Възможност за уволнение на работник, поради отсъствие от работа повече от месец

24.09.2015, 11:20 13595 21

24.09.2015, 11:20
Публикации: 28 / 1
Лювик ООД
Колеги, имам следната ситуация във фирмата. Наш работник, който беше в болнични около месец, след приключване на същите не се яви на работа. В последствие разбрахме,че е заминал в чужбина на работа. Не ни е уведомил, нито си е подал молба за отпуск. Вече втори месец фирмата му плаща здравни осигуровки, а по принуда го водим в неплатен отпуск. Питането ми е , по какъв член от КТ можем да го освободим, макар че много сме закъсняли за дисциплинарно уволнение.Мерси!
#1 | 24.09.2015, 11:22
Публикации: 5497 / 371
Не е правилно да го водите в неплатен, поради липса на молба от работникът!
Трябва да го водите в самоотлъчка!
Стартирайте процедура за уволнение, независимо, че сте закъснели!
Нямате друг вариант за освобождаване
#2 | 24.09.2015, 11:54
Публикации: 9298 / 1557
Не е правилно да го водите в неплатен, поради липса на молба от работникът!
Трябва да го водите в самоотлъчка!
Стартирайте процедура за уволнение, независимо, че сте закъснели!
Нямате друг вариант за освобождаване

Абе те хубаво ще стартират процедура за уволнение /предполагам, че става въпрос за дисциплинарно/, но как ще поискат и получат писмените обяснения? Най-вероятно работникът е неоткриваем.... За това май е най-добре самоотлъчка до второ пришествие. Освен ако няма някакъв изпитателен срок....

Крайно време е в КТ да залегне някаква процедура за такива случаи, аналогично с прекратяване на ТД от ИТ при неоткриваем работодател.

Аз лично съм заинтересувана.
#3 | 24.09.2015, 12:18
Публикации: 28 / 1
Лювик ООД
Да за писмените обяснения и аз си го мислех, макар че човека може и да се открие,  напечелил се е в чужбина и е вече в България. Там е работата, че не е на изпитателен срок. Ще го "поканя" за писмени обяснения, но съм сигурна че няма да уважи молбата ми. А без тези обяснения ще си имаме проблеми един ден в съда.
Мисля, че това не е единствен такъв случай. При нас вече за трети път се случва, но след време се връщат пак на работа във фирмата. Крайно време е да се вземат някакви мерки. Ще изкачам още  някой колега да помогне с коментар.
#4 | 24.09.2015, 12:36
Публикации: 1166 / 86
#5 | 24.09.2015, 13:03
Публикации: 28 / 1
Лювик ООД
Благодаря много на Светла Керчева! Наистина  статията ще ми е от полза! Мерси!
#6 | 24.09.2015, 13:22
Публикации: 4367 / 719
То затова някои работодатели с подписване на ТД искат и подписана молба за освобождаване... :(
#7 | 24.09.2015, 13:34
Публикации: 28 / 1
Лювик ООД
Аааа  bobo,това с предварително подписаната молба за освобождаване е супер грубо. Нашата фирма е достатъчно коректна и лоялна към работниците си  и в случая се чудя дали да не поканя въпросното лице да си подаде само молба за освобождаване, вместо дисциплинарно да го уволним. Но като се има впредвид, че е пред пенсия.........ситуацият а става доста сложна.
#8 | 24.09.2015, 14:57
Публикации: 4367 / 719
Аааа  bobo,това с предварително подписаната молба за освобождаване е супер грубо. Нашата фирма е достатъчно коректна и лоялна .....

Ясно, и аз се възмущавам на тия прийоми, че от тарикатлъците на някои (и работници и бизнесмени) страдаме всички, ама понякога идва такъв момент, че...
#9 | 24.09.2015, 15:03
Публикации: 28 / 1
Лювик ООД
Така и така сме зачекнали темата с нелоялните работници, да попитам и още: смятате ли, че е редно и коректно, след като работник е тръгнал на гурбет и ние сме му плащали здравните осигуровки /в нашия случай за 2 месеца неплатен отпуск/  е редно да му ги удържа от дължима заплата?
#10 | 24.09.2015, 15:10
Публикации: 9298 / 1557
Така и така сме зачекнали темата с нелоялните работници, да попитам и още: смятате ли, че е редно и коректно, след като работник е тръгнал на гурбет и ние сме му плащали здравните осигуровки /в нашия случай за 2 месеца неплатен отпуск/  е редно да му ги удържа от дължима заплата?
Ако си беше пуснал молба за неплатен - щеше да е коректно да си ги търсите. След като няма такава молба, а просто спира да ходи на работа, нямате никакво основание да правите ЗОВ. Ясно е, че сте направили жест към некоректен работник. Можете да си поискате възстановяване. Дали ще ви върнат парите, зависи от човека.
Ако се заинати - заличете Д1 и ползвайте надвнесеното за други цели. Той да се оправя
#11 | 24.09.2015, 15:57
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Преди три месеца имахме  рутинна проверка от ИТ и същия проблем с работник, който не идваше на работа и не отговаряше на телефонните позвънявания от прекия му ръководител. Инспекторката от ИТ подробно обясни каква трябва да бъде процедурата: покана за писменни обяснения , изпратена по куриер с обратна разписка и ако лицето действително е в чужбина, поканата се връща със съответното обяснение, че лицето не може да бъде намерено . След получаването на обратната разписка, по същия начин се изпраща и заповедта за уволнение.
#12 | 24.09.2015, 16:09
Публикации: 5497 / 371
Здравейте! Преди три месеца имахме  рутинна проверка от ИТ и същия проблем с работник, който не идваше на работа и не отговаряше на телефонните позвънявания от прекия му ръководител. Инспекторката от ИТ подробно обясни каква трябва да бъде процедурата: покана за писменни обяснения , изпратена по куриер с обратна разписка и ако лицето действително е в чужбина, поканата се връща със съответното обяснение, че лицето не може да бъде намерено . След получаването на обратната разписка, по същия начин се изпраща и заповедта за уволнение.

