Съкращаване на работник в изпитателен срок?

25.06.2018, 16:13 14652 21

25.06.2018, 16:13
Публикации: 6 / 0
Здравейте, моля за помощ и вашите коментари за следния казус:

Работата, за която е нает работникът, вече не е налична, поради промяна на изискванията от страна на клиента. Работодателят не може да предложи нова/друга работа на работника. Работникът е в изпитателен срок и реално трябва да бъде, един вид, съкратен.
Възможно ли е съкращаване по време на изпитателен срок и на какво основание? Чл. 71 не е ли само за, един вид, уволнение/несправяне с длъжността или може да се запише така, че хем работникът да получава пълен размер на обезщетение от борсата (60% от последните 24 месеца...), хем да не се води уволнен/неспособен?
#1 | 25.06.2018, 16:59
Публикации: 1302 / 183
Само предлагам едно разсъждение без да ви ангажирам да го приемете.
След като работата, както се изразихте, не е налична, то и длъжността не е налична.
Освободете го по чл. 328 (1) т. 2 от КТ, за да може да отиде на борсата (ако има право) във връзка и при спазване условията на чл. 71 (1) като опишете в заповедта подробно за какво става дума, за да няма място за спорове и съмнения.
За срока на предизвестие и обезщетенията предполагам, че "си знаете урока".  :smile1:

Между другото, според юристите на МТСП чл. 70 и 71 от КТ не са основни при назначаване и освобождаване. Те са съпътстващи и дават допълнителни условия в ТД.
Успех и късмет!
#2 | 25.06.2018, 17:17
Публикации: 1187 / 228
При положение, че е в срок на изпитване, без каквито и да е дълбоки мисли го прекратете на основание чл. 71, ал. 1 и не се вкарвайте сами в "небрано лозе"...
И аз на свой ред се въздържам да навлизам в дълбокомислени разсъждения, за да не Ви плаша - просто ви казвам, че най-чистото основание за вас е чл.71... Вярвайте ми, че всяко друго, произтичащо от вашата инициатива, е по-проблематично...


п.с. Според указания и съдебни решения чл. 70 действително не е самостоятелно основание за сключване на трудов договор, но относно чл. 71 подобно не съм срещал.
#3 | 25.06.2018, 17:48
Публикации: 9299 / 1558
При положение, че е в срок на изпитване, без каквито и да е дълбоки мисли го прекратете на основание чл. 71, ал. 1 и не се вкарвайте сами в "небрано лозе"...
И аз на свой ред се въздържам да навлизам в дълбокомислени разсъждения, за да не Ви плаша - просто ви казвам, че най-чистото основание за вас е чл.71... Вярвайте ми, че всяко друго, произтичащо от вашата инициатива, е по-проблематично...

Това е точно така, ако kersi пита като представител на работодателя, но имам съмнение, че това е работника.  ;)
Много работници се плашат, че в трудовата им книжка ще има прекратяване по чл.71. Вярно, логично е да се мисли, че е поради несправяне с работата, но не винаги. Когато е направено с цел "пълна борса", то се вижда и от птичи поглед, а когато работникът си е калпав, това ще си проличи още на другия ден.

ПП Не можете да принудите работодателя да приложи по-скъпо струващ за него начин на прекратявяне на ТД само за да изглежда добре трудовата Ви книжка. 
#4 | 27.06.2018, 09:28
Публикации: 6 / 0
Това е точно така, ако kersi пита като представител на работодателя, но имам съмнение, че това е работника.  ;)
Много работници се плашат, че в трудовата им книжка ще има прекратяване по чл.71. Вярно, логично е да се мисли, че е поради несправяне с работата, но не винаги. Когато е направено с цел "пълна борса", то се вижда и от птичи поглед, а когато работникът си е калпав, това ще си проличи още на другия ден.

ПП Не можете да принудите работодателя да приложи по-скъпо струващ за него начин на прекратявяне на ТД само за да изглежда добре трудовата Ви книжка.

Проблемът е, че счетоводството казва, че ако използва чл. 328 в изпитателен срок, ще има проблеми с институциите, защото им се е случвало преди. Не е проблем плащането на обещетение 1 месец. Значи ли това, че законите не позволяват работодател да съкрати човек в изпитателен срок, при възникнала реална такава ситуация и ако желае да постъпи най-коректно? Какви толкова неприятности могат да последват за работодателя и защо?

Да, аз съм работникът, но въпросът идва и от двете страни. Отношенията с работодателя са си добри и коректни. Ако чл. 71 е единствения вариант - ок, макар и тук да не е ясно как точно да се използва коректно. Все пак е странно законите да не покриват всички реални ситуации.
#5 | 27.06.2018, 09:41
Публикации: 9299 / 1558
Значи ли това, че законите не позволяват работодател да съкрати човек в изпитателен срок, при възникнала реална такава ситуация - не, не значи. Няма такова ограничение

ако използва чл. 328 в изпитателен срок, ще има проблеми с институциите,
И да, и не.
Ако реално има основание за прилагане на чл. 328 /закриване на щат, намаляване обема на работа и т.н./, няма проблем да се прекрати договора на това основание.
Ако няма основание - фирмата си работи на пълни обороти и след като прекрати договора с Вас веднага търси да назначи нов човек, тогава е много вероятно да си има проблем.
Наличието на срок на изпитване няма отношение по въпроса.
#6 | 27.06.2018, 13:15
Публикации: 1302 / 183
Предложих варианта с чл. 328 (1) т. 2, защото тя е написала:

Работата, за която е нает работникът, вече не е налична, поради промяна на изискванията от страна на клиента.
:smile1:
При тези обстоятелства не би трябвало да имат абсолютно никакви проблеми, защото това не е фиктивно закриване на щат, всичко си е съвсем по буквата на закона.
#7 | 27.06.2018, 13:25
Публикации: 1187 / 228
Цитат на: kersi
Проблемът е, че счетоводството казва, че ако използва чл. 328 в изпитателен срок, ще има проблеми с институциите, защото им се е случвало преди. Не е проблем плащането на обещетение 1 месец. Значи ли това, че законите не позволяват работодател да съкрати човек в изпитателен срок, при възникнала реална такава ситуация и ако желае да постъпи най-коректно? Какви толкова неприятности могат да последват за работодателя и защо?
...

Нищо подобно не казва нормативната уредба, нито има подобна практика. Проблем(евентуален - основно при оплакване от страна на работника) в подобна ситуация може да възникне не от обстоятелството, че трудовия Ви договор е прекратен на посоченото основание по време действие срока на изпитване, а защото не е спазена процедурата....
#8 | 27.06.2018, 13:36
Публикации: 6 / 0
Предложих варианта с чл. 328 (1) т. 2, защото тя е написала:
 :smile1:
При тези обстоятелства не би трябвало да имат абсолютно никакви проблеми, защото това не е фиктивно закриване на щат, всичко си е съвсем по буквата на закона.

При този вид съкращаване коя длъжност се води като щат - тази, която е в длъжностната характеристика, издадена от работодателя или тази по НКПД?

Опитвам се да разбера счетоводството. Възможно е, както да не им се занимава, след като имат по-лесен вариант, така и да има проблем, произтичащ от българското законодателство и нормативи - Официалните класификации на професиите в България не отговарят съвсем адекватно на съвременната действителност, при което хора с различни функции се налага да се записват под една и съща професия от НКПД. Т.е., макар и разнообразни, не са безбройни, когато се налага много различни хора с различни (на практика) функции да се вкарват под само няколко НКПД длъжности.
#9 | 27.06.2018, 13:42
Публикации: 9299 / 1558
 коя длъжност се води като щат - тази, която е в длъжностната характеристика, издадена от работодателя или тази по НКПД? - обикновено длъжностите са по НКПД. Обикновено и длъжностните характеристики за една и съща длъжност /с еднакъв код по НКПД/  в едно предприятие са еднакви. Е, може да има и изключения.

не им се занимава, след като имат по-лесен вариант - възможно е. Все пак бюрокрацията е по-голяма. Пък и може да решите да обжалвате... Но е възможно и да не искат да Ви изчакат още един месец да работите при тях. Или не им се плаща заплата + осигуровки за единия месец, през който вече няма да работите.

В края на краищата Вие какво искате - по-дълга борса или определен запис в трудовата книжка? Ако е първото - имате го с чл. 71. Ако е второто - не зависи от Вас.
#10 | 27.06.2018, 13:45
Публикации: 1187 / 228
А може да иска и предизвестие и обезщетение за един месец, че дори и да изтече срока на изпитване, докато текат консилиумите...  :wink1: На мен в началото ми се стори, че питането е някак, хм... неработодателско...

Цитат на: kersi
При този вид съкращаване коя длъжност се води като щат - тази, която е в длъжностната характеристика, издадена от работодателя или тази по НКПД?
...
Не мога да разбера въпроса? При едно нормално трудово правоотношение "длъжността, която се води на щат" кореспондира с НКПД и длъжностната характеристика в една или друга степен. Т.е. трудовият Ви договор примерно е сключен за изпълнение на длъжност "Теляк, женска баня", съответно за тази длъжност и кореспондиращия код НКПД е регистрирана в НАП, фигурира в уведомление, ТД, ДХ и прочие...  Смятате, че  посочените длъжностни задължения в ДХ се разминават с длъжността, за която е сключен договора(и с която е регистрирана в НАП), или имате ДХ за съвсем различна длъжност от сключената в договора?
Или пък някои работодатели си измислят техни наименования към кодовете от класификатора... Аз съм виждал "Управител" с класификационна група 4, че по-ниски осигуровките...


п.с. Аз, ако бях на мястото на счетоводителите, до сега щях да съм употребил чУен 71 без каквито и да е чупки и врътки. 
#11 | 27.06.2018, 13:56
Публикации: 9299 / 1558
И още нещо във връзка с проблемите, свързани с прекратяване на договора по чл. 328, точки 2 и 3 - ако имате ТЕЛК, ако сте майка с дете до 3 години, страдате от някаква болест, която Ви осигурява защита по чл. 333, ако сте в отпуск или болничен при връчване на предизвестието и т.н., работодателят ще трябва да иска разрешение от инспекцията по труда.
#12 | 27.06.2018, 14:06
Публикации: 6 / 0
 В края на краищата Вие какво искате - по-дълга борса или определен запис в трудовата книжка? Ако е първото - имате го с чл. 71. Ако е второто - не зависи от Вас.

Основно искам да направим информиран и колкото се може по-правилен избор, така че всички да са щастливи и спокойни. Не е невъзможно да работим с този работодател и в бъдеще.
Признавам, че имам известни колебания по отношение на чл. 71 и това, което стои зад него, като първосигнално значение. Все пак, не е болка за умиране и е приемлив вариант също.
#13 | 27.06.2018, 14:13
Публикации: 11932 / 2174
Използването на чл.71 не изисква даване на обяснение от която и да било от двете страни за причините за прекратяване на договора.

Чл. 71 не е ли само за, един вид, уволнение/несправяне с длъжността

Това твърдение не е вярно . Доколкото целта е получаване на максимално обезщетение на борсата / вероятно / не виждам защо да не се приложи чл.71 вместо да се изпада в излишни маневри, които са не съвсем коректни може би като причини и процедури в случая.
#14 | 27.06.2018, 14:23
Публикации: 6 / 0
Смятате, че  посочените длъжностни задължения в ДХ се разминават с длъжността, за която е сключен договора(и с която е регистрирана в НАП), или имате ДХ за съвсем различна длъжност от сключената в договора?

С постоянното развитие в областта на технологиите се появяват длъжностни характеристики, които няма как да са еднакви с тези в НКПД. Предполагам могат само да се обвържат с тях.

п.с. Аз, ако бях на мястото на счетоводителите, до сега щях да съм употребил чУен 71 без каквито и да е чупки и врътки.

След отговорите тук и аз започвам да разбирам защо повечето счетоводители биха постъпили така. Жалко, че живеем в малко вълча държава.
#15 | 27.06.2018, 14:27
Публикации: 11932 / 2174
След отговорите тук и аз започвам да разбирам защо повечето счетоводители биха постъпили така. Жалко, че живеем в малко вълча държава.

Всъщност каква е истината по въпроса ? Питам понеже задълбочихте нещата в друга посока . Съкращават ли щата, намалява ли обема на работа и то не на думи , а в действителност ? Или наричаме държавата вълча, когато не става на нашето ? Вие се опитвате "да разберете счетоводството " , а аз пък бих искала да разберем Вас и действителната ситуация.../ не е задължително , разбира се / .
#16 | 27.06.2018, 14:47
Публикации: 1187 / 228
Айде - стига толкова... Мисля, че всичко рационално беше казано, - никой не би могъл да хвърли повече светлина по въпроса... Просто в случая е разход на време и енергия. Аз лично мисля да подремна следобед на люлеещия се стол, че това сиво, минорно време предразполага към подобни занимания....
#17 | 27.06.2018, 15:06
Публикации: 11932 / 2174
мисля да подремна следобед на люлеещия се стол

Такъв ти е в офиса ли, Хрили ?  Я го смени с хамак.......:ok:
#18 | 27.06.2018, 15:15
Публикации: 1187 / 228
Е, не е чак като онези умилителни столове от филмите :smile1:. Тривиален началнически стол от естествена кожа с люлеещ механизъм и всякакви регулации. Широк и добре подплатен - и на него се подремва добре. Бих казал  - дори уютен, стига да не му пари на човек на дупето...
#19 | 27.06.2018, 16:32
Публикации: 6 / 0
Всъщност каква е истината по въпроса ? Питам понеже задълбочихте нещата в друга посока . Съкращават ли щата, намалява ли обема на работа и то не на думи , а в действителност ? Или наричаме държавата вълча, когато не става на нашето ? Вие се опитвате "да разберете счетоводството " , а аз пък бих искала да разберем Вас и действителната ситуация.../ не е задължително , разбира се / .

Както се споменава в последващите коментари, темата наистина е изчерпана вече. Благодаря на всички за коментарите и разясненията по нея!

Аз на свой ред ще се опитам да отговоря на въпроса Ви, без да влизам в подробности.
Ситуацията, мисля, е стандартна с елемент на лош късмет. Фирма има клиенти-фирми, с които работи и помага за конкретни техни нужди. С времето някои от тези клиенти също търпят неочаквани за тях промени и нуждите им се променят, съответно конкретната услуга вече не им е необходима. Това на свой ред рефлектира върху фирмата, която я предлага. И ако фирмата няма друг такъв клиент с такива конкретни нужди и на този етап няма изгледи да се появи нов, то няма вече нужда и от служител за нея. За мен - лош късмет за време и място, но такива неща се случват.
И под един НКПД код всъщност минават различни специфични, но не взаимозаменяеми дейности/услуги.
Надявам се и без подробностите да е достатъчно ясно, макар да има много, които биха дали отговор на последващи въпроси :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група