви освободи по чл.71 КТ.
Тогава ще получаване от борсата според общия трудов стаж

Здравейте! Не, не съм в срок на изпитание. Работя там от 2007 г.
#9 | 13.07.2016, 14:48
Публикации: 5550 / 369
До 3 годишна възраст на детето, сте защитена от закона. Едва ли някой работодател би си причинил главоболия и неприятности, да съкрати майка, за да отиде при по-добри условия на борсата
#10 | 13.07.2016, 15:00
Публикации: 5 / 0
До 3 годишна възраст на детето, сте защитена от закона. Едва ли някой работодател би си причинил главоболия и неприятности, да съкрати майка, за да отиде при по-добри условия на борсата

Ясно, благодаря все пак за отделеното време.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове