Самоосигуряващо се лице

26.01.2018, 09:44 2950 5

26.01.2018, 09:44
Публикации: 2 / 0
Здравейте. Регистрирах се като самоосигуряващо се лице, застрахователен агент от 12.01.18г., получих заплата на 15.01. от кога дължа осигуровки? И ако прекратя дейност началото на февруари, а получа заплащане на 15.02. ще дължа ли осигуровки за февруари?
#1 | 26.01.2018, 09:50
Публикации: 9299 / 1558

Заплатата по трудов договор или възнаграждение като застрахователен агент?
Ако е второто - върху сумата дължите данък, който внасяте до края на месеца, следващ тримесечието на получаване на дохода, като подавате Д55
А осигуровки дължите за всеки месец, вкл. част от месеца след 12.01.2018. Длъжни сте да подавате Д1.
Ако декларирате прекратяване на дейност, а имате доходи, ще незаконно и ако Ви проверят, освен осигуровките и лихвите, ще дължите и глоба по административното нарушение.
Намерете си счетоводител!!!
#2 | 26.01.2018, 09:53
Публикации: 1187 / 228
Чакайте сега малко, каква точно "заплата" получихте? Изплатиха ви пари по извънтрудово правоотношение, ли?
Като самоосигуряващо лице вие сте длъжна да си осигурявате върху авансов доход в определен размер, който тази година бе фиксиран на 510 лв. Пускането и спирането на дейността се осъществява с подаване на формуляр по образец ОкД-5.
Ако някой ви е изплатил доход по извънтрудово правоотношение, трябв да деклариате обстоятелството, че сте самоосигуряващо лице, а платеца на дохода да ви даде брутна сума по договора, върху която догодина, когато подавате данъчна декларация, да си изравните дохода и удържите и внесете съответния данък...
#3 | 26.01.2018, 10:17
Публикации: 2 / 0
Имам трудов договор по който получавам комисион. Получих сметка за изплатени суми на 15.01. На нея е описано че имам удържан авансов данък 10 % от сумата за облагане. Т.е. върху тази сума дължа осигуровки от 12.01 до 31.01? И ако изчакам изплащането на 15.02 и след това прекратя дейността ще дължа за половината от февруари ли? Ще отида при счетоводител, но исках малко пояснение преди да го направя. Благодаря
#4 | 26.01.2018, 10:30
Публикации: 1187 / 228
Трудовият договор си е трудов договор, осигуряването по реда на СОЛ - нещо съвсем различно, а придобития доход по извънтрудово правоотношение - трето...
От написаното от Вас не откривам обстоятелства, говорещи за трудов договор - "комисион", "сметка за изплатени суми", "пускане и спиране на дейност" и "самоосигуряващо лице" са реквизити на нещо съвсем друго.
Общо взето работата не е проста и следват глоби.
Накратко ви казвам, че трябва да пуснете дейност за периода, когато сте работила през януари и да я спрете, от която дата я спрете. Това се прави с формуляра, който ви написах по-горе, в срок от седем дни от настъпване на обстоятелството. Февруари трябва да подадете осигурителна декларация 1 с код 12 за януари, в която да се осигурите върху авансов доход, пропорционален на отработените дни за месеца, кореспондиращ с периода в декларацията за регистрация на СОЛ(тоя, с който пускате и спирате дейност), изчислен върху 510 лв. За придобития доход и удържан ДДФЛ през първото тримесечие трябва да подадете декл.55 до края на април!
И така ще е докато работите по подобен "трудов договор". Аз също настоятелно бих ви посъветвал да си оцените плюсовете и минусите от тази работа, да не излезе, че работите за блясъка на славата, да си намерите счетоводител и изобщо да бъдете отговорна към себе си...
#5 | 26.01.2018, 11:18
Публикации: 9299 / 1558
Имам трудов договор по който получавам комисион. Получих сметка за изплатени суми на 15.01. На нея е описано че имам удържан авансов данък 10 % от сумата за облагане. Т.е. върху тази сума дължа осигуровки от 12.01 до 31.01? И ако изчакам изплащането на 15.02 и след това прекратя дейността ще дължа за половината от февруари ли? Ще отида при счетоводител, но исках малко пояснение преди да го направя. Благодаря

Пишете неща, които са несъвместими! Hrili Ви е посочил част от несъответствията. Аз съм подчертала още едно-две.
- Когато сте СОЛ не се издава сметка за изплатени суми и не се удържа данък
- ако не сте СОЛ, или по време на работата по съответния граждански договорр не сте била СОЛ, но по това време сте работила по И трудов договор, в сметката за изплатени суми трябва да са удържани и осигуровки, освен данъка.
Задължително се консултирайте със познат /или непознат/ счтоводител, като му представете всички документи. Побързайте! След 25.02. може да е станало късно!Много неща не са Ви ясни и не можете да обясните, за това и отговорите тук няма да са съвсем точни.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група