А най-сигурно е, ако се стигне до съд, поканата за обяснения и заповедта за прекратяване да бъдат изпратени с нотариална покана
#13 | 25.09.2015, 09:16
Публикации: 28 / 1
Лювик ООД
Колеги , значи първо изпращам препоръчана покана към работника, за да дойде и даде писмени обяснения и тогава пускаме заповед за дисциплинарно уволнение, така ли? Или заповедта си я изготвяме ,а писмените обяснения са само като приложения към нея? Другият проблем , който ми изниква е, че трябва да се състави констативен протокол, подписан от поне двама свидетели - също работници от фирмата, че лицето не се явява на работа.Няма такива желаещи.  Пуста работническа солидарност! А без този протокол мога ли да издам заповед за уволнение?Пълна каша ми настана в главата.
#14 | 25.09.2015, 09:46
Публикации: 5497 / 371
Колеги , значи първо изпращам препоръчана покана към работника, за да дойде и даде писмени обяснения и тогава пускаме заповед за дисциплинарно уволнение, така ли? Или заповедта си я изготвяме ,а писмените обяснения са само като приложения към нея? Другият проблем , който ми изниква е, че трябва да се състави констативен протокол, подписан от поне двама свидетели - също работници от фирмата, че лицето не се явява на работа.Няма такива желаещи.  Пуста работническа солидарност! А без този протокол мога ли да издам заповед за уволнение?Пълна каша ми настана в главата.

1. Докладна от прекият ръководител, че лицето не се явява на работа от ....../дата/ до момента. /не ви трябва констативен протокол/
2. В поканата за даване на обяснения фиксирате срок /3 дни например от получаването/ да се яви и даде обяснения.
3. Изчаквате да мине този срок и чак тогава пускате заповед за уволнение
#15 | 25.09.2015, 09:56
Публикации: 28 / 1
Лювик ООД
Мерси dalila, ще следвам тази последователност. Предполагам, че каквито и да са обясненията, те не оневиняват работника и не отменят уволнението. Ако имам въпроси за уточнения пак ще питам. Като утъпчим пътеката вече ще е лесно.
#16 | 25.09.2015, 09:58
Публикации: 5497 / 371
Мерси dalila, ще следвам тази последователност. Предполагам, че каквито и да са обясненията, те не оневиняват работника и не отменят уволнението. Ако имам въпроси за уточнения пак ще питам. Като утъпчим пътеката вече ще е лесно.
Дори и да не получите обяснения, факта, че са изискани,  значи е спазена процедурата и спокойно може да уволните лицето
#17 | 29.09.2015, 17:32
Публикации: 261 / 41
обясненията не са задължителни, но е задължително работодателят да ги поиска. Аз лично в поканата за даване на обяснения съм вкарал текст, с който работника може да откаже даването им. Но по този начин имам подписан документ, че на лицето е предоставено това му право, от което то не се възползва.
#18 | 30.09.2015, 08:32
Публикации: 28 / 1
Лювик ООД
обясненията не са задължителни, но е задължително работодателят да ги поиска. Аз лично в поканата за даване на обяснения съм вкарал текст, с който работника може да откаже даването им. Но по този начин имам подписан документ, че на лицето е предоставено това му право, от което то не се възползва.
Благодаря за съвета!Вече пуснах покана с обратна разписка, чакам човека да се появи
#19 | 30.09.2015, 11:36
Публикации: 40 / 0
Това с поканите не върши работа в съда ако лицето не е намерено и самата покана не е връчена ! По добре се консултирайте с добър адвокат . Но за мен най-доброто решение са преговорите колкото и неприятни да са и евентуална молба по взаймно съгласие.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група