Данък печалба при продажба на три имота

23.12.2017, 23:41 8919 12

23.12.2017, 23:41
Публикации: 5 / 0
Здравейте,



Имаме нужда от помощ при тълкуването на закона за данък печалба.

Живеем със семейството ми в САЩ и притежаваме в София апартамент с гараж и мазе в гаража и малко складово помещение,които ще се наложи да продадем идната година.

Имотите са закупени преди повече от 5 години.Апартамента с гаража и мазето към него са на един нотариален акт,а склада на отделен нотариален акт.

Писах на адвокат от София и той каза че апартамента с гаража и мазето са два имота и склада се явявантрети имот.Също каза да се свържа с вас относно данъка.

След като ще продавам три имота следва ли че данък печалба се плаща само на третия или и на всичките имоти тъй като са вече повече от два за календарната година?

Благодаря ви предварително.

Весели празници!



Поздрави,

Георги

#1 | 23.12.2017, 23:58
Публикации: 9297 / 1557
1. Не бъркайте данък печалба (за фирми и еднолични търговци) с данъка върху доходите на физическите лица.
2. Вижте Закона за данъците върху доходите на физическите лица, чл.13. Там са описани условията, при които доходите от продажбата на имоти са необлагаеми. Във всички други случаи се облатат с 10% данък.
#2 | 24.12.2017, 15:36
Публикации: 5 / 0
Благодаря за отговора,но той не ми помага да разбера закона.
Ясно е че до 2 имота са освободени от данък,но какво става като са 3???
Дали данък се плаща само на третия като първите два са освободени или всичките подлежат на облагане с данък,тъй като са вече повече от два??
Третия имот(малко складово помещение) ще се продаде на следващ ден за да е ясно разграничен от предходните два при вписване в регистрите.
Благодаря ви предварително.
Весели празници.
#3 | 24.12.2017, 20:23
Публикации: 4364 / 719
Писах на адвокат от София и той каза че апартамента с гаража и мазето са два имота и склада се явявантрети имот.

Не знам отговора, но се сетих нещо - за колко имота получавате известие и плащате данък сгради? Апартаментът с гаража и мазето заедно ли са, или разделени?
#4 | 24.12.2017, 21:15
Публикации: 5 / 0
Благодаря.Има доста смисъл в това което сте се сетили.Ще питам баща ми,защото той ги плаща в България.
Адвоката каза че са два тъй като в нотариалния акт пише "имотите".
Старнно как от два счетоводни форум сайта никой не знае какво се плаща ако се продадат повече от 2 имота за календарната година.
Писах и на НАП,но отговор няма.
#5 | 25.12.2017, 00:29
Публикации: 4364 / 719
Не зная как е записан в НА, но този склад май излиза облагаем, независимо дали е първи, втори или трети имот, защото не е недвижим жилищен имот:
ЗДДФЛ, ДР т. 51. "Недвижим жилищен имот" във връзка с прилагането на чл. 13, ал. 1, т. 1 е недвижим имот, който към момента на продажбата или замяната може да служи за задоволяване на жилищни нужди.

Ако в НА е вписан не като жилищен имот чуденето отпада.
#6 | 25.12.2017, 09:45
Публикации: 11932 / 2174
Благодаря за отговора,но той не ми помага да разбера закона.
Ясно е че до 2 имота са освободени от данък,но какво става като са 3???

Честита Коледа !
Всъщност мисля, че законът в случая е недвусмислен - в чл.13 се изброяват необлагаемите доходи и се посочва, че такива са "до два имота, които...." .Имате продадени 3 - 2-та попадат в чл.13, а третият е облагаем, защото не отговаря на условието за необлагаемост.
Всичко това е така при условие, че тези продажби не са независима икономическа дейност за лицето.
#7 | 25.12.2017, 09:49
Публикации: 6403 / 1129
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;

Третият имот - във Вашия случай складовото помещение - ще е облагаем. Първите два - не.

Данъкът се изчислява при спазване на следните текстове:
Чл. 33. (1) Облагаемият доход от продажба или замяна на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, се определя, като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 на сто разходи.

