Право на обещетение за болнични след прекратяване на трудовото пшравоотношение

20.03.2017, 10:06 4803 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

20.03.2017, 10:06
Публикации: 100 / 14
Здравейте,
Работник е освободен от работа на 06.03.2017г./регистрирал се е в Бюрото по труда/, но на 15.03.2017 му правят операция. Има ли право на болнични? И на кого да бъде представен болничния лист?
Благодаря предварително за компетентните отговори!
Успешна нова седмица колеги!
#1 | 20.03.2017, 10:13
Публикации: 6955 / 1020
Има право на болничен. Носи го на бившия си работодател. От НОИ ще платят болничния за за дните в периода  от 15,03, до ~05,04. /не ми се смята кога точно е 30-ия ден след прекратяване на ТД/
#2 | 20.03.2017, 13:23
Публикации: 2 / 0
В случай има ли значение по какъв член от КТ е освободен?
#3 | 20.03.2017, 16:16
Публикации: 6955 / 1020
КСО
чл. 42, ал. 2
(2) Когато временната неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест е настъпила до 30 календарни дни от прекратяването на трудовия договор или осигуряването, паричното обезщетение се изплаща за срока на неработоспособността, но за не повече от 30 календарни дни. В тези случаи паричното обезщетение не се изплаща на лица, които получават пенсия или обезщетение за оставане без работа, определено съгласно нормативен акт. Изплатените парични обезщетения за временна неработоспособност се възстановяват от лицата за периода, за който им е отпусната пенсия, или им е изплатено обезщетение за оставане без работа
#4 | 25.03.2017, 01:36
Публикации: 100 / 14
Много благодаря за компетентния отговор :good:
#5 | 25.03.2017, 09:55
Публикации: 37 / 0
Имам въпрос - ако след ползване на обезщетение за нетрудоспособност, работникът подаде в НОИ документи за обезщетение за безработица, как се процедира, трябва ли да върне обезщетението от болничния лист?
#6 | 25.03.2017, 16:17
Публикации: 6955 / 1020
Имам въпрос - ако след ползване на обезщетение за нетрудоспособност, работникът подаде в НОИ документи за обезщетение за безработица, как се процедира, трябва ли да върне обезщетението от болничния лист?

КСО
Чл. 54г. (1) Изплащането на паричното обезщетение за безработица се спира за периода, през който лицето получава обезщетение за временна неработоспособност или обезщетение за оставане без работа на основание нормативен акт.
(2) Безработният е длъжен да декларира пред съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт настъпването и отпадането на обстоятелствата по ал. 1 в срок до 7 работни дни.
(3) Изплащането се възобновява от деня на отпадане на основанието за спиране за оставащия към датата на спиране период.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове