ЗП и ГД

25.07.2019, 23:14 2575 8

25.07.2019, 23:14
Публикации: 25 / 1
Здравейте! Работя на трудов договор като счетоводител  и съм регистрирана като ЗП. Като ЗП се самоосигурявам върху 400 лв. Тъй като имам доходи само от непреработена селскостопанската продукция/извън ТД/, не изравнявам осиг.доход на годишна база.
Днес ми предложиха да сключа ГД с една фирма с предмет "ежемесечно подаване на нулева ДДС декларация с КЕП" и плащане всеки месец по банков път. Сумата е символична.
Малко ми е объркано  :blink: Значи: 1. при плащане издавам документ с реквизити на фактура и декларация, че съм СОЛ.  2. Не подавам Д55 и не внасям данък, ако сумата по ГД - 25% е по-малка от осигуровките ми като СОЛ.  3.  В таблиците за осигуровките в ГДД включвам дохода по ГД. Това ли са стъпките и достатъчно ли е?
Притеснявам се от следното: 1. След като съм СОЛ като ЗП, мога ли да извършвам дейност по ГД в друга сфера? 2. Като съм счетоводител и ГД е за същата дейност, това "дейност по занятие" ли е и може ли да се работи по ГД?
Знам, че най-добрия вариант е да регистрирам едно ЕООД и да си реша въпроса. На този етап това не ми върши работа по няколко причини: 1. КЕП е на мое име като ФЛ и нямам намерение да вадя нов, 2. По така описаната дейност нямам почти никакви разходи и 25% НПР при ГД са по-примамливи. 3. Сумата, която ще получа трудно покрива разликата в осигуровките върху 580 и 400 лв. 4. Въпреки че ГД ще е със срок 6 месеца, нещата не ми изглеждат много перспективни.
Работа "на черно" с плащане под масата в случая е невъзможна.
Приемам всякакви идеи, съвети и насоки.

#1 | 26.07.2019, 10:50
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
Няма пречка да подавате тези декларации по ГД. Вие всъщност не извършвате дейност като счетоводител, а само като притежател на КЕП. Но дори като счетоводител може да работите по ГД.
#2 | 26.07.2019, 21:19
Публикации: 45 / 4
 Но дори като счетоводител може да работите по ГД.

 Лицата, регистрирани като земеделски стопани, когато едновременно с тази дейност упражняват и друга дейност в качеството си на самоосигуряващи се лица, се осигуряват върху минималния месечен осигурителен доход, определен за самоосигуряващите се лица - 560 лв.
#3 | 26.07.2019, 21:26
Публикации: 9299 / 1558
 
 Лицата, регистрирани като земеделски стопани, когато едновременно с тази дейност упражняват и друга дейност в качеството си на самоосигуряващи се лица, се осигуряват върху минималния месечен осигурителен доход, определен за самоосигуряващите се лица - 560 лв.
Това къде го пише?
Освен това ГД не е  "друга дейност в качеството си на самоосигуряващи се лица", а друга  дейност по извънтрудово правоотношение. Сама по себе си не подлежи на самосигуряване.
#4 | 26.07.2019, 22:21
Публикации: 25 / 1
Точно това ме притеснява. Трябва ли да се осигурявам на 560 лв или е достанъчно да включа сумите в изравняването на осигурителния доход в ГДД?
В законите видях текстове, че ако СОЛ (не е уточнено основанието) има доход по ГД (както казаха по-горе доход по извънтрудови правоотношения, сам по себе си не подлежащ на самоосигуряване), внася осигуровки и данък за своя сметка. Значи ако съм СОЛ като ЗП и имам доход по ГД средно по 100 лв месечно, няма да имам допълнителни осигуровки. 
Правилно ли е? Или наистина в месеците с ГД трабва авансово /или при годишното изравняване/ да внасям осигуровки върху 560 лв?
#5 | 26.07.2019, 22:32
Публикации: 45 / 4
Точно това ме притеснява. Трябва ли да се осигурявам на 560 лв
Чл.2 ал.3 от Наредбата за общестевно осигуряване
Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето. Лицата, регистрирани като земеделски стопани или тютюнопроизводители, когато едновременно с тази дейност упражняват и дейности по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване, се осигуряват върху минималния осигурителен доход, определен за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване.

 
#6 | 26.07.2019, 22:44
Публикации: 45 / 4
 Значи ако съм СОЛ като ЗП и имам доход по ГД средно по 100 лв месечно, няма да имам допълнителни осигуровки. 
При изплащане на възнаграждение по ГД на самоосигуряващо се лице не се внасят здравни и осигуровки от възложителя. Трябва да се прави годишно изравняване.

 Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 91 от 2003 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 2 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г.) За лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 Кодекса за социално осигуряване при изплащане на възнаграждение за работа без трудово правоотношение осигурителни вноски не се внасят от възложителя на работата и не се удържат от възнаграждението.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 2013 г., в сила от 01.01.2013 г., изм. - ДВ, бр. 17 от 2016 г., в сила от 01.01.2016 г.) Самоосигуряващите се лица внасят осигурителни вноски върху доходите от работа без трудово правоотношение по реда на чл. 6, ал. 9 от Кодекса за социално осигуряване независимо от дейността, за която са регистрирани. Сборът от доходите, върху които се дължат осигурителни вноски, не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход, определен по чл. 6, ал. 2, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване.
#7 | 26.07.2019, 22:46
Публикации: 25 / 1
Доходите по ГД подлежат на осигуряване по чл 4, ал. 3, т.5 и 6, а не по т.1 и 2. Значи не попада в това, което цитирате в отговор 5?
Относно втория цитат /отговор 6/ - в  чл. 6, ал. 2, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване не е посочена цифра. Цифрите са в ЗБДОО и са диференцирани между СОЛ - съдружнищи, ЕТ, свободни професии и т.н. и СОЛ-ЗП.  Значи ли тава, че осигуровките са минимум върху минималния осигурителен доход на СОЛ според оснаванието му за регистрация?

Извинете за дребнавите въпроси, но търся истината
#8 | 27.07.2019, 02:08
Публикации: 45 / 4
10. Авансов осигурителен доход на регистрираните земеделските стопани и тютюнопроизводители, които упражняват и друга дейност като самоосигуряващи се:

Когато регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители извършват и друга дейност като самоосигуряващи се, те не могат да внасят авансовите си вноски върху минималния осигурителен доход, определен за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители. Минималният размер на месечния осигурителен доход, върху който трябва да се провежда осигуряването в тези случаи трябва да бъде не по-малък от дохода, определен за дейността, различна от земеделската (чл. 2, ал. 3 от НООСЛБГРЧМЛ).

Минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, които извършват единствено земеделска дейност през 2019 г. е 400 лв.

http://www.nssi.bg/benefits/insurance/1913-singlel


 
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група