(5) Продажната цена включва всичко придобито от лицето във връзка с продажбата/замяната, включително възнаграждение, различно от пари.
(6) Цената на придобиване по ал. 1, 2 и 4 е:
1. документално доказаната цена на придобиване на имуществото;
.................
3. (доп. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) нула - когато няма документално доказана цена на придобиване, ..............

#8 | 25.12.2017, 23:48
Публикации: 5 / 0
Благодаря ви изключително много Irenabrili.
Вие сте единственият човек,който ми даде разбираем отговор.
Значи ще изповядам сделката с апартамента гаража и мазето първо и след това за склада,на които сте трябва да платя данък печалба.
Знаете ли ако сделките се изповядат в един ден,една след друга дали може да възникне проблем или е задължително да са в различни дни??
Просто гледам кое ще е по-лесно за хората,които упълномощавам.
Благодаря ви много.
Весела Коледа!!!
#9 | 29.12.2017, 15:57
Публикации: 5 / 0
Здравейте отново,
Пиша защото съм объркан от разлчната информация,която получавам относто продажбата на повече от 2 имота в една календарна година.
Баща ми е говорил с адвокат от Пловдив и му е било казано че след като са повече от два имота НАП гледали на нас като на бизнес и трябвало да платим данък печалба  на всичките.Тоест първите два също подлежат на данък заради третия???
Не мога да изискам писмен отговор от НАП,тъй като нямам електронен подпис.
Моля кажете на кой отговор да се доверя.
Въпросът е счетоводен,а не правен затова пиша тук.
Благодаря ви.
#10 | 29.12.2017, 17:07
Публикации: 4364 / 719
Поискайте консултацията с адвоката да е писмена. Да се каже е лесно, написването дава повод за допълнителни размишления. Нали по едно време искаха само те да дават консултации...
Въпроси към НАП могат да се задават и писмено - по пощата, с куриер, както и в деловодството (последното предполагам).

Погледнах набързо и ми се струва, че този отговор на НАП е близък до вашето питане: Вх.№ 201232 от 20.03.2013 РО ПАЗАРДЖИК Отг. ОУИ Пловдив
#11 | 29.12.2017, 17:12
Публикации: 11932 / 2174
Баща ми е говорил с адвокат от Пловдив и му е било казано че след като са повече от два имота НАП гледали на нас като на бизнес

Това е една възможна хипотеза , но изказана твърде прибързано и неаргументирано от Вашия адвокат. И да питате НАП няма да получите категоричен отговор, защото всяко твърдение следва да се аргументира от коя да е от страните.
Вижте едно мнение на нотариус, което е различно от това на Вашия адвокат . Правя уговорката обаче, че това дали продажбите не са независима икономическа дейност от Ваша страна ще следва да аргументирате Вие.

 Някои изменения на данъчните закони, касаещи сделките с недвижими имоти

 
Скрит текст :


Относно това дали продажбата на имоти е или не е независима икономическа дейност и начина, по който следва да разгледате нещата Ви предлагам да прочетете една статия в "Капитал" .

https://www.capital.bg/biznes/konsult/2017/07/17/3008375_danuchno_tretirane_na_prodajbata_na_nedvijimi_imoti/

Икономическа дейност или не

Скрит текст :
#12 | 02.01.2018, 12:28
Публикации: 6403 / 1129
Единствено в ЗДДС е дадено определение за "независима икономическа дейност"

Чл. 3. (1) Данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея.
(2) (Обявена за противоконституционна в частта относно думите "както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус" с РКС № 7 от 2007 г. - ДВ, бр. 37 от 2007 г., доп. - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) Независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.

Според мен, продажбата на повече от два имота в една година не може автоматично да означава "независима икономическа дейност". Във Вашия случай има обстоятелства, които говорят, че продажбата е инцидентна, а именно тя не е с цел получаване на редовен доход, а, по-скоро, ликвидиране на активи, които не можете да поддържате и управлявате от разстояние. Практиката на СЕС, цитирана от delphine, също е в този смисъл.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група