Кид

22.04.2020, 10:05 7052 18

22.04.2020, 10:05
Публикации: 6 / 0
Здравейте
предварително се извинявам заради тема, която е дискутирана изключително много, но според ситуацията моля за мнение.
Фирма започва дейността си със заведение за бързо хранене, зает персонал по КИД 56.10, осигуровки, отчето към НСИ и регистрация е Търговски регистър с този икономически код. В последствие решава да развие фирмата в посока производство, като запазва заведението за бързо хранене. Определя икономическият си код 10.89, но подавайки отчетите в НСИ, с указание и препоръка НСИ определя друг КИД 10,85. Според преобладаващия брой заети лица във фирмата, и общата стойност на извършените от фирмата дейности, промяната на кода е приета и направена. Проблемът идва от следната ситуация, през 2017г се въведе изискване за посочване на работно място на заетите, и наложи промяна на вече регистрираните трудови договори, подадени са с общ файл и при подаване е посочен КИД по първоначално решен от фирмата КИД 10.89 и в НАП са с този код.  Осигуровки за всички служители, в производство и закусвалня, се подават по един код 10.85, който е приет след препоръки от НСИ. Питането ми как мога да променя в НАП КИД на служителите така, че да отговарят на реално заетите в производство и в ресторантьорство работни места и защо подавайки ги с д1 и д6 този код не се е променил.
#1 | 22.04.2020, 11:32
Публикации: 9299 / 1557
В Д6 няма КИД.
В Д1 има възможност на всяко лице да се подаде отделен КИД според дейността, с която се занимава.
При определяне МОД се спазва правилото за най-много заети /това е по спомен. Мисля че го пише в ЗБДОО/
#2 | 22.04.2020, 12:00
Публикации: 6 / 0
В Д6 няма КИД.
В Д1 има възможност на всяко лице да се подаде отделен КИД според дейността, с която се занимава.
При определяне МОД се спазва правилото за най-много заети /това е по спомен. Мисля че го пише в ЗБДОО/

Благодаря за отговорът, споменавайки д6 имах предвид осигуровките като цяло, проблемът идва че при проерка в НАП въпросните лица са с един и същи КИД, и сега заради тази "грешка" отказват изплащане на компенсации по реда на ПМС 55/2020 за лица, действително затворени със заповедта на Министерство на здравеопазването.
 Ведомостта е една за всички служители, ако в д1 бъде посочен различен от основния КИД, то осигуровките,  ТЗПБ няма да са верни или бъркам. Благодаря
#3 | 22.04.2020, 12:26
Публикации: 9299 / 1557
Прил._№1_към_чл._9,_ал._1 към ЗБДОО 2020
Забележки:
3. Осигурителят определя основната икономическа дейност съобразно преобладаващия брой заети лица по трудови правоотношения. Определянето на групата професии се извършва по структурата на Националната класификация на професиите и длъжностите - приложение 2 към Заповед № РД-01-931 от 27.12.2010 г. на министъра на труда и социалната политика.
Когато осигурителят осъществява две или повече икономически дейности, основната му икономическа дейност се определя от дейността, в която са заети най-голям брой лица, работещи по трудово правоотношение. В този случай при определянето ѝ не се вземат предвид работниците и служителите, които са общофункционално свързани с всички дейности на осигурителя. При равен брой работещи по трудови правоотношения в отделните дейности основната икономическа дейност на осигурителя се определя по негов избор.


За определяне на МОД за всички работещи се използва "основна икономическа дейност", определена по горната забележка. Според тази основна ик.дейност се избира номера на реда от Приложението към ЗБДОО, който се посочва в клетка 12.3. Пореден номер на основна икономическа дейност на осигурителя и е еднаъв за цялата фирма. За всеки работник индивидуално се попълва клетка 12.2. Код икономическа дейност за осигурения - попълва се 4-значният код по КИД 2008 г. За лицата, наети в спомагателни дейности на работодателя, когато той извършва повече от една икономическа дейност, се попълва "0000".

С уговорката, че не ме е интересувало това 60/40, не съм наясно къде точно гледат при проверка за определяне КИД на заетите. Според мен трябва да е в т.12.2 от Д1 и в т.15 от уведомлението по чл.62 "Икономическа дейност, в която е заето лицето". Двете би трябвало да съвпадат, а т.12.3 от Д1 може да е различна
#4 | 22.04.2020, 12:33
Публикации: 11932 / 2174
 при проверка в НАП въпросните лица са с един и същи КИД, и сега заради тази "грешка" отказват изплащане на компенсации

Здравейте ,
погледнах в Указанието за попълване на Д1. Там чета следното :
" 12.2. Код икономическа дейност за осигурения - попълва се 4-значният код по КИД 2008 г. За лицата, наети в спомагателни дейности на работодателя, когато той извършва повече от една икономическа дейност, се попълва "0000"."

Всъщност за целите на осигуряването и на подаването на информация с Д1 не мисля, че може да имате различни КИД за различните групи лица освен указаното в горния текст. И ако въобще говорим във Вашия случай за "грешка" то тя би била само тази, че не посочвате за лицата от спомагателната дейност КИД с нули / това всъщност е доста масово / .
Това е и смисълът на определяне според мене на основната икономическа дейност за целите на осигуряването - да се впише този КИД, който формира осигурителните прагове . В уведомлението може КИД да е един според конкретната дейност , в която е заето лицето, но в Д1 би трябвало да е КИД на основната ИД според най-много заетите лица в нея.
#5 | 22.04.2020, 12:45
Публикации: 9299 / 1557
Според мен не е точно така.
Ако фирмата има две, три и ли повече дейности - строителство на сгради, търговия на дребно с битова електроника, издаване на книги..., то в т.12.1 на Д1 за строителите би трябвало да се попълни 4120, за търговците - 4743, а за издателите -  5811. Код 0000 де се попълни в Д1 на счетоводителя, снабдителя, управителя..., които обслужват всичките дейности.
А т.12.1 ще се попълни според тази ик.дейност, в която има най много заети. Или която е с най-високи прагове. За последното никой няма да Ви се разсърди :)
#6 | 22.04.2020, 12:49
Публикации: 11932 / 2174
Само разсъждавам - не е невъзможно, а дори е много вероятно някоя от неосновните дейности да имат по-високи прагове от основната. Като ги въведем като КИД , различен от основната дейност дали такова Д1 ще мине с по-нисък праг ? Иначе за спомагателните работници с нулите е ясно - така е.

Milana Petrova всъщност точно това и се пита ми се струва :
 Ведомостта е една за всички служители, ако в д1 бъде посочен различен от основния КИД, то осигуровките,  ТЗПБ няма да са верни или бъркам.
#7 | 22.04.2020, 12:53
Публикации: 9299 / 1557
Само разсъждавам - не е невъзможно, а дори е много вероятно някоя от неосновните дейности да имат по-високи прагове от основната. Като ги въведем като КИД , различен от основната дейност дали такова Д1 ще мине с по-нисък праг ? Иначе за спомагателните работници с нулите е ясно - така е.
Не, няма да мине с по-нисък праг. Прагът зависи от т. 12.3, а не от 12.2. Прагът се определя по един ред от ЗБДОО за цялата фирма.
Всъщност ако имаш трима миньори и 10 фризьорки, то миньорите ще са с по-нисък МОД отколкото колегите си в миньорска фирма ;)

В отговор #5 Днес в 12:45
да се чете:
то в т.12.2 на Д1 за строителите би трябвало да се попълни 4120, за търговците -.....
А т.12.3 ще се попълни според тази ик.дейност, в която има най много заети

Извинявам се за грешката
#8 | 22.04.2020, 13:03
Публикации: 11932 / 2174
Не, няма да мине с по-нисък праг. Прагът зависи от т. 12.3, а не от 12.2. Прагът се определя по един ред от ЗБДОО за цялата фирма

Всъщност да, Хиксче , на принципа на различните прагове за медицинските сестри в болнична и доболнична помощ - различен ред от класификацията. Там имаме една и съща дейност , а тука в случая са различни. Редът ще "обедини" осигурителните прагове. Не съм го правила на практика - би трябвало това да е правилния път като краен извод .

#9 | 22.04.2020, 13:14
Публикации: 11932 / 2174
 
Прагът се определя по един ред от ЗБДОО за цялата фирма.


Само едно допълнително пояснение :
Това с "един ред за цялата фирма"  не е задължително да е така. Извън конкретното питане в темата - при една лекарска практика имаме една и съща дейност и различни редове от класификацията за общия персонал и лекарите и отделно за мед. сестри.
#10 | 22.04.2020, 13:23
Публикации: 6 / 0
Според мен не е точно така.
Ако фирмата има две, три и ли повече дейности - строителство на сгради, търговия на дребно с битова електроника, издаване на книги..., то в т.12.1 на Д1 за строителите би трябвало да се попълни 4120, за търговците - 4743, а за издателите -  5811. Код 0000 де се попълни в Д1 на счетоводителя, снабдителя, управителя..., които обслужват всичките дейности.
А т.12.1 ще се попълни според тази ик.дейност, в която има най много заети. Или която е с най-високи прагове. За последното никой няма да Ви се разсърди :)
Имате предвид в т.12,2 на Д1, във фирмата КИД е 1085 и ако може да се каже е с по-високи прагове. В отказа е посочена "проверка в НАП", където на две от лицата назначени през годините КИД е променен зарди изискването за посочване на работно място, а  за тях и за другите под код ресторантьорство реално са внасяни осигуровки по основен икономически код 1085.
#11 | 22.04.2020, 13:41
Публикации: 9299 / 1557
Да. Написаното е за т.12.2 и 12.3 от Д1, но ми беше изтекло времето за корекция.
Вижте пояснението в отговор #7 , Днес в 12:53
#12 | 22.04.2020, 14:31
Публикации: 11932 / 2174
 Питането ми как мога да променя в НАП КИД на служителите така, че да отговарят на реално заетите в производство и в ресторантьорство работни места

Бих искала да Ви попитам евентуалната промяна и привеждането в съответствие на  КИД по дейности ще даде ли възможност на фирмата да поднови кандидатстването си по програмата ? И проверката от НАП само на Д1 ли е била или са гледани и трудовите договори на лицата, от където евентуално би била видна необходимата информация ? И ако са били гледани и трудовите договори не се ли е направила препоръка за корекция на подадената информация ?
Иначе промяна би могла да стане с коригиране на Д1 .
#13 | 22.04.2020, 15:35
Публикации: 6 / 0
Бих искала да Ви попитам евентуалната промяна и привеждането в съответствие на  КИД по дейности ще даде ли възможност на фирмата да поднови кандидатстването си по програмата ? И проверката от НАП само на Д1 ли е била или са гледани и трудовите договори на лицата, от където евентуално би била видна необходимата информация ? И ако са били гледани и трудовите договори не се ли е направила препоръка за корекция на подадената информация ?
Иначе промяна би могла да стане с коригиране на Д1 .
Благодаря и на Вас за отговорите, ще се кандидатства наново за "коректните" лица за април месец. Поне за част от персонала, ако е въможно да се получи "нещо". Исках да разбера дали правилно се внасят осигуровките на служителите и да коригирам нещата за в бъдеще, за съжаление с Д1 не се променят, защото тогава всички щяхме да сме с един КИД в справката по трудови договори,а преполагам там е гледано. Не, не са искани трудови договори. Изпраща се отказ и причините.
#14 | 22.04.2020, 19:20
Публикации: 11932 / 2174
Milana Petrova ,

понеже ме заинтересува причината за отказа, който сте получили и исках да си обясня / за себе си / някои положения отново прегледах сега темата. Мисля, че първоначално съвсем погрешно съм Ви разбрала и оттам нещо в обясненията впоследствие не ми се "вързваше".
Дали може да ми потвърдите сега правилно ли Ви разбирам ?

" Проблемът идва от следната ситуация, през 2017г се въведе изискване за посочване на работно място на заетите, и наложи промяна на вече регистрираните трудови договори, подадени са с общ файл и при подаване е посочен КИД по първоначално решен от фирмата КИД 10.89 и в НАП са с този код."

Искате да кажете, че при подаване на уведомления за вписване на ЕКАТТЕ сте променили КИД на всички наети и те вече са с един и същ КИД в системата поради тази причина ?
И гледайки този КИД в справката за трудови договори при проверката от НАП констатират, че нямате диференциране на работниците според вида на дейност, защото сте въвели 2017 еднакъв КИД за всички  ?

 за съжаление с Д1 не се променят, защото тогава всички щяхме да сме с един КИД в справката по трудови договори,а преполагам там е гледано.
Ако по-горе правилно съм разбрала, че 2017 с ЕКАТТЕ сте уеднаквили КИД-а на всички то това не го разбирам.
В справката на НАП КИД би бил променен, ако се подаде ново уведомление за тези лица по друг повод или специално . За Д1 съм писала, понеже в съвсем друга светлина разбрах нещата - като корекция на Д1 поради неправилно посочен КИД там.

Дали не бихте пояснила, ако това не Ви затруднява ?
#15 | 23.04.2020, 08:58
Публикации: 6 / 0
Milana Petrova ,

понеже ме заинтересува причината за отказа, който сте получили и исках да си обясня / за себе си / някои положения отново прегледах сега темата. Мисля, че първоначално съвсем погрешно съм Ви разбрала и оттам нещо в обясненията впоследствие не ми се "вързваше".
Дали може да ми потвърдите сега правилно ли Ви разбирам ?

" Проблемът идва от следната ситуация, през 2017г се въведе изискване за посочване на работно място на заетите, и наложи промяна на вече регистрираните трудови договори, подадени са с общ файл и при подаване е посочен КИД по първоначално решен от фирмата КИД 10.89 и в НАП са с този код."

Искате да кажете, че при подаване на уведомления за вписване на ЕКАТТЕ сте променили КИД на всички наети и те вече са с един и същ КИД в системата поради тази причина ?
И гледайки този КИД в справката за трудови договори при проверката от НАП констатират, че нямате диференциране на работниците според вида на дейност, защото сте въвели 2017 еднакъв КИД за всички  ?
Ако по-горе правилно съм разбрала, че 2017 с ЕКАТТЕ сте уеднаквили КИД-а на всички то това не го разбирам.
В справката на НАП КИД би бил променен, ако се подаде ново уведомление за тези лица по друг повод или специално . За Д1 съм писала, понеже в съвсем друга светлина разбрах нещата - като корекция на Д1 поради неправилно посочен КИД там.

Дали не бихте пояснила, ако това не Ви затруднява ?

Здравейте
да правилно сте ме разбрали, предполагам е направено заради промяна дейноста на фирмата и така е решено и явно е допусната грешка. Питането ми беше точно заради това, как може да бъде коригирано,  освен със заличаване и подаване наново уведомление за лицата, което не ми се струва редно. Оттам и следващият ми въпрос, след като НОИ изплаща сумите, а служителите са осигурявани по основен икономически код, в т.12,2 не е 56.10 за продавач в закусвалня,  дали въобще ще бъде изплатено нещо.
#16 | 23.04.2020, 10:16
Публикации: 11932 / 2174
 Питането ми беше точно заради това, как може да бъде коригирано,  освен със заличаване и подаване наново уведомление за лицата, което не ми се струва редно.

Чисто технически / подчертавам това / бихте постигнали желания резултат, ако подадете уведомление за сключено допълнително споразумение, в което да въведете правилния КИД и актуалните данни за лицето / в тях няма да има промяна / . Не коментирам в случая правилността на това действие - ясно е, че уведомление се подава при промяна на срок на договор и заплата.
#17 | 23.04.2020, 11:13
Публикации: 6 / 0
Чисто технически / подчертавам това / бихте постигнали желания резултат, ако подадете уведомление за сключено допълнително споразумение, в което да въведете правилния КИД и актуалните данни за лицето / в тях няма да има промяна / . Не коментирам в случая правилността на това действие - ясно е, че уведомление се подава при промяна на срок на договор и заплата.

Благодаря, това беше другата опция, но... да, трябва да се помисли.
#18 | 14.12.2020, 14:10
Публикации: 7 / 0
Здравейте. Бих искала да ви попитам когато имаш спомагателна дейност освен в точка 12.2 в Д1, трябва ли да се подадът в Нап нови спорозумения  и въобще какво трябва?